Máme doma unikát a ani o ňom nevieme: Slovenský prales je zahalený rúškom tajomstva, učaroval aj kráľovskej rodine

Foto: unsplash.com

#Ak miluješ dobrodružstvo, panensky čistú prírodu a divoké lesy, čítaj ďalej! Za skutočným, ľudskou rukou nedotknutým pralesom nemusíš cestovať vôbec ďaleko. Síce v ňom nenájdeš jedovaté tarantuly, pojašené opice či exotické šelmy, no očarí ťa všetkými odtieňmi zelenej, tisícročnými stromami a unikátmi, ktoré sa dajú nájsť len na určitých miestach. Reč je o Badínskom pralese, ktorý sa vyznačuje najmä tým, že rastie voľne a nie je žiadnym spôsobom ovplyvňovaný človekom. Aj preto sa doňho dostanú len vyvolení.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #eKatedra (@ekatedra),

Kúsok od Banskej Bystrice

Badínsky prales, nazývaný aj Kulisovo, sa nachádza v Kremnických vrchoch, asi 10 kilometrov od Banskej Bystrice. Slovenský unikát, ktorý neustále priťahuje záujem nielen odborníkov, ale aj laikov z celého sveta, vznikol ako rezervácia už v roku 1913. Samozrejme, príroda v nej je o stovky rokov staršia.

Jeho veľký význam a vzácnosť si tak uvedomovali už politické špičky Rakúsko-Uhorska a ministerstvo pôdohospodárstva ho už v roku jeho vzniku vyhlásilo za chránenú prírodnú rezerváciu, čím sa v súčasnosti radí k najdlhšie zákonom chráneným rezerváciám na Slovensku. Za zmienku stojí aj Badínsky vodopád nachádzajúci sa nad pralesom, ktorý pozná každý správny turista.

Badínsky vodopád (zdroj: pixabay)

Stromy staré stovky rokov

Prales hrá všetkými farbami zelenej najmä vďaka jedľovej bučine s prímesou smreka, jaseňa, javora či bresta. Oko vášnivého dobrodruha zaujmú najmä mohutné jedle biele staré 200 až 400 rokov, z ktorých najvyššie dosahujú výšku neuveriteľných 46 metrov a ich obvod presahuje päť metrov. Badínsky prales je ukážkou toho, ako dokáže les rásť bez zásahu ľudí.

Viacstoročné stromy, teda stromy vo fyzickej zrelosti, sa pomaly rozpadávajú a v štádiu rozpadu sa les začína sám omladzovať, čím nikdy nestráca na svojej kráse a majestátnosti.

Obyčajným smrteľníkom vstup zakázaný

Výnimočný prales si samozrejme žiada aj výnimočné opatrenia, preto podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny je samovoľný vstup do pralesa zakázaný. Možnosť vidieť úplnú nádheru unikátneho slovenského pralesa teda obyčajní smrteľníci nemajú. Jedine, že by si bol slávna osobnosť či dokonca sám princ. V roku 2000 si ho prišiel pozrieť nástupník britského trónu – princ Charles. Do hĺbky pralesu je vstup možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom z Lesov SR alebo s pracovníkmi Štátnej ochrany prírody SR či Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Kilometrový chodník

Netreba však zúfať. Po okraji pralesu vedie náučný chodník dlhý necelý kilometer, preto krátku prechádzku skrz prastarý les zvládneš za menej než hodinku. Tento chodník tak obchádza najprísnejšie chránené pásmo.

Dávaj si však pozor, pretože aj tu môžeš dostať pokutu! Pohyb mimo trasy náučného chodníka a akékoľvek zasahovanie do ekosystému sa považuje za priestupok. Platí tu totižto piaty stupeň ochrany, čo znamená, že je zakázané napríklad lámať konáre či zbierať plody a huby. Prísnu ochranu si žiada nielen flóra pralesa, ale aj fauna. Žije tu hneď niekoľko chránených druhov zvierat ako rys ostrovid, mlok karpatský či fúzač alpský.

Pozri sa, kde na Slovensku sa Badínsky prales nachádza!

Odporúčame