Liečia, znižujú stres a pomáhajú pri depresii: Mačacie kluby sú vo svete hitom, jeden práve otvorili v Poprade

pixabay.com

#Občianske združenie Ostrov pokoja zriadilo pre obyvateľov i návštevníkov Popradu zaujímavý klub, v ktorom budú hosťom pri káve či dezerte robiť spoločnosť štyri mačky dvoch plemien – ragdoll a britská krátkosrstá. Ľudia môžu toto zaujímavé miesto navštíviť už od minulého piatku.

Cat Café Club, ktorý možno nájsť v Poprade-Veľkej na Scherfelovej ulici, je podľa iniciátorov celej myšlienky pre štvornohých miláčikov  domovom, kde sa hrajú, jedia aj spia. Vo svete sú podobné kluby podľa nich hitom, na Slovensku ich funguje zatiaľ len niekoľko, v Bratislave napríklad už nejaký čas existuje mačacia kaviareň Mačinézy.

„Je dokázané, že mačky sú výborné liečiteľky. Znižujú stres, pomáhajú pri úzkostiach, depresiách aj iných psychických problémoch. Zlepšujú náladu a dokážu vyčariť úsmev aj na tvári najväčšieho pesimistu,“ prezradil predseda občianskeho združenia Peter Lipták pre TASR.

https://www.instagram.com/p/BfG3NGJlBnE/?taken-at=350518568757796

Hostia sa tak môžu zoznámiť so štyrmi mačacími slečnami, a to Nastasiou, Herou, Mafiou a Donatou. „Mačky majú známy pôvod, testy na infekčné choroby, platnú vakcináciu a sú pravidelne kontrolované veterinárom. Klub je upravený tak, aby sa zvieratá v žiadnom prípade nedostali do priestorov, v ktorých sa pripravuje občerstvenie,“ zdôraznila podpredsedníčka OZ Mária Lukačková.

Myšlienka vytvoriť takýto priestor dozrievala postupne. Zrodila sa v hlave rozvedenej ženy, ktorá si uvedomila, že mnoho ľudí, či už mladých, alebo starých, je osamelých, chýba im dotyk, pohladenie. Práve to im podľa nej dokážu vykúzliť mačky svojou tichou, no zároveň hravou a upokojujúcou povahou. „Na ďalšej ceste životom som stretla podobného nadšenca s veľkým srdcom, ktorý ‚mačaciemu projektu‘ ako jediný v mojom okolí uveril a išiel do toho so mnou,“ doplnila Lukačková.

Aktivity Cat Café Clubu v Poprade sú financované predovšetkým z darov. Nenájdete tam preto žiadny cenník, tak ako to býva zvykom. Na tomto mieste návštevníkov pohostia, no bude len na ich zvážení či a akým finančným darom podporia jeho činnosť.

Odporúčame