Kto je Max Verstappen? Nový kráľ Formuly 1 a lámač rekordov, ktorý z trónu zosadil dlhoročného šampióna

Max Verstappen

Max Verstappen je najnovším majstrom sveta v F1 (Zdroj: Pixabay/randomwinner)

#Všetkým priaznivcom F1 je meno Max Verstappen notoricky známe. Talentovaný odchovanec Red Bull Racing si však srdcia fanúšikov nezískal len jeho prvým majstrovským titulom, ktorý pred pár týždňami vybojoval ako jeden z najmladších jazdcov, ale aj inými kvalitami, vďaka ktorým v „kráľovnej motošportu“ výrazne dominuje. Jeho dravosť, neskutočná rýchlosť, jazdecká agresivita a víťazná mentalita okorenila a zavŕšila sezónu 2021 vo veľkom štýle. Kto je Max Verstappen v skutočnosti a ako sa dostal v slávnej „efjednotke“ na vrchol?

VIZITKA:

Celé meno: Max Emilian Verstappen
Prezývka: Super Max
Vek: 24 rokov (30. september 1997, Hasselt, Belgicko)
Tím: Red Bull Racing Honda
Charakteristika: Pretekár Formuly 1

Srdcom Holanďan, ktorý jazdil už ako dvojročný

Aj keď je obľúbencom prevažne „oranžového“ holandského publika, Max sa narodil a vyrastal v Belgicku. Na svoje holandské korene však nedá dopustiť a neexistuje zrejme nikto, kto by ho tam nepoznal. Jeho priezvisko napovedá, že má jazdecké zručnosti doslova v krvi. Jeho otec, Holanďan Jos Verstappen, taktiež kedysi jazdil v F1. Matka pochádza z Belgicka a v detstve bola tiež pretekárkou.

Kariéru začal už ako štvorročný, keď ho otec priviedol k pretekaniu na motokárach. Jos Verstappen v rozhovore pre Red Bull priznal, že sa o neho priveľmi nebál, pretože už ako dvojročného ho učil jazdiť na štvorkolke, a tak malý Max vedel ovládať plyn a brzdu veľmi skoro. V siedmich rokoch už jazdil naplno a vyhrával svoje prvé súťaže.

Otec bol vždy prísny, no vyplatilo sa 

Otec bol na neho od mala tvrdý, čo Maxovi zabezpečilo obrovskú bojovnosť a tvrdohlavosť. „Na PFI World Championship som jazdil doslova ako zemiak. Môj otec mi vtedy buchol do prilby a povedal: ,Čo to robíš? Sme tu, aby sme vyhrali majstrovstvá! Ja viem, že to dokážeš, ale keď nebudeš jazdiť normálne, balím veci a ideme domov!’“ Max potom vyhral celý šampionát a všade o ňom písali ako o chlapcovi, ktorý nemal žiadnu konkurenciu.

S otcom Josom má viacero príhod z detstva, keď bol na neho prísnejší než obvykle, avšak dnes sa na tom obaja smejú. Keď vyhral svoje prvé preteky v F1, jeho otec bol v takom vytržení, že mu od vysokého tlaku a napätia začala tiecť krv z nosa.

Pred pretekmi býva pokojný, čo potvrdili aj jeho tímoví kolegovia. Zatiaľ čo sa oni mentálne pripravujú na veľkú cenu, Max nerušene hrá hry a je úplne uvoľnený. To je dôkaz, že má veľa sebadôvery. Pás si nezapína úplne napevno a počas veľkej ceny dokáže „vypnúť hlavu“ a sústrediť sa len na podstatné veci.

Červených býkov chytil za rohy aj bez vodičáku

Po čase si ho začali všímať tímy z Formuly 1. Zakrátko sa dostal do Toro Rosso – záložného tímu Red Bullu. Mal len 16 rokov, takže v F1 jazdil ešte skôr, ako vôbec dostal vodičský preukaz. Aj svoj debut si odbil bez neho – stal sa najmladším jazdcom, ktorý debutoval v tomto športe.

„Po podpise zmluvy s Toro Rosso som dostal aj auto, Clio RS. Nemal som však vodičák, a tak mi len postávalo doma,“ vyjadril sa Max v jednom z rozhovorov pre kanál F1. Dnes existuje takzvané „Verstappenovo pravidlo“ – jazdci, ktorí prichádzajú do Formuly 1, musia mať minimálne 18 rokov, aby mohli pretekať. Red Bull sa Maxovi za zásluhy a úspechy odvďačil 800-percentným zvýšením platu v priebehu dvoch rokov.

Miluje FIFU, dobré jedlo a, samozrejme, rýchle autá

Okrem toho, že Max exceluje v pretekaní, má aj iné zaujímavé hobby. Je klasifikovaný ako jeden z najlepších hráčov hry FIFA na svete. Ešte donedávna patril k tridsiatke najlepších. Okrem iného miluje futbal vo všeobecnosti. Je fanúšikom PSV Eindhoven a FC Barcelona. Zbožňuje talianske jedlá a po konci sezóny si vždy vychutnáva aj klasické holandské pokrmy ako napríklad Frikandel.

Keď práve nesedí v monoposte, rád si užíva jazdu na buginách alebo štvorkolkách, ale vo všeobecnosti rád jazdí na čomkoľvek, čo má silný motor. Vo svojej garáži má naozaj zaujímavú zbierku áut – niekoľko kúskov od Aston Martin, DBS Superleggera, Valkyrie či DB11. Vlastní aj zopár áut od Ferrari, najzaujímavejšími sú rozhodne Ferrari 488 Pista a Ferrari Monza SP2. Má však aj lukratívne modely od Renaultu či Mercedesu.

Super Max dostal vlastný song aj kolegovu frajerku

V roku 2016 si partia jeho fanúšikov zaumienila, že mu venuje pesničku. Nazývajú sa Pitstop Boys a svoj prvý song pomenovali naozaj príznačne – Super Max. Druhú pesničku mu venovali tesne pred koncom šampionátu 2021. Max poriadne skóruje nielen na trati, ale aj v osobnom živote. Už niekoľko rokov totiž tvorí pár s takmer o desať rokov staršou Kelly Piquet – dcérou ďalšieho slávneho pretekára F1, Nelsona Piqueta.

Kuriozitou je, že Max a Kelly začali spolu randiť ešte v dobách, keď Kelly chodila s Maxovým tímovým kolegom, Rusom Daniilom Kvyatom, s ktorým má aj dcéru. Ďalším paradoxom je, že Kvyat musel prepustiť Verstappenovi miesto v Red Bulle, pričom bol preradený do iného tímu.

MAXimálny potenciál dosiahnuť všetko

Ďalšou črtou, ktorá ho najmä po tejto sezóne charakterizuje, je to, že sa dokázal postaviť velikánovi, akým je aj samotný Lewis Hamilton. Ten vo Verstappenovi po rokoch našiel premožiteľa. Verstappen však o svojom víťazstve rozhodol až v poslednom kole Veľkej ceny Abú Zabí, keďže do posledných pretekov vstupovali obaja jazdci s úplne rovnakým počtom bodov.

Po šokujúcom a dychberúcom súboji porazil Lewisa Hamiltona a aj napriek popretekovým kontroverziám a ťahaniciam dokázal získať vytúžený titul majstra sveta. Max Verstappen je jedným zo športovcov, ktorý nemá strop v tom, čo chce dosiahnuť. Má pred sebou ešte veľa rokov vo Formule 1 a hoci už teraz dokázal takmer všetko, fanúšikovia veria, že im v ďalších sezónach naservíruje výhry mnohých svetových titulov.

Zdroj: redbull.com, hashtag.sk
Odporúčame