Kedysi bol pýchou v širokom okolí, dnes je z neho ruina: Kaštieľ neďaleko Rimavskej Soboty zničil mohutný požiar

zničená budova kaštieľa

Ilustračný obrázok od hypnomedi z Pixabay

#Keď sa povie požiar kultúrnej pamiatky, každý si asi spomenie na parížsku katedrálu Notre Dame či Krásnu Hôrku. Na Slovensku však podobný osud stretol aj iné budovy. Jednou z nich je aj kaštieľ, ktorý nájdeš neďaleko Rimavskej Soboty.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Len pred nedávnom sa bol na toto miesto bol pozrieť aj známy urbexer Pišta, ktorý sa o svoje videá delí s fanúšikmi na svojom YouTube kanále. „Obec Ožďany v ktorej sa kaštieľ nachádza, leží popri rýchlostnej ceste R2 medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou. Hrad pochádzal pravdepodobne zo začiatku 14.storočia. V 15. storočí bol istý čas v rukách bratríkov,“ napísal pod video.

Ako ďalej pokračoval, „zvyšky tohto gotického hradu boli vstavané do renesančného kaštieľa, ktorý v polovici 18.storočia prestavali. Po roku 1926 kaštieľ v Ožďanoch definitívne znárodnil Československý štát. V parku kaštieľa postavili klasicistický pavilón a v prvej polovici 19. storočia pri kaštieli empírovú stavbu v podobe gréckeho chrámu in antis.“ Pozri sa na video nižšie, ako to tam vyzerá.

Desivý príbeh z prostredia hotela? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube
Odporúčame