Keď ťa stretne pocit nekonečnej slobody: Toto sú najkrajšie skialpinistické oblasti v Rakúsku

foto: Herbert Raffalt

To, čo vás čaká po výstupe, je pocit nekonečnej slobody. Sedíte na vrchole hory, stiahnete skialpové pásy z lyží a zhlboka sa nadýchnete. Ako prví môžete potom napísať svoje stopy do jagavého hlbokého snehu. To je skialpinizmus – najpôvodnejšia a najkrajšia forma lyžovania.

Korutánsko

Región Národného parku Vysoké Taury, „ríša Großglocknera“, patrí k najlepším a najrozmanitejším skialpinistickým oblastiam vo Východných Alpách. V tomto jedinečnom zimnom zázraku prírody môžete zažiť pohodovú túru pre začiatočníkov i výstup na lyžiach na najvyšší vrch Rakúska Großglockner. Túry na lyžiach v regióne Lieser- Maltatal: tak ako vládne Großglockner údoliu Horný Mölltal, tak panuje vo svete hôr v údolí Maltatal „tauernská kráľovná“ Hochalmspitze. Jej ríša sa rozprestiera od zľadovateného vrcholu až po mierne úbočia na východnom okraji pohoria Vysoké Taury a poteší srdce každého skialpinistu.

Údolie Lesachtal je považované za korutánsky raj milovníkov skialpinizmu a túr na snežniciach. Skialpinisti si v tomto najkrajšom alpskom vysokohorskom údolí splnia každý svoj sen: pri výstupe sa môžu kochať okolitou krajinou, na vrchole im vyrazí dych panoramatický výhľad a počas zjazdu im svoju náruč otvorí fantastický prašan.

foto: Faistauer Photography

Dolné Rakúsko

Lackenhof láka športovcov úchvatným výstupom na útulňu Ötscher-Schutzhaus a odtiaľ až k vrcholu Ötschera. Vďaka neopakovateľnému výhľadu na región Mostviertel a Štajersko sa stal Göller v obci St. Aegyd vyhľadávaným cieľom skialpinistov.

Horné Rakúsko

Vrch Hoher Nock v pohorí Sengsengebirgepatrí ku skialpinistickej klasike! Nielen tu, ale v celom regióne Pyhrn-Priel čakajú nespočetné skialpinistické túry iba na vašu návštevu.

Salzbursko

So svojimi siedmimi bočnými údoliami a rozmanitými horskými túrami predstavuje salzburský región Lungau eldorádo pre všetkých skialpinistov. Najmä na jar je neodolateľným lákadlom 2.740 metrov vysoký Preber s úžasným výhľadom od Großglocknera až po Karawanky. Rovnako príťažlivé sú aj majestátne končiare pohorí Nízke a Vysoké Taury, Schladmingské Taury a Nockberge. Ak sa Großarltal v lete nazýva „údolím horských lúk“, zaslúži si v zime pomenovanie „údolie skialpinistov“.

Na začiatočníkov i profesionálov tu čaká množstvo rozmanitých trás. Skialpinistické túry v regióne Hochkönig sú jedinečným zážitkom! Športovci tu nájdu takmer nekonečné možnosti: túry na svitaní, kedy sa špeciálne pre nich otvárajú niektoré zjazdovky; túry so sprievodcom na Hundstein (najvyšší európsky trávnatý vrch); a rozsiahlu oblasť, kde môžu mimo ruchu zjazdoviek celkom sami písať oblúky do hlbokého snehu. A to všetko s výhľadom na panorámu hôr, ktorá nemá páru.

Štajersko

K nezabudnuteľným zážitkom patria večerné skialpinistické túry v  Prírodnom parku Sölktäler v dovolenkovom regióne Schladming-Dachstein. V prírodnom parku sa nachádza nespočetne veľa skialpinistických trás. Z parkoviska pri horskej chate Mautneralm sa hviezdicovo rozbieha 5 trás, ktorých zjazdy sa znova vracajú k východiskovému bodu.

Milovníci prírody by si nemali nechať ujsť ani jeden z najvzrušujúcejších zážitkov, ktorým je národná skialpinistická trasa na Dachstein.

Tirolsko

V Tirolsku si každý skialpinista nájde svoju ideálnu trasu: región okolo Innsbrucku s údoliami Kühtai a Sellrainje vhodný pre skúsených športovcov, Kelchsau v dovolenkovom regióne Hohe Salve by mali navštíviť skôr pôžitkári a milovníci prírody sa najlepšie budú cítiť v údolí Villgratental vo Východnom Tirolsku. V údolí Sellraintal (Praxmar až Lampsenspitze) sa nachádza 1. náučný skialpinistický chodník Rakúska.

foto: Steiermark Photo Austria

Vorarlbersko

Dobrá kondícia, bezpečná technika vo voľnom teréne a istý krok sú predpokladmi pre výstup na Zamangspitzev Montafone. Na skialpinistov tu čaká fantastický zjazd cez hlboký sneh alebo firn do St. Gallenkirchu.

Jeden z najnáročnejších skialpinistických výstupov vedie na najvyšší vrch Rätikonu, 2.965 metrov vysoký Schesaplana. Z konca dediny Brand v Brandnertali trvá túra dobrých päť hodín. Odmenou za námahu je prekrásny výhľad a skvelý dlhý zjazd do údolia.

Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac, navštívte našu web stránku. Nájdete tam všetky linky na jednotlivé oblasti, ako aj ďalšie články o zime v Rakúsku. 

Zdroj: PR článok
Odporúčame