Keď máš pocit, že sa zrúti svet: Týchto 6 rád ti pomôže nájsť pevnú pôdu pod nohami a zachrániť deň

Photo by Pablo Varela on Unsplash

#Sú dni na dne. Sú dni nad ne. A to je niečo, z čoho sa môžeš odraziť. Nie vždy vyjde všetko podľa našich predstáv a vďaka rôznym životným situáciám sa občas ocitneme na absolútne inej koľaji. Pamätaj si, že vždy môžeš nájsť východisko z akéhokoľvek tunela. Dokiaľ v tebe drieme nádej, nič nie je stratené. Ak to však na teba padá z rôznych strán, určite ti príde vhod prvá pomoc. Toto je 6 rád, ktoré majú skutočne cenu zlata.

#1 Pochop, prečo sa ti to stalo

Vyletel si zo skúšky, dostal si kopačky alebo ti niekto vyfúkol priamo pred nosom džob snov? Nič sa nedeje len tak. Aby si sa pohol ďalej, je dôležité a nevyhnutné danú situáciu rozobrať z každej strany. Možno zistíš, v čom si zlyhal. A práve toto pochopenie ti pomôže pohnúť sa dopredu.

Photo by Caleb Frith on Unsplash

#2 Daj to na papier

Denník neslúži len na to, aby zachytával pubertálne výlevy trinásťročnej Zdenky zo 7.B. V skutočnosti je skvelým pomocníkom na ceste v osobnom rozvoji. Vypíš doňho všetko. Ak sa naučíš po sebe čítať aj medzi riadkami, zistíš dôležité veci. Práve zápisky ti môžu pomôcť nestúpať stále na tie isté hrable.

#3 Požiadaj o pomoc

Máš na to právo dokonca aj vtedy ak si myslíš, že si ten najväčší macher. Ak cítiš, že daná situácia nie je len obyčajným problémom, ale je to životná okolnosť, ktorá môže mať pre teba katastrofálne následky, určite sa nehraj na hrdinu. Popros o pomoc rodinu, odborníkov, priateľov. Problémy sa majú riešiť a nie zametať pod koberec.

Photo by Bryan Minear on Unsplash

#4 Vždy sa nájde niekto, kto sa má horšie ako ty

Aj keď môžeš mať pocit, že sa ti rúti celý svet, máš možnosť pozrieť sa na situáciu cez cudziu optiku. Keď si vytvoríš správny nadhľad zistíš, že na je množstvo ľudí, ktorí sú na tom oveľa horšie. Výsledky viacerých štúdií dokázali, že tí, ktorí pri prírodných katastrofách nepodľahli sebaľútosti ale pomáhali ostatným, mali oveľa zriedkavejšie posttraumatické stresové stavy. Ak ti je zle, nájdi niekoho, komu je ešte horšie a pomôž mu. Uvidíš, ako sa ti uľaví.

#5 Nebičuj sa

Nech sa deje čokoľvek, vždy by si si mal byť vedomý vlastnej hodnoty. To, že sa stalo niečo s čím si nepočítal ešte neznamená koniec sveta. Nenadávaj si do idiotov, nezúfaj. Môžno aj to najväčšie zlyhanie je len skúška, cez ktorú musíš prejsť, aby sa z teba stala silnejšia osobnosť.

Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

#6 Urob si plán

Niečo sa stalo. A čo teraz? Miesto toho, aby si plakal do vankúša a nadával na celý svet, skús zobrať papier a pero a načrtnúť záložný plán. Nemusí byť len jeden. Čím viac ich budeš mať, tým skôr sa dokážeš pripraviť na rôzne varianty. Tvoja myseľ miesto toho, aby ti neustále podsúvala rôzne negatívne scenáre, bude zamestnaná niečím užitočným a stane sa tak tvojím parťákom.

Zdroj: yourtango.com
Odporúčame