Kiná v decembri ovládne epické finále Star Wars: Tešiť sa však môžeš aj na nové Jumanji či vynikajúceho Parazita

Star Wars: The Rise of Skywalker. Zdroj: YouTube/Star Wars

#Posledný mesiac v roku je tu, čo znamená, že pokiaľ si doteraz nezačal premýšľať nad vianočnými darčekmi, tak už je najvyšší čas. Úprimne, je úplne jedno, či patríš k tým, ktorí už majú ozdobený stromček, alebo k tým, ktorí si všetko nechávajú na poslednú chvíľu. V decembri si totiž musíš rozhodne nájsť čas na návštevu kina. Čaká na teba množstvo skvelých filmov. A my ti ich bez ďalších zbytočných rečí predstavíme.

Parazit (od 5. decembra)

„S úprimnou naliehavosťou Vás prosím – keď budete na tento film písať recenzie, neprezrádzajte dej od okamihu, keď začnú brat a sestra pracovať ako domáci učitelia, teda od okamihu odhaleného v upútavkách. Takouto ohľaduplnosťou sa divákom aj celému filmovému štábu zavďačíte najviac. Ešte raz Vás na kolenách zaprisahávam – neprezrádzajte, čo bude ďalej. Ďakujem.“ To je časť príhovoru režiséra Bong Joon-hoa pred uvedením filmu v Cannes, ktorý napokon získal Zlatú palmu.

Budúci rok príde do kín film o živote Attilu Végha: Pozri si ukážku, z ktorej ti po celom tele nabehnú zimomriavky

Rešpektujúc toto želanie, prezraďme teda len to, že ide o čiernu komédiu, ktorá ponúka dômyselný a perfektne vystavaný príbeh infiltrácie chudobnej štvorčlennej rodiny do zámožného rodinného spoločenstva. Príbeh zábavný, ale ešte viac znepokojivý, ktorý filmovým estétom ponúka zdanlivo nepredstaviteľné spojenie hitchcockovských obrazov a buňuelovskej poetiky.

Šťastný Nový rok (od 5. decembra)

Vianočná romantická komédia v réžii Jakuba Kronera s výnimočným hereckým obsadením, natočená v zimnom prostredí Vysokých Tatier. Scenár filmu sa začína pár dní pred Vianocami a končí na Nový rok a cez množstvo komických, ale i romantických situácií ukazuje, že láska má veľa podôb, ale nakoniec si každého nájde.

Česko-slovenský film je síce predovšetkým určený pre staršie publikum, no pokiaľ chceš pred Vianocami vytiahnuť celú svoju rodinu do kina na niečo sviatočne ladené, rozhodne týmto filmom neurobíš krok vedľa. Dôkazom je aj zaujímavé herecké obsadenie.

Jumanji: Ďalší level (od 12. decembra)

Kto by si nepamätal fantastický film Jumanji z roku 1995, v ktorom zažiaril Robin Williams či mladunká Kristen Dunst? V roku 2017 sme sa dočkali pomerne nečakaného pokračovania s podtitulom Vitajte v džungli. Starý príbeh v novom šate obohatili zvučné herecké mená, ako Dwayne Johnson, Karen Gillan, Jack Black či Kevin Hart.

VIDEO Rytmus začiatkom roka ovládne slovenské kiná: Nový film bude mapovať 30 rokov hip-hopu, jeho výhry, prehry a fakty

Snímka sa stretla s pozitívnymi hodnoteniami a aj skvelými tržbami (takmer miliarda dolárov) a preto bolo jasné, že sa rozhodne dočkáme ďalšej časti. Jej podtitul je The Next Level, pričom sa vracia známa štvorica vyššie spomínaných hercov. Každý však bude opäť postavou niekoho iného, napríklad The Rock tentokrát stelesnením Dannyho DeVita.

Čierne Vianoce (od 12. decembra)

Študentka Reily je po zľahka traumatickom zážitku zo stretnutia s opačným pohlavím vysadená na všetkých chlapov. Jej spolubývajúce na internáte ju v tom mohutne podporujú, veď od čoho iného sú tu kamarátky ? Všetky sa tešia, ako si užijú vianočné sviatky v prázdnom vysokoškolskom internáte, z ktorého väčšina študentov odišla tráviť sviatky so svojimi rodinami.

Dokonalú idylu plnú snehu a blikajúcich svetiel naruší séria textových správ, ktoré im začnú chodiť na mobily. Následne jedna z nich zmizne a ďalšiu zavraždí maskovaný útočník. Než si Reily a ostatné dievčatá uvedomia, že im všetkým ide o život, stratia akúkoľvek nádej na únik. Majú len dve možnosti – pasívne čakať, až si smrť príde aj pre ne, alebo sa postaviť na odpor. Kľúčová otázka znie, kto proti nim vlastne stojí, a či môžu veriť niektorému z kamarátov, ktorí im prišli na pomoc.

Star Wars: Vzostup Skywalkera (od 19. decembra)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spoja sily, aby vzali divákov na epickú výpravu do praďalekej galaxie vo filme Star Wars: Vzostup Skywalkera. V strhujúcom závere Ságy Skywalkerov sa zrodia nové legendy a odohrá sa konečný boj za slobodu galaxie.

Star Wars útočí na naše slzné kanáliky: Sleduj nostalgické VIDEO, ktoré ti skráti čakanie na premiéru poslednej epizódy

Tak znie oficiálna synopsa od tvorcov a buďme úprimní, viac asi ani nepotrebujeme. Podľa trailerov je jasné, že nás čaká epická jazda, návrat Dartha Sidiousa a gigantický stret armád Odboja a First Order. Na všetko ostatné si počkajme do kina (teda, pokiaľ vás už nezasiahli úniky na internete).

Môj príbeh (od 26. decembra)

Mladá sirota Elizabeth rezignuje na úspešnú kariéru baletky k vôli svojej osudovej láske. Muž jej srdca má však dvojitú tvár, a tak sa život s ním stane peklo. Elizabeth musí bojovať o vlastné prežitie. Počas jediného okamžiku sa z krásnej ženy stane obluda bez tváre a budúcnosti. Počas nekonečnej liečby prichádza Elizabeth k presvedčeniu že je na konci svojej cesty, že nemá význam bojovať a najlepšie je sa vzdať.

Tento stav podporuje ešte aj alkoholom. Veľký zásah do bezútešnej situácie je poskytne jej teta, ktorá donúti Elizabethu k naštartovaniu sa začať opäť plnohodnotne žiť. Všetko sa obracia na dobré až do chvíle, kedy sa na scéne objavuje opäť jej manžel – a vtedy musí Elizabeth začať opäť bojovať – so svojim strachom a závislosťou na svojom manželovi.

Maskovaní špióni (od 26. decembra)

Je takmer nemožné nájsť dvoch tak odlišných hrdinov, ako sú legendárny superšpión Lance Sterling a geniálny vynálezca Walter Becket. Agent Lance je kultivovaný, elegantný, nonšalantný, skrátka dokonalý za každých okolností. Naproti tomu Walter… taký nie je. On je prosto geniálny. Náročnú Univerzitu doštudoval v pätnástich rokoch, a práve teraz pracuje na tajných výskumných projektoch pre ešte tajnejšiu vládnu službu. To, že sa títo dvaja dajú dokopy, si nedokázali predstaviť ani najväčší zločinci.

Spojila ich spoločná úloha. Musia zachrániť celý svet pred Kellerom Killianom, zlosynom číslo 1. Walter je vynálezcom biodynamického obleku, ktorý špiónom zabezpečí dokonalé maskovanie. Alebo skôr prevtelenie. A tak sa vďaka tomuto vynálezu Lance premení na statočného, divokého, majestátneho a dokonale nenápadného tvora… holuba. Nečakané, ale v postate fantastické. Holuby sú všade, nikto si ich veľmi nevšíma a vedia lietať. Od tej chvíle musia Walter a Lance spolupracovať v dokonalej harmónii, ako zohraný team, inak sa celý svet ocitne v smrteľnom nebezpečenstve.

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo svojom meste!

Ďalšie akcie na Slovensku

Pokiaľ nie si práve nadšencom mainstreamu, respektíve ťa žiadna zo snímok (z nelogických dôvodov) nezaujala, máme pre teba aj alternatívu. Košické Kino Úsmev pokračuje vo svojej sérii Cestovateľské kino. Tentokrát ťa vezme už 10. decembra na cestu po severskom Nórsku. K tomu však môžeš zájsť na akciu Z Košíc do sveta: Naprieč Amerikou, kde si môžeš vypočuť Milana Bez Mapy a Martinu Kiszelyovú.

V CINEMAX si pre teba zase pripravili nestarnúcu klasiku, Luskáčika. Tradičný vianočný príbeh od Piotra Iljiča Čajkovského v podaní moskovského Bolshoi Teater na plátnach kín. Známa hudba, famózne baletné výkony, úchvatná scénografia, známy príbeh a nenapodobiteľná atmosféra! K tomu ešte vypichneme program bratislavského Kina Lumière, ktoré si pripravilo Dni kubánskeho filmu (od 5. – 8. decembra)

Zdroj: CINEMAX, Hashtag, csfd.cz, Kino Úsmev,
Odporúčame