Lietajúci gumení chlapci a dievčatá: Ako vznikol breakdance?

breakdance

Tanečný štýl breakdance (Zdroj: Pixaby.com/Picography)

#Hip-hop samozrejme nie je iba rapová muzika. Ide o kultúru, ktorá vznikla na pilieroch niekoľkých elementov, medzi ktoré patrí aj tanec. Presne preto si dnes zaspomíname na to, ako vlastne vznikol breakdance!

Základná charakteristika

Breakdance je streetový tanečný štýl, ktorý sa vyvinul ešte v 70. a 80. rokoch v New Yorku. Zahŕňa kombináciu akrobacie, gymnastiky a tanečných pohybov, ktoré vznikajú prevažne na hip-hopovú hudbu. Tento štýl sa vyznačuje rýchlymi a precíznymi pohybmi do rytmus, pričom v ňom nájdeme i náročné prvky, ako napríklad otočky na hlave, stojky, rotácie… Alebo aj takzvané „freezes“, kedy tanečníci stoja v statickej polohe, v ktorej by sa bežnému smrteľníkovi pravdepodobne polámali končatiny, haha.

Breakdance sa stal súčasťou hip-hopovej kultúry a dnes je populárnym tanečným štýlom po celom svete.

Aká je jeho história?

Pôvod breakdance tancovania sa úzko spája s legendárnym umelcom menom DJ Kool Herc. Ten sa postaral prakticky o kultúrnu revolúciu a právom je považovaný za otca hip-hopu ako takého.

Práve on totiž prišiel s úplne pôvodnými prvkami hip-hopovej muziky, s výrazne rytmickými „breaks“. Vychytával ďalej časti svojej hudby na základe toho, čo najviac sedelo tanečníkom na jeho žúrkach a tým vlastne začali vznikať prvé podklady pre tento tanec.

Svojich tanečníkov začal otec hip-hopu volať b-boys a b-girls, pričom ich štýl dostal označenie breaking. Práve odtiaľto sa časom tento tanec oficiálne dočkal mena breakdance.

Gumenní chlapci a dievčatá

„Breaking“ bol slangový výraz z daného obdobia, ktorý v istom zmysle označoval energické správanie. Práve všetky tieto spomenuté výrazy sa v priebehu rokov stali plnohodnotnou súčasťou slovníka toho, čo sa nakoniec nazvalo hip-hopovou kultúrou.

The New York Times v roku 1991 opísal breakdance ako tanečné umenie, ktoré bolo podobne náročné a vynaliezavé dokonca až ako balet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Jedinečný koncept jedinečného albumu: Dame uvaril masterpiece

Breakdance battles

Tento tanečný štýl je charakteristický tým, že sa tanečníci navzájom „učia“ a snažia sa neustále posúvať svoje pohyby niekam ďalej. Vždy sa snažia priniesť niečo nové a originálne, aby sa odlíšili od ostatných. To viedlo i k tomu, že v rámci breakdance začali vznikať aj súboje, tzv. breakdance battles.

Stretávajú sa v nich tanečníci, aby predviedli svoje umenie a súťažili v rôznych kategóriách. Odohrávajú sa zvyčajne v cykloch, kde sa dvaja alebo viacerí postupne striedajú v krátkych výstupoch. Potom rozhodcovia alebo publikum rozhodnú o tom, kto mal lepší výkon a postupuje do ďalšieho kola.

V súčasnosti sa breakdance battles konajú po celom svete a sú súčasťou profesionálnej tanečnej scény. Ide teda o dokonalý spôsob, ako sa zapojiť do tanečnej komunity a zlepšiť tak svoje zručnosti.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame