Majú na Slovensku zmysel aj celoročné pneumatiky? Zisti, čo na to hovorí expert

Pneumatika na aute.

Celoročné pneumatiky sú vhodné takmer na každý typ osobného vozidla. Zdroj: Getty Images

#Aj ty zrejme pravidelne prezúvaš svoje auto na zimné a letné pneumatiky. Zaujímavým riešením môže byť celoročný model. Odborník zo spoločnosti Continental nám priblížil, pre koho sú určené, aké majú vlastnosti a či sa dajú používať aj na Slovensku.

Spoznaj najpodstatnejšie rozdiely

Medzi letnými a zimnými pneumatikami existujú viaceré podstatné rozdiely. Týkajú sa najmä štruktúry, zloženia zmesi a dezénu. „Letné pneumatiky majú obvykle jednoduchú vzorku behúňa v tvare blokov, bez dodatočných drážok, ktorá zabezpečuje veľkú kontaktnú plochu s cestou. Výsledkom je perfektná ovládateľnosť vozidla a krátka brzdná dráha,“ hovorí Roman Moško zo spoločnosti Continental.

„Zimné pneumatiky majú vyšší podiel prírodného kaučuku, vďaka čomu v chladnom počasí ostávajú pružné. V blokoch behúňa majú tisíce drobných drážok (lamiel), ktoré odvádzajú vodu, zarývajú sa do čerstvého i roztápajúceho sa snehu či ľadu a zaisťujú optimálnu priľnavosť.“ 

Hodia sa na takmer každý typ auta

A celoročný model? „Kombinuje vlastnosti oboch sezónnych pneumatík. Vďaka vývoju sa svojimi vlastnosťami k zimným a letným pneumatikám čoraz viac približuje.“ Celoročné pneumatiky sú vhodné takmer na každý typ osobného auta, SUV alebo dodávkového vozidla. 

„Celoročné pneumatiky majú svoju cieľovú skupinu a odporúčané použitie. Každá celoročná pneumatika je o určitej miere kompromisu. Pri prémiových značkách je miera výrazne nižšia a práve prémiové pneumatiky sú najlepšou voľbou. Nezávislé testy môžu vodičom pomôcť so správnym výberom,“ dodáva Roman Moško.

Continental.
Máme pre teba tip na kvalitné celoročné pneumatiky – model AllSeasonContact. Zdroj: Continental

Kde na Slovensku sa dajú využiť najlepšie?

Ak rozmýšľaš nad kúpou celoročných pneumatík, zváž aj nasledujúce faktory. „Hodia sa pre vodičov, ktorí za rok najazdia menší počet kilometrov, zväčša sa nepohybujú v severných častiach krajiny (výraznú časť zimy pokryté snehom) alebo pravidelne neprechádzajú cez horské priesmyky,“ tvrdí Roman Moško zo spoločnosti Continental.

Pokiaľ jazdíš hlavne po diaľniciach, expert má pre teba takéto odporúčanie: Pre vysoký kilometrový nájazd sú jednoznačne vhodnejšie sezónne pneumatiky, ktoré sú maximálne prispôsobené na prevádzku v danej sezóne. Aj pre severnejšie oblasti krajiny je celkovo vhodnejšie skôr sezónne obutie, a to hlavne v zimnom období. Zimná pneumatika bude istejším riešením z pohľadu jazdných vlastností na snehu a ľade.“

Ideálnou oblasťou na celoročné pneumatiky sú však južnejšie časti Slovenska a rovnako tak miesta s pravidelným odpratávaním snehu, napríklad Bratislava či iné väčšie mesto. „Využiť ich môžeš aj na druhé vozidlo v rodine, s ktorým jazdíš hlavne v mestskej premávke. V prípade veľkej snehovej kalamity nie je rodina od tohto vozidla závislá,“ odporúča.

Chcel/a by si vyskúšať celoročné pneumatiky?

Na životnosť má vplyv aj spôsob jazdy

Možno sa aj ty pýtaš, ako dlho celoročné pneumatiky vydržia. „Životnosť je rovnaká ako pri sezónnych pneumatikách. Najviac závisí od spôsobu jazdy vodiča a podmienok, v akých sa pneumatiky primárne používajú,“ potvrdil Roman Moško. Rovnako na životnosť vplýva technicky stav vozidla – napríklad správne nastavenie geometrie či pravidelná kontrola predpísaného tlaku v pneumatikách.

Geometriu si daj skontrolovať raz ročne v dobrom servise a tlak si meraj pravidelne aspoň raz za tri týždne. Pneumatiky ti tak vydržia podstatne dlhšie. A čo je hlavnou výhodou celoročných pneumatík? Na jar a jeseň nemusíš riešiť prezúvanie a nepotrebuješ kupovať dve súpravy pneumatík – zimnú a letnú. Ušetriť tak môžeš aj niekoľko stoviek eur. 

Vyskúšaj oceňované pneumatiky AllSeasonContact

Máme pre teba tip na kvalitné celoročné pneumatiky. Jednou z najviac oceňovaných pneumatík v nezávislých testoch je práve model AllSeasonContact od Continental. V teste magazínu Auto Zeitung v roku 2021 získala pneumatika prvé miesto, v teste pre Auto Bild dostala ocenenie príkladná a v ACE teste ju označili ako veľmi odporúčanú.

Má vynikajúce vlastnosti počas leta aj zimy, je flexibilná za každých podmienok a zaisťuje vynikajúci výkon na zasnežených a mokrých zimných vozovkách. Dopĺňajú to najlepšie bezpečnostné rezervy pri akvaplaningu a najlepší valivý odpor vo svojej triede. S ním dokážeš redukovať spotrebu paliva.

So značkou Continental navyše môžeš teraz aj vyhrať. Zapoj sa do jarnej súťaže Conti ide na zelenúZ mapy si stačí vybrať jeden ekologický projekt, zaregistrovať sa, zahlasovať a automaticky si zaradený do losovania o hlavnú cenu – pneumatiky s technológiou ContiRe.Tex. Vyhodnotenie súťaže bude 15. júna.

VIAC O PNEUMATIKÁCH OD CONTINENTAL

Continental.
Zapojte sa do súťaže a vyhrajte! Zdroj: Continental

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Continental.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame