Katka má ekológiu v malíčku, pracuje pre známu firmu: Teraz je príroda čistejšia, no po pandémii to môže byť ešte horšie

Foto: waterdrop

#Kateřina Navrátilová sa už počas vysokej školy vybrala cestou ochrany životného prostredia. V Čechách vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru a v Nemecku architektúru. Ako sama uviedla, v oboch oboroch sa veľmi dbá na zodpovedný prístup ku krajine a práci v nej.

Katka dnes pôsobí ako generálna manažérka spoločnosti Waterdrop pre Česko, Slovensko a Poľsko. My sme sa s ňou pozhovárali nielen o ekológii, ale i o aktuálnej situácii vo svete.

Ako ste sa dostali k téme ekológie?

Už na vysokej škole nám profesori vštepovali posolstvo ochrany prírody a krajiny a jeho šírenia ďalej. Najviac ma však asi ovplyvnila babička s mamou, ktoré  ma odmalička viedli k zodpovednému prístupu k prírode a k ochrane jej zdrojov. O to viac ma teší, že pracujem v spoločnosti, ktorá uznáva rovnaké zásady ochrany životného prostredia ako ja.

Máte perfektný prehľad v číslach a štatistike. Viete nám povedať, koľko ton odpadu – predovšetkým plastových fliaš – sa vyhodí a následne zrecykluje v rámci Českej a Slovenskej republiky, a čo sa z tohto odpadu robí?

Štatistiky produkovania odpadu sú stále viac alarmujúce. Napríklad 4 členná rodina ročne vyprodukuje až 1 400 kg odpadu z toho je až 450 kg plastu (30 % sa spáli, 30 % recykluje, zvyšok sa odváža do Ázie). 10 miliónov ton odpadu ročne skončí v oceáne, kde sa napríklad v ohromných kvantách nachádzajú mikroplasty už aj v morských živočích, ktoré následne môžeme konzumovať.

Ako dlho sa rozkladá plast? 

Napríklad plastový pohárik sa rozloží až po 25 rokov v závislosti od podmienok, plastovej fľaši to trvá 80 až 100 rokov. Základným prístupom by mala byť absolútna eliminácia používania plastov. Alternatívou sú náhrady z udržateľných materiálov, ako napríklad sklenené a nerezové fľaše a poháre. Rovnako to je aj u slamiek, ktoré už dnes vieme nahradiť bambusovými alebo nerezovými. Aj keď veľa ľudí ich považuje za nehygienické, treba si zaobstarať vlastné slamky, ktoré môžeme nosiť so sebou a vyčistiť ich jednoducho – citrónovou šťavou.

Znečistenie je alarmujúce (Foto: Unsplash)

Prečo sa podľa vás stále nájdu medzi nami ľudia, ktorí stále nemajú záujem triediť odpad?

Ten nezáujem triedenia odpadu úzko súvisí s nevedomosťou. Sú oblasti, kde ľudia nie sú zvyknutí na zaobchádzanie s plastom. Pri mojich cestách po Vietname alebo Filipínach som zažila totálnu ľahostajnosť, s ktorou sú PET fľaše odhadzované kamkoľvek do pralesov, zo svahov a ciest. Ľudia sa tam k plastu chovajú ako ostatnému materiálu, ktorý používajú. Rozdielom však je že spomínaný materiál je rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, ktorý sa v prírode rozloží. Nevnímajú odhodenie plastu ako nebezpečnú vec pre zem.

Zásadnejšie a o to smutnejšie je, keď edukovaní ľudia v Európe a USA, ktorí vedia o závažnej situácii znečistenej prírody, odhadzujú svoje odpadky kamkoľvek. A prečo to tak je? Môj názor je, že majú nedostatok rešpektu a zodpovednosti, falošné ego v zmysle „môžem viac ako ostatní“ a absolútnu ignoranciu. Rozumný človek predsa nebude nosiť igelitky plastov do lesa keď vie, čo to spôsobuje.

Ako sa dajú eliminovať plastové fľaše – nielen pre jednotlivca, ale aj pre veľkopodniky? Predsa len, náklady na sklo sú zrejme oveľa vyššie.

Koneční spotrebitelia môžu nahradiť plasty produktami z trvalo udržateľných materiálov ako sú sklo alebo nerez. Aj keď sú prvotné náklady na sklo vyššie, je možné ich opakovane používať. Rovnaký princíp platí aj pre veľkoobchody. Možno je úvodná investícia do sklenených fliaš o niečo vyššia, ale recyklácia nie je taká náročná. Nehovoriac o kastrofálnych následkoch, ktoré vznikajú pri znečisťovaní zeme plastovými odpadmi.

Množstvo CO2 vzniká aj pri preprave tovaru. Dá sa nejako eliminovať toto znečistenie?

Elimináciu CO2 je možné docieliť výberom zodpovedného prepravcu. Napríklad služba Think Green to robí tak, že výsadbou stromov kompenzuje vyprodukované CO2 na nulu.

Ako prispievate vy osobne k zlepšeniu životného prostredia? Prezraďte nám niektoré z vašich  zásad.

Začínam sama u seba a ďalej rozvíjam myšlienky medzi kolegami v našom office. Žijem v dome so záhradou, kde pestujem ovocie a zeleninu. Na ich zavlažovanie maximálne využívam dažďovú vodu, hnojím prírodnými hnojivami a kompostom, ktorý máme. Všetko v domácnosti triedim a starostlivo sledujem množstvo plastového odpadu. Pri nákupe v obchodoch používam nekonečné vrecúška ušité z goetextílie. Nakupujem do prepravky, nikdy nie do igelitových tašiek. Využívam termofľaše, ktoré mám vždy so sebou. Maximálne šetrím vodu aj v domácnosti, pri praní používam ekologické prípravky a zodpovedne nakupujem aj oblečenie z udržateľných materiálov.

Aktuálne pôsobíte vo firme Waterdrop, ktorá sa zaoberá myšlienkou prírodného ochutenia čistej vody. Ako vznikla táto idea?

Originálny nápad ochutiť obyčajnú vodu malou kockou z výťažkov zo superpotravín vznikol u našich susedov v Rakúsku. v hlave úspešného biznismena a zakladateľa značky Waterdrop Martina Donalda Murraya. Pri častom cestovaní v lietadle nechcel stále piť sladené nápoje. Potreboval drink vytvorený zo zdraviu prospešných látok. Bez pridaného cukru, bez plastov, a navyše ho potreboval mať stále pri sebe. Proces samotnej výroby mikrodrinku bol veľmi náročný, ale v priebehu dvoch rokov sa mu podarilo s pomocou profesionálneho tímu vedcov vytvoriť dokonalý extrakt z toho najlepšieho ovocia a bylín stlačených do malej kocky.

Planétu si musíme chrániť (Foto: Unsplash)

Odkadiaľ beriete rastliny, ktorú slúžia na prípravu mikrodrinkov?

Jednotlivé superfoody odoberáme zo starostlivo vybraných bio fariem z celého sveta, ktoré fungujú v súlade so životným prostredím. Rastliny prechádzajú prísnou kontrolou kvality, aby boli zachované všetky potrebné antioxidanty. Konkrétne chute mikrodrinkov sú skombinované tak, aby dodali organizmu okrem vitamínov aj potrebné antioxidanty.

Kapsuly Waterdrop sú balené v malých plastových obaloch. Neuvažovali ste nad iným spôsobom balenia, aby ste minimalizovali používanie plastov?

Vzhľadom na 100 % prírodné zloženie kapsúl, ktoré neobsahujú cukor ani žiadne konzervanty, umelé farbivo alebo lepidlá, je potrebné špeciálne balenie. Zárukou bezpečnosti ingrediencií a zachovania ich absolútnej čerstvosti bez umelých konzervačných látok je potrebné každý mikrodrink zabaliť jednotlivo, do ochrannej atmosféry v recyklovateľnom obale. Z tohto dôvodu nie je potrebné používať množstvo chemických konzervantov a stabilizačných látok pre zvýšenie trvanlivosti. Obal je vyrobený z recyklovateľného plastu.

Teraz celý svet rieši koronavírus a možný dopad na ekonomiku. Môžu podľa vás ľudia ušetriť aj vďaka pitnému? 

Súčasný celosvetový problém zrejme prinúti každého zamyslieť sa nad možnosťami šetrenia v domácnosti. Najekonomickejšou formou je určite užívanie pitnej vody z vodovodu. Okrem toho, že je prístupná z každého nášho kohútika, je aj zero waste. Avšak to iba v prípade, pokiaľ ju nepijete z jednorazového plastového pohára alebo fľaše.

Čo sa týka pitného režimu, sú nejaké špeciálne odporúčania počas pandemického obdobia? 

Rozhodne by sme mali špeciálne dbať na dostatok tekutín, ktoré udržia náš organizmus v kondícii a nedovolia ho ohroziť vírusom. V kombinácii s antioxidantmi a vitamínmi môžeme zabrániť oslabeniu imunity. Optimálny denný prísun tekutín je pol litra vody na 15 kg. Čiže pokiaľ človek váži 75 kg, mal by prijať 2,5 l vody. Avšak pozor, to len v prípade, že nemá zvýšený výdaj energie športom alebo saunovaním. Naopak, dlhodobejšie prijímanie väčšieho objemu tekutín, ako je odporúčaná dávka, môže poškodiť funkciu obličiek.

Katka pri svojej práci (Foto: Waterdrop)

Ako sa podľa vás zmení svet a príroda, keď koronavírus pominie?

Už teraz je na satelitných snímkach veľkých miest a priemyselných oblastí vidieť výrazné zmeny v produkcii oxidu uhličitého. Ľudia tlieskajú, že sa ovzdušie prečistí. Produkcia veľkých spoločností je takmer všade zastavená, ale akonáhle sa pravidlá uvoľnia, začne sa opäť vyrábať. Niektoré fabriky budú chcieť dohnať aj zameškané resty. Zo strachu z veľkého poklesu sa možno upustí od niektorých dohodnutých ekologických pravidiel. Emisie nebudú tak prísne sledované, pretože každý štát bude potrebovať po dlhej odmlke opäť naštartovať ekonomiku. Obávam sa, že ľudia sa nepoučia tak rýchlo. K odstráneniu plastov ani k väčšej ohľaduplnosti k prírode nás, bohužiaľ, ani pandémia nenaučí.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame