Marco má len 15, vedomosťami však predčí dospelých: Vďaka jeho novej knihe budeš mať aj ty perfektný prehľad

Mladý Marco svoju záľubu v politike EÚ pretavil do napísania knihy. (Zdroj: Archív Marca Németha)

#Má len 15 rokov, no o Európskej únii vie oveľa viac, než niektorí dospelí ľudia. A práve to sa mladý Marco Németh snaží zmeniť a robiť v rámci týchto tém osvetu. Napísal knihu s názvom Európa v kocke. Viac info o knihe nájdeš TU.

Je určená nielen tínedžerom, ale aj všetkým, ktorí sa chcú o Európskej únii dozvedieť niečo nové. To, akým spôsobom ho uchvátila politika, prečo sa zameriava najmä na európsky politický priestor a ako sa mu podarilo rozbehnúť projekt na StartLabe, vysvetlil práve v tomto rozhovore.

Ako vznikol nápad napísať túto knihu?

Nápad napísať knihu vznikol už dávnejšie, asi pred dvomi rokmi. Politika ako taká ma bavila už od detstva, pričom asi pred štyrmi rokmi som začal sledovať aj tú európsku, lenže sa mi zdala príliš nezrozumiteľná a ťažká, takže som sa o ňu do hĺbky veľmi nezaujímal. Pred eurovoľbami v roku 2019 som však začal o tomto zoskupení veľa čítať, chcel som pochopiť, ako Európska únia funguje, ako ovplyvňuje náš život, aké sú kompetencie jednotlivých inštitúcií a zmysel nariadení.

Po voľbách potom vznikol nápad zhrnúť všetky informácie, ktoré som získal, ale ešte som nevedel presne, v akej forme. Následne som dostal možnosť písať pre Európske Noviny, kde som práve na európske témy napísal množstvo článkov. Koncom roka mi však napadlo, prečo nezhrnúť tieto informácie do knihy, ktorá bude prehľadná a pre každého zrozumiteľná? Nazval som ju Európa v kocke. Pred pár týždňami uzreli svetlo sveta prvé vzorové výtlačky.

Aké sú na ňu zatiaľ ohlasy?

Ohlasy z môjho okolia boli a sú veľmi pozitívne a povzbudivé. Mnohí mi písali, že ma veľmi podporujú. Mimoriadne sa im páči nápad a hneď, ako bude kniha viac dostupná, prečítajú si ju. Odozvy prichádzali aj na stránky StartLabu, ale dostávam ich aj na ostatné sociálne siete. Veľmi ma to po jeden a pol roku písania potešilo, keďže ešte skoro nikto nevedel, že som sa pustil do takéhoto projektu.

Ja sám som nevedel, aké reakcie môžem očakávať. Samozrejme, objavili sa na sociálnych sieťach aj negatívne komentáre. Sporadicky sa ozývajú aj hlasy, že ako by sa mohol 15-ročný študent vyznať v európskej politike. Ja sa však vôbec nepovažujem za nejakého experta, mojím cieľom nebolo mudrovať, len sa pokúsiť priblížiť a jednoduchým jazykom zosumarizovať poznatky o tom, ako funguje spoločenstvo, v ktorom žijeme.

Kniha je určená najmä pre mladšie ročníky, ale nie je to pravidlo. Mohla by pomôcť aj starším ľuďom mať lepší prehľad a dozvedieť sa niečo nové?

Samozrejme, kniha je určená pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové, alebo si len osviežiť pamäť. Ozvala sa mi aj milá 90-ročná pani, ktorá povedala, že má záujem si knihu prečítať. V období, keď človek nevie, komu a čomu má veriť, je dobré mať takúto knihu po ruke.

Publikáciu Európa v Kocke však odporúčam hlavne študentom, keďže je písaná tak, aby informácie boli prehľadné. Zameral som sa na naozaj podstatné fakty. Pokúsil som sa zdĺhavé a nezrozumiteľné vyhlášky a zmluvy čo najviac zjednodušiť. Či sa nám to páči, alebo nie, Slovensko je členom Európskej únie a všetko, o čom sa v Európskom parlamente rokuje, sa týka každého z nás.

Európa v kocke má 245 strán (Zdroj: Archív Marca Németha)

Spolupracoval si aj s rôznymi odborníkmi, ktorí svojimi vyjadreniami dali knihe ďalší rozmer. Posunuli ťa v niečom takéto spolupráce? Bolo ťažké týchto ľudí priamo kontaktovať?

Knihu Európa v kocke som písal vyše roka, a tak vyhľadávanie faktov z overených zdrojov bolo dosť zdĺhavé. Aby som si bol naozaj istý, že všetky údaje sedia, sú zrozumiteľné a dobre vysvetlené, obrátil som sa na viacerých odborníkov, ktorých som požiadal o ich názor.

Veľká vďaka patrí Péterovi Hunčíkovi, ktorý mi zdvihol telefón hoci aj o polnoci, len aby mi poradil. Vďaka patrí aj ďalším odborníkom, ktorí mi pomohli pri jednotlivých kapitolách, napríklad ako Vladimír Šnídl, Ivan Mikloš, Vladimír Šucha, Miriama Letovanec, Adam Zavřel, ale aj ďalší.

Ak sa na knihu s odstupom času pozrieš, je tam niečo, čo by si zmenil alebo vylepšil?

Prirodzene, po čase sa niektoré informácie menia. V knihe som sa venoval niekoľkým oblastiam, ktoré sa postupom času vyvíjali, takže aj počas písania sa viackrát stalo, že som musel prepisovať a meniť informácie, aby boli aktuálne. Práve preto v knihe uvádzam, že údaje pochádzajú z obdobia písania knihy.

Musel si pri zháňaní informácií do knihy prekonávať aj nejaké prekážky? Na ktorú časť si najviac hrdý?

Ako som už spomínal, často sa stalo, že som dlhé hodiny či dni sedel len nad jednotlivými informáciami, aby som si ich z viacerých zdrojov overil, a zároveň som zisťoval stále niečo nové, čo opäť bolo treba overiť, ale aj prefiltrovať, aby sa do knižky dostalo len to najpodstatnejšie. Možno pre mnohých bude zaujímavá kapitola o menšinách. Práve pri tejto téme som sa dopracoval k prekvapivým faktom.

V knihe máš aj rôzne ilustrácie. Mal si o nich nejakú konkrétnu predstavu, alebo si ilustrátorkám nechal voľnú ruku? 

Hneď od začiatku som vedel, že v knihe chcem mať ilustrácie, aby bola aj na pohľad pútavá. Rozhodol som sa teda zavolať Terke Molnárovej, lebo jej práce som už poznal. Opýtal som sa, či by nechcela ilustrovať knihu. Ona okamžite súhlasila a dala dokopy tím troch perfektných ilustrátoriek. Bola v nej Lucka, Adriana a Terka, ktoré pochopili môj zámer. S výsledkom som mimoriadne spokojný. Dá sa povedať, že za posledný rok sme boli skoro každý deň v kontakte, volali sme si, písali, riešili, opravovali, presedeli sme desiatky, možno aj stovky hodín pred počítačom. Zaujímavé bolo, že kniha vznikala počas pandémie, takže s dievčatami sme sa prvýkrát videli až teraz, pred pár týždňami.

Marco do knihy zakomponoval aj praktický slovník (Zdroj: Archív Marca Németha)

Súčasťou knihy je aj praktický slovník – ako si ho koncipoval? Vedel si od začiatku, že bude súčasťou tvojej knihy?

Nápad urobiť slovník vznikol až po samotnom dopísaní knihy. Keď som si znovu prečítal všetky kapitoly, uvedomil som si, že je tam veľa skratiek či názvov inštitúcií, preto som sa rozhodol, že by bolo užitočné pridať už spomínaný slovník. Ak človek ešte nie je veľmi zbehlý v politike, na konci knihy si viete pozrieť význam skratiek, ktoré sa síce bežne používajú, ale nie každý ich musí poznať.

Tvoj projekt na StartLabe bol napokon úspešný. Chcel by si knihu distribuovať aj hromadne, napríklad do škôl?

Projekt na StartLabe som rozbehol, lebo bez finančnej podpory by som knihu nevedel vydať. Cieľovú sumu som nastavil na 5000 eur, ktoré použijeme na tlač, marketing, kontrolu. Peniaze sa podarilo vyzbierať, a to dokonca na 110 %. Mojím cieľom je dostať knihu do čo najväčšieho množstva škôl, aby som uľahčil svojim vrstovníkom zorientovať sa bez námahy v základoch fungovania Únie.

Ktoré témy v politike ti sú blízke a naopak, o ktorých sa ti ťažšie hovorí alebo ich nerád rozoberáš?

Blízke je mi všetko okrem zložitých ekonomických otázok. Neľahko sa mi čítajú správy, kde sa píše o porušovaní ľudských práv, takisto mi je smutno, že sa v poslednom období vzdelanie a autority znevažujú a osočujú. Blízke sú mi hlavne ľudské práva, politické otázky, ale aj téma, ktorá úzko súvisí s našou budúcnosťou, teda klimatické zmeny.

Myslíš si, že sa dnes mladí ľudia zaujímajú o európsku politiku aktívnejšie? Čo by si im odporúčal, aby sa o ňu zaujímali viac?

Čo sa týka môjho okolia, vidím mierny nárast záujmu o politiku, ale aj veci verejné. Dobrou správou je aj to, že v posledných eurovoľbách prišlo voliť dvakrát toľko mladých voličov, ako predtým v roku 2014. Je to však ešte stále len malá časť mladej generácie. Práve preto som sa rozhodol napísať knihu. Európsku politiku totiž pokladám za pomerne komplikovanú, ale zároveň aj za najviac demokratickú. Mladí ľudia by ju mali sledovať a pochopili by, ako úzko súvisí s naším každodenným životom.

Samozrejme, stále je čo vylepšovať a práve dnešná mládež bude mať v budúcnosti možnosť zapojiť sa do reformných procesov. Je však potrebné, aby sme porozumeli, prečo vlastne Európska únia vznikla a aké úlohy majú jednotlivé inštitúcie. Potom nebude problém sledovať správy na internete alebo v televízii. Odporúčam preto denne aspoň desať minút venovať prečítaniu článkov o tom, čo sa deje okolo nás, teda aj v EÚ.

Čo plánuješ po vydaní knihy? Chcel by si sa v politike angažovať aj do budúcna, prípadne vydať ďalšie publikácie?

Tak plánov je veľa, uvidíme, čo sa podarí aj zrealizovať.

Určená je všetkým vekovým kategóriám bez rozdielu. (Zdroj: Archív Marca Németha)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame