95-ročná Angela Alvarez zrejme najstaršou ocenenou v histórií cien Grammy: S albumom jej pomohol milujúci vnuk

dvaja hudobníci

Príbeh Angely Alvarez je dôkazom toho, že nikdy nie je neskoro plniť si sny (Zdroj: Unsplash/Karsten Winegeart)

#Hoci tohtoročné odovzdávania cien Grammy máme už dávno za sebou, tie latinské sa odovzdávali len nedávno, konkrétne 17. novembra. Je síce možné, že o hudbu z Latinskej Ameriky sa veľmi nezaujímaš, no príbeh Angely Alvarez, historicky najstaršej ocenenej, určite chytí za srdce aj teba. Alvarez vo svojich 95-rokoch získala ocenenie v kategórií Best New Artist, teda Nováčik roku.

Celoživotná láska

Angela Alvarez začala prvé piesne písať v štrnástich rokoch. Hoci v jej prípade nebol záujem o hudbu len tínedžerským nadšením, ale celoživotnou láskou, nikdy sa jej profesionálne nevenovala. Aj pod vplyvom svojho otca sa rozhodla, že hudobné ambície pôjdu bokom. Vášeň a tvorivý duch však Angele ostal celý život. Ako informuje portál upworthy.com, s pomocou svojho vnuka, hudobníka a milovníka kinematografie Carlosa José Alvareza, dokonca nahrala album svojich piesní. A dostala zaň cenu Grammy.

Rozhodujúcou zásluhou k tomu úspechu prispel samotný Carlos José. Keďže vedel, aký rozhodujúci vplyv mala jeho stará mama na neho a hlavne na jeho lásku k hudbe, rozhodol sa nahrať jej autorské piesne. Pre The Washington Post povedal, že tento nápad ho viedol až k tomu, že do Angelinho domu v Louisiane doniesol mikrofón a nahrávacie zariadenie. Spoločné nahrávanie hudby ale bolo pre Carlosa prínosné aj iným spôsobom. Za ten čas bližšie spoznal život svojej babičky tak, ako ho do tej doby nemal možnosť spoznať.

Piesne ako denník

Angelin hlas na nahrávke v tebe vyvolá emócie. Z jej piesní vycítiš životnú skúsenosť, hoci zrejme nebudeš rozumieť ani slovo. Jej výpoveď je o to silnejšia, že do každej piesne vložila kúsok seba samej a svojho života. „Neuvedomil som si, že všetky tie piesne boli ako jej denník,“ povedal pre The Washinghton Post. „Môžete v nich počuť život, ktorý prežila.“

Počas svojho života napísala Angela viac ako 50 vlastných piesní. Témy skladieb boli rôzne, zachytávali životné prekážky, ktorým musela čeliť, ale aj dôležité okamihy, ktoré sa v jej živote vyskytli. Jednými z tém sú aj smútok zo straty manžela a dcéry, alebo pomoc svojim deťom pri úteku do Ameriky z Kuby, kde moc prevzal Fidel Castro.

 Potreba hovoriť so staršími

Vďaka Carlosovej iniciatíve sa okolo Angely čoskoro zhromaždilo viacero zaujímavých ľudí a fanúšikov. Neboli to však len členovia hudobných kruhov, v ktorých sa pohyboval. Bol medzi nimi aj herec Andy Garcia, ktorého môžeš poznať napríklad z Dannyho parťákov. Ten dokonca prispel ku vytvoreniu dokumentu Miss Angela, ktorý je venovaný Angelinmu životu a ,samozrejme, jej piesňam.

Carlos José zhrnul svoju skúsenosť nielen s tvorbou albumu, ale hlavne s bližším kontaktom so svojou starou mamou do niekoľkých viet. Pre Billboard povedal: „Dúfam, že tento projekt inšpiruje mladých ľudí k tomu, aby si sadli a porozprávali sa so svojimi staršími rodinnými príslušníkmi. Aby sa ich pýtali otázky, aby sa zaujímali o ich sny, ktoré počas života mali. Budú prekvapený, čo všetko sa dozvedia. Ak sa ich nič neopýtame, nič nám nepovedia, a ich sny a múdrosť si nechajú pre seba.“


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame