Mladí na alkohol kašlú, pijú menej ako kedysi: Fenomén vplýva aj na gastro, vznikajú prvé čisto nealko bary!

Nealko nápoje sú v móde

Nealko nápoje sú v móde (Zdroj: Unsplash.com/Sangria Senorial)

#Po nedávnych udalostiach na Zochovej ulici sa na Slovensku čoraz viac začína hovoriť o fenoméne alkoholizmu. Nepekne nás Slovákov preslavuje po celom svete. Sme však naozaj takáto krajina? Vyzerá to tak, že ani veľmi nie. V poslednej dobe sa totiž začínajú v baroch aj na pultoch objavovať nealkoholické alternatívy rôznych nápojov, po ktorých veľmi radi siahame.

V článku sa dočítaš:

Bary začínajú ponúkať viac nealka

Nealkoholický trend začal ešte pred pandémiou, nejde teda o nič aktuálne. Podľa magazínu Insider za to môže aj úspešná kniha Sober Curious (Triezvy zvedavec), ktorú v roku 2018 vydala britská spisovateľka, editorka a propagátorka abstinencie Ruby Warrington. Autorka predstavila myšlienky o tom, ako by vyzerala spoločnosť bez alkoholu a večných problémov, ktoré musia ľudia s opicou znášať.

Po svete sa od roku 2018 začali objavovať čisto nealkoholické bary pre „triezvych zvedavcov“. Sú to puby, kde nájdeš len nealkoholické nápoje. Majú síce v ponuke aj pivo či víno, avšak výlučne v nealkoholickej alternatíve.

Ako uviedli ďalšie štatistiky, mileniáni a mladí ľudia z generácie Z dnes vo všeobecnosti pijú menej alkoholu než staršie generácie. S rastúcou popularitou zdravého životného štýlu a s ľahším šírením osvety na sociálnych sieťach totiž stúpa aj povedomie o alkoholizme. O jeho účinkoch na zdravie, psychiku, kognitívne schopnosti, výkon, ale tiež postavu a celkovú vizáž. Namiesto „zakázaného ovocia“ sú ľudia odrazu „zvedaví“ viac na to, aké je to viesť životný štýl s triezvou hlavou.

Predaje nealko drinkov sa zvyšujú

Rastúci trend predaja nealko drinkov potvrdzujú aj svetové štatistiky. Kým ešte v roku 2020 boli zisky z predaja nealko nápojov celosvetovo na úrovni jedného bilióna dolárov (v prepočte asi 920 miliárd), minulý rok to bolo 1, 15 bilióna dolárov (1,057 biliónov eur). Mohol by si argumentovať, že predsa pred dvoma rokmi zaznamenal ich predaj pokles, no dôvodom sú prísne protipandemické opatrenia, ktoré zatvorili bary takmer po celom svete, a to hneď v niekoľkých vlnách.

Celosvetové zisky z predaja nealko nápojov v miliónoch dolárov
Celosvetové zisky z predaja nealko nápojov v miliónoch dolárov (Zdroj: Statista)

Ako sme uviedli, čoraz väčší predaj nealko nápojov bol citeľný ešte pred samotnou pandémiou. Údaje portálu Statista hovoria, že ročne sa zisky z predaja nealka navyšovali o zhruba 50 miliárd dolárov. Argumenty ako inflácia či väčšia populácia neprejdú. Takýmto trendom by sme sa dostali na nulu už niekde v 80. alebo 90. rokoch. Väčší predaj nealka je prosto nepopierateľný.

Ani pandémia tento trend nezastavila, hoci sa to tak pred dvomi rokmi spočiatku mohlo javiť. Hneď v roku 2021 prekonali tržby aj rok 2019. V roku 2022 sa tržby odhadovali na 1, 25 bilióna dolárov (približne 1,15 biliónov eur). Predpokladá sa, že do roku 2025 by mohli byť až na úrovni 1, 44 bilióna, čo je takmer dvojnásobok oproti roku 2012. Opakujeme, že za tým zaručene nie je zvyšovanie cien ani populácie. Nealko je jednoducho v móde, či sa nám to páči, alebo nie.

Vyzerajú ako alkoholické, no nenafúkaš z nich

Trend nasledujú aj najväčšie pivné značky sveta. Napríklad Heineken prišiel s alternatívou svojou nealkoholického piva ešte v roku 2017, o dva roky neskôr expandoval do celého sveta. Dnes ho nájdeš nielen na pultoch obchodov (aj na Slovensku), ale napríklad aj v baroch a podnikoch, kde by si bežne nealko pivo nečakal.

Každá značka (piva a po novom aj vína) chce na trh uviesť svoju nealko alternatívu, čo zároveň značí, že trh sa začína presycovať a na rad prichádza kvalita. „Teraz sa ukazuje skutočná trhová sila. Pre firmy to znamená peniaze. Ľudia o tom vedia, no alkohol prestáva hrať úlohu v tomto boji,“ hovorí Duane Stanford, redaktor magazínu Beverage Digest pre CNN.

Stanford si myslí, že v tomto konkurenčnom boji nadobudne dominantné postavenie predovšetkým kvalita nápoja, keďže ľudia už nebudú sledovať obsah alkoholu. Dobrá mienka je vôbec jedným z najsilnejších faktorov, spoločnosti teda musia pracovať na tom, aby sa práve ich nápoje spájali predovšetkým s kvalitou.

Nealko nájdeš všade na Slovensku

Pozrime sa aj na štatistiky zo Slovenska. Štatistický úrad SR minulý rok informoval, že počet vypitých krígľov na jedného Slováka ročne neustále klesá. A to už od 90. rokov. Tieto štatistiky nájdeš v grafe, ktorý porovnáva určité obdobia počas ostatných 30 rokov.

Slováci pijú stále menej piva
Slováci pijú stále menej piva (Zdroj: Štatistický úrad SR)

Počet vypitých pív na Slovensku sa mierne zvýšil jedine medzi rokmi 2016 a 2020, aj to len o liter na obyvateľa. Aktuálne k roku 2020 vypije Slovák v priemere 69, 4 litrov alkoholického piva, čo je necelých 139 pollitrových krígľov. Len pre porovnanie – Česi vypijú 142 litrov na hlavu, čo predstavuje 284 krígľov (raz toľko čo Slováci), Rakúšania 107 litrov ročne (214 krígľov) a napríklad Francúzi len 33 litrov (66 krígľov). Slovensko je v porovnaní so zvyškom Európy na 14. priečke, teda kdesi v strede.

Svoj podiel na tom má aj cena piva. „Minulý rok sme za pol litra svetlej čapovanej desiatky zaplatili v priemere 1,3 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,9 eura. Cena fľaškového 10- aj 12-stupňového piva však zostala približne rovnaká,“ informuje Štatistický úrad SR.

Slováci si alkohol spájajú s nedávnymi udalosťami

Po nešťastnej septembrovej udalosti na Zochovej ulici v Bratislave začal byť alkohol na Slovensku znova veľkou témou. Nealko sa stáva populárnym aj preto, že ho môže človek piť a zároveň po jeho požití šoférovať automobil. Slovensko je pritom v tomto smere jednou z najprísnejších krajín Európy. Máme tu totiž nulovú toleranciu, teda akákoľvek hodnota nad tromi nulami je trestný čin. Ak nafúkaš nad jedno promile, hrozí ti dokonca trest odňatia slobody na 12 mesiacov.

Rovnakú nulovú toleranciu majú napríklad českí aj maďarskí susedia či Rumuni. Briti majú toleranciu alkoholu za volantom až 0, 8 promile, rovnaká situácia je aj v USA a v Kanade. V praxi to znamená, že až nad túto hodnotu vás môžu stíhať za porušenie zákona. Väčšina západnej a južnej Európy má toleranciu do pol promile.

Tolerancia alkoholu za volantom v krajinách Európy
Tolerancia alkoholu za volantom v krajinách Európy (Zdroj: Prestone)

Nealkoholické alternatívy sú vhodné, ak si chceš s kamarátmi vypiť, no nechceš počas cesty domov nafúkať. Rovnakú nulovú toleranciu máme totiž aj počas jazdy na bicykli. Mnohí mladí ľudia však začínajú vyhľadávať nealká aj z princípu. Trend nezastavíš, no môžeš ho nasledovať.

Najlepšie nealká, ktoré si vieš pripraviť aj sám

Ak chceš aj doma vyskúšať nejaké nealkoholické drinky, ktoré majú výbornú chuť, takmer na nerozoznanie od alkoholickej verzie, odporúčame tieto tri skvelé recepty. Nedávno ich predstavil známy kulinársky portál Delish.

Blackberry Virgin Mojito

Klasické Mojito, ale bez štipky alkoholu? Je to možné. Stačí mať zásobu čerstvých černíc, mätu a limetkový sirup.

Na prípravu budeš potrebovať:

  • kryštálový cukor,
  • čerstvé černice,
  • mätu,
  • limetkový sirup.

Postup:

  • V menšom hrnci rozdrv lístky mäty. Pridaj trochu cukru a vody a miešaj na strednom ohni, kým sai cukor neroztopí (nie viac ako tri minúty).
  • Nechaj to na chvíľu vychladnúť (najlepšie na izbovú teplotu), potom sceď a lyžičkou alebo varechou stláčaj mätové lístky, aby uvoľnili svoju chuť.
  • Do novej misky rozdrv černice s cukrom.
  • Černice rozdeľ do pohárov, pridaj dve polievkové lyžice mätového sirupu a dve lyžice mäty s cukrom (z hrnca). Ešte trochu vody alebo ľadu na zriedenie a máš to.

A post shared by S t e p h a n i e | UT Foodie (@making_meal_memories)

Shirley Temple

Shirley Temple je tradičný nápoj sýtej červenej farby. Svoj odtieň má vďaka grenadíne a čerešniam.

Na prípravu budeš potrebovať:

  • citrónovo-limetkovú sódu,
  • limetku,
  • grenadínu (sirup z granátového jablka),
  • čerešne (na servírovanie),
  • ľad.

Postup:

  • Naplň poháre ľadom do polovice ich objemu.
  • Pridaj sódu a grenadínu podľa svojej chuti (odporúčame v pomere 3:1).
  • Pridaj trochu šťavy z limetky. Je však pomerne kyslá, tak to neprežeň.
  • Dolej po okraj, pridaj jednu-dve čerešne vcelku (na ozdobu) a môžeš servírovať.
Shirley Temple nealko
Shirely Temple drink v nealko verzii patrí medzi obľúbené koktaily (Zdroj: GettyImages)

Virgin Pina Colada

Aj tradičná Pina Colada sa dá pripraviť bez kvapky alkoholu. Tento výrazný biely dovolenkový koktail milujú všetci.

Na prípravu budeš potrebovať:

  • mrazené kúsky ananásu,
  • zmrzlinu,
  • kokosové mlieko,
  • ananásový džús,
  • kúsky čerstvého ananásu, prípadne čerešne (na servírovanie).

Postup:

  • Do mixéra vlož mrazený ananás, asi jednu šálku zmrzliny, deciliter kokosového mlieka a deciliter ananásovej šťavy. Všetko pomixuj.
  • Následnej obsah mixéra rozlej do pohárov.
  • Pridaj kúsky čerstvého ananásu a jednu čerešničku na ozdobu.

Preferuješ v bare alko alebo nealko?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, Statista, cnn.com, Štatistický úrad SR, delish.com, insider.com, washingtonpost.com
Odporúčame
Čítať viac