#Vycítil si už niekedy, že máš nápad, ktorý by mohol zmeniť svet? Možno ti chýba iba trochu snahy, odhodlania či sebavedomia, aby sa práve tvoja vízia zmenila na skutočnosť.
Základom úspechu je spoznať svoje silné stránky a, samozrejme, aj to, aby ťa práca bavila. Podľa tvojich hodnôt, obľúbených činností a predstáv ti ukážeme, v ktorom odvetví sa budeš cítiť ako ryba vo vode. A to vďaka špeciálnemu kvízu. Sprav si ho hneď teraz a zisti, v čom môžeš zabodovať!
Presne to sa podarilo aj Tomášovi Brngálovi, Nikole Sekerešovej a Eduardovi Shlepetskému, ktorí takpovediac z ničoho urobili niečo. Inšpiruj sa ich príbehmi.
Z poštára úspešný podnikateľ
Príbeh Eduarda Shlepetského by mohol byť rovno námetom na film. Odišiel z rodnej krajiny s malou sumou peňazí a chcel začať nový život na Slovensku. Začiatky 18-ročného Ukrajinca v Bratislave však neboli ani zďaleka ideálne. Sám v cudzine, bez rodiny, priateľov, no s cieľom a so snahou uchytiť sa. Keďže Eduard v tom čase nevedel po slovensky ani po anglicky, začínal ako poštár, ktorý vhadzoval obálky do schránok.
Neustálou snahou vzdelávať sa a zlepšovať postupne získal prácu v kancelárii a neskôr aj v medzinárodnej firme. Práve tu nastal zlom. Jeho úlohou v tom čase bolo stereotypné kopírovanie údajov, čo ho príliš nebavilo. Preto si povedal, že skúsi tento proces zjednodušiť a vylepšiť. To sa mu aj podarilo a zrazu jeho pôvodne celodenná práca trvala len pár hodín. Vtedy sa začali rodiť základy jeho súčasnej firmy Ective, ktorá automatizuje robotické procesy v rôznych spoločnostiach.
Vytvorili štúdium medicíny vo virtuálnom prostredí
Určite si už počul o virtuálnej realite, ktorá ťa nasadením okuliarov dokáže za pár sekúnd preniesť, kam len chceš. Tomáš Brngál túto myšlienku dostal na ešte vyšší level. Spoločne s Milošom Svrčekom vytvorili projekt Virtual Medicine, ktorý umožňuje štúdium medicíny cez virtuálnu realitu. Celý príbeh sa pritom začal písať ešte pred pár rokmi v internátnej izbe. Skvelú iniciatívu dvoch študentov postupne podporili aj prví sponzori, ktorí umožnili jej zrealizovanie. Malými krokmi sa tak z vízie stala realita, v tomto prípade virtuálna.
Dnes sa pomocou aplikácie Human Anatomy VR, ktorá je produktom spoločnosti, interaktívne učia stovky študentov na vysokých či stredných školách po celom Slovensku. Hodiny biológie či anatómie sú tak pre nich omnoho zábavnejšie a jednoduchšie ako doteraz. Nasadením okuliarov môžu vidieť kosti, cievy, svaly, ale aj prierez ľudského tela. Základnú verziu aplikácie si môžeš vyskúšať aj ty. Stačí si ju stiahnuť z AppStore alebo Google Play a hneď môžeš lepšie spoznať svoje telo. Projekt výrazne zabodoval aj v zahraničí, kde si ho prostredníctvom platforiem stiahli ľudia vo viac ako 150 krajinách sveta.
Úspešná Slovenka v prestížnej funkcii
Vieš si predstaviť, že by si zastupoval našu krajinu pred celým svetom? Pre mnohých z nás je to nereálne a na míle vzdialené, no tento sen sa stal pre jednu osobu skutočnosťou. Nikola Sekerešová v súčasnosti háji názory a vízie mladých ľudí ako mládežnícka delegátka Slovenska pri Organizácii spojených národov. Práve jasný cieľ, snaha a neustála práca dostali Nikolu tam, kam chcela.
Skúsenosti a potrebný rozhľad začala získavať už pomerne skoro, počas strednej školy. Už vtedy sa zúčastnila na viacerých výmenných pobytoch či stážach v zahraničí. Práve zručnosti, ktoré počas svojich ciest nadobudla, zúročuje aj pri svojej súčasnej práci. Nielenže sa snaží šíriť povedomie o OSN a jej hlavných cieľoch, ale aj motivovať mladých ľudí k tomu, aby boli aktívni a produktívni. Mnohé názory a vízie novej generácie by zostali nenaplnené, ak by sa o nich nerozprávalo a nemal ich kto hájiť. Aj vďaka Nikole tak môžu byť naše hlasy vypočuté.
S hľadaním motivácie ti pomôže špeciálny kvíz
Ani ty nevieš, čo by si chcel v živote robiť? Dnes už nemusíš skúšať desiatky pozícií, aby si na to prišiel. Vhodné povolanie, druh či zameranie práce presne pre seba dokážeš zistiť vďaka jednoduchému kvízu od Telekomu. Nájdi si pár minút, odpovedz a aj táto pomôcka ti môže doslova zmeniť život.
VYSKÚŠAŤ KVÍZ OD TELEKOMU
Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Telekom.
Zdieľať na