Kamenní mužíci zaplavili slovenské hory: Prestaň ich stavať, ničíš prírodu a na mnohých miestach je to zakázané

Photo by Sudarshan Bhat on Unsplash

#Sú krásne, ich vytvorenie si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti a v minulosti slúžili ako značenie pre pútnikov a cestovateľov. Kamenní mužíci, ako sa tieto „stavby“ označujú, sú populárni po celom svete a tento trend naplno prenikol aj na Slovensko. Bohužiaľ, aj keď máš pocit, že s nimi skrášľuješ okolie, na mnohých miestach nimi ekosystému skôr škodíš, ako pomáhaš.

Ako píše Tomáš Flajs na stránke Národného parku Malá Fatra, v súčasnej dobe stavanie mužíkov či mohýl popri turistických chodníkoch je zlozvykom turistov a zneužívanie ich pôvodného skutočného významu. „V prípade stavania mužíkov v blízkosti, resp. priamo vo vodných tokoch ohrozujeme často vzácne a ohrozené larvy hmyzu vyvíjajúceho sa práve pod skalou. Premiestnením skaly mimo vodné prostredie veľa takýchto organizmov hynie. Skalka v potoku môže slúžiť aj ako skrýša pre iné živočíchy, príp. vytvára v toku malú tichú časť mimo prúdu, ktorú s obľubou využívajú larvy, ryby a pod.“

Photo by Sean Stratton on Unsplash

Flajs ďalej pokračuje, že na viacerých miestach v území – Šútovská dolina, Jánošíkové diery je výstavba až alarmujúca a prakticky sa mení tok miestneho potoka. Obe spomínané doliny sú súčasťami národných prírodných rezervácií kde je možný pohyb len po vyznačenom turistickom chodníku a podobné aktivity vo vodných tokoch či na ich brehoch sú zakázané.

Stavbu kamenných mužíkov v slovenských horách by si si teda rozhodne mal rozmyslieť. Jedna vec je tvoriť niečo pekné, druhá škodiť prírode. Možno by nebolo na škodu, keby sa jednoducho rozhodneš skrášľovať si nimi iba okolie svojho domu, čo povieš?

Zdroj: npmalafatra.sopsr.sk
Odporúčame