Majk Spirit je späť: Vie, že ho všetci nemusia, zmenil postoj. Toto je Spirit Animal

O Majkovi Spiritovi sme nepočuli dlhšie. Zažíva pozitívne obdobie vo svojom súkromí, jeho tvorba išla mierne do úzadia. Preto mierne prekvapilo, keď Speazy v týchto dňoch uverejnil nový singel s názvom Spirit Animal. Treba povedať, že sa jedná o skladbu, ktorú možno od neho čakalo menej ľudí. Hovorí v nej svoj názor, ktorý sa nebude každému páčiť. Má na to ale plné právo.

Spirit Animal je prvým oficiálnym singlom Majka Spirita od vydania jeho posledného albumu Nie Som Tu Náhodou. Skladbu označuje ako intro k jeho tvorbe na rok 2020. „Spirit Animal sú moje myšlienky a emócie nahromadené za posledný rok. Chcel som to všetko vypovedať ešte pred tým ako začnem vydávať novú hudbu,“ hovorí Majk o tracku, ktorý je prelomovým bodom medzi albumom Nie Som Tu Náhodou a etapou jeho nových singlov. „Klip režíroval český šaman Adam Pavelka,“ dodáva Majk na margo vizuálu, ktorý nakrúcal koncom februára v Prahe. Mladý český režisér má na konte okrem iného spolupráce s Darou Rolins či s Rytmusom.  

Po hudobnej stránke skladbu zastrešil Majkov dvorný producent DJ Grimaso, ktorý k údernému textu zvolil minimalistický podklad s klavírnymi prvkami a vytvoril tak signifikantný hudobný kontrast. „Hudbu sme robili spoločne v našom novom štúdiu. Dostal som základné indície, ako by hudba mala vyzerať, akú by mala mať atmosféru a vznikala priamo pred Majkom, úplne freestylovo. Bol to čisto kreatívny proces – Majk písal text a ja som išiel od bicích až po melódiu. Málokedy tvoríme takto spolu. Často mám hudby vyrobené a už len vyberáme. Toto bol v podstate experiment a funguje to,“ prezradil zaujímavé zákulisie vzniku skladby Grimaso.   

„Tento sound a celý tento štýl je pre mňa akoby taký návrat späť k Majkovým koreňom,  ako bol mixtape Mladý rebel alebo ešte pred ním skladby ako Byť či nebyť – je to vyslovene taký ten undergroundový sound. Nie je tam cítiť mainstream, je to viac-menej čisto hip-hopová záležitosť,“ opisuje Grimaso svoj pocit z aktuálneho Majkovho umeleckého obdobia. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dr. Dre pred rokom takmer umrel. Čo to spôsobilo?

Úspešný raper sa netají tým, že momentálne prežíva jedno z najspokojnejších období vo svojom pracovnom i súkromnom živote. Na aktuálny rok si pre fanúšikov pripravuje jednu z najaktívnejších sezón svojej doterajšej kariéry – hudobný mix sólových projektov i spoluprác so svojou domovskou formáciou H16. „Cítim, že 2020 bude jeden z najplodnejších rokov, aké som kedy mal,“ dodáva na záver.   

Majk Spirit sa, dá sa povedať, oprel do okolia, ktoré mu stále hovorí, čo má robiť. Stále ho kritizuje, opravuje ho a v neposlednom rade aj využíva. Spirit hovorí, že nebude iný, ako je, a teda napríklad pozitívny.

Majk používa v tomto texte aj vulgarizmy, na čo v jeho tvorbe nie sme pravidelne zvyknutí, ale v tomto prípade sa dá chápať, že pre vyjadrenie myšlienky tracku sa do samotnej skladby hodia. Pozornému oku neunikne ani dres Kobea Bryanta z Los Angeles Lakers, luxusné autá v pozadí a Majkovi kamaráti. Oporúčame všímať si detaily. Tvoria totiž celok.

Všeobecné informácie:

Rap: Majk Spirit https://www.instagram.com/majkspirit Hudba: Grimaso https://www.instagram.com/dj_grimaso Video: www.adampavelka.com Rezia a Color: Adam Pavelka Edit: Lenka Gmitrova DOP: Tomas Stastny Ronin Operator: Vlada Dolezel Runner a BTS: Jachym Belcher www.chprod.czV Foto: YouTube

Singel Spirit Animal vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Spirit Music Label a od 13. marca je dostupný na všetkých digitálnych platformách.

Odporúčame