Kontroverzné prerábky slovenskej hymny: Sú tieto verzie poctou alebo urážkou?

foto: Pixabay.com

#Melódia z ľudovej piesne Kopala studienku, text od Janka Matušku o tom, ako Slováci ožijú. Hymna je súčasťou identity každého štátu. Väčšina z ľudí je na ňu hrdá, iným je ukradnutá, alebo nad ňou ohŕňajú nos. Čo sa však stane, keď si starú pieseň vezmú do parády iné telesá, ako len symfonické orchestre? Sú moderné úpravy hymien poctou pre pôvodnú melódiu, text, myšlienku, alebo naopak, urážkou? Pozreli sme sa na prerábky slovenskej hymny z posledných rokov, aby sme si mohli utvoriť názor.

Metalinda (2017)

Ak vám meno Metalinda nič nehovorí, tak vedzte, že ide o kapelu, ktorá v rôznych zostavách hráva už 33 rokov. Najslávnejšie obdobie zažila táto pop-metalová kapela na prelome 80. a 90. rokov, keď v nej spieval Paľo Drapák. Odkedy z nej odišiel, bolo o ňom i o zvyšku kapely počuť len málo. Hoci hrávajú naďalej, ich verzia slovenskej hymny, ktorá bola zverejnená pred pár dňami, je v ére Youtube pre nich nevídaným úspechom. Má viac ako 100-tisíc prehratí.

Hymnu odštartuje gitarový riff v rockovom nádychu, s podobnou gradáciou pokračuje aj celá skladba. Keď sa však po nejakom čase pridá spev a tiež teátralne gestá v klipe, mnohým tŕpne krv v žilách. Hymna od Metalindy rozdelila ľudí na niekoľko táborov, jedni hymnu považujú za dobrú rockovú skladbu, pre iných ide o nevkusný marketingový ťah. Pravda je vlastne niekde uprostred.

Horkýže slíže/Tři sestry (2013)

Dve rockové skupiny – Horkýže slíže a Tři sestry – pripravili v roku 2013 na spoločný album pomerne originálne intro a outro. Vytvorili nové verzie hymien, kde slovenské slová boli spievané v melódii českej Kde domov můj a naopak. Recesia, ale zaujímavá. Zároveň tieto verzie ani nevzbudili také emócie, ako by mnohí čakali.

P*** z h**** (2013)

Česká experimentálna skupina PZH si zvolila názov, aký si zvolila, takže od začiatku musela rátať s dôsledkami. Napriek tomu asi málokto očakával, aký hon na čarodejnice sa objaví potom, čo v rámci dokumentu z cyklu Colnica, ktorý bol spoločným projektom RTVS a Českej televízie, odohrajú slovenskú hymnu. Pritom ich verzia nie je ani tak problematická, ako skôr názov skupiny. A ten predsa s interpretáciou nesúvisí.

Celá kauza vyústila do toho, že sa istý lekár z Nitry a bývalý politik domáhal odstúpenia vedenia RTVS, súdu pre kapelu a kadečoho iného. Polícia kauzu prehodila do rúk licenčnej rady, ktorá rozhodla, že aj napriek názvu skupiny nejde o žiadne hanobenie hymny. Čo sa týka hodnotenia hymny, ako samotnej skladby, aspoň k tomu, narozdiel od Metalindy, pristúpili originálne.

Slovenský národný remix (2011)

Prerábke od českej skupiny predchádzal celý podobne ladený slovenský projekt. Ten vytvorila filmárka Martina Slováková ako svoju bakalársku prácu a oslovila 7 slovenských producentov elektronickej hudby, aby vytvorili svoju verziu hymny. Projekt Slovenský národný remix bol v danom čase celkom úspešný. Navyše, išlo o akési združenie vtedajšej generácie interpretov nezávislej slovenskej elektronickej hudby, ktoré ich týmto spôsobom priblížilo k širšej pozornosti.

Sedem autorov prerábok hymny k nim pristúpili z rôznych pohľadov. Niektoré sú takmer sarkastické, iné prenášajú hymnu do temnej atmosféry, prípadne sa celkom vyhýbajú hlavným motívom hymny.

Najkrajšia slovenská hymna (2017)

Na záver niečo pre konzervatívcov. Slovenská televízia, ktorá tento rok úspešne vysielala súťaž Zem spieva, označila záverečnú hymnu v podaní ľudových súborov za najkrajšiu verziu slovenskej hymny. Je pravda, že mnohí, ktorí túto šou sledovali, to považovali za až skoro dojemný záver súťaže.

 

Odporúčame