Tieto miesta v okolí Bratislavy sa skutočne oplatí navštíviť: Nechýbajú šelmy, vojenská história i romantika

Fotolunsplash.com

#Naše hlavné mesto nepatrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo v Európe alebo na Slovensku vidieť. Napriek tomu má svoje čaro a láka čoraz väčšie množstvo turistov. Ak sa teda chystáš na víkend do Bratislavy, alebo pochádzaš či bývaš priamo v hlavnom meste, nemusíš ísť iba po overených miestach. V okolí Bratislavy sa nachádza niekoľko z nich, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Pozri sa na možnosti, ako a kde tráviť voľný čas len na skok z rušného mesta.

Danubiana

Iba 20 kilometrov od hlavného mesta sa nachádza stavba, prostredníctvom ktorej môžeš spojiť príjemné s užitočným. Ide o jedno z najmodernejších múzeí v Európe. Nazýva sa Danubiana Meulensteen Art Museum a jeho zakladateľom je holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.

Okrem galérie si tu môžeš posedieť pri dobrej káve s úžasným výhľadom. Garantujeme ti, že kávu si ešte nikdy nepil v takejto umeleckej atmosfére. Vstupné pre študentov stojí iba 5 eur. Za tú cenu získaš dokonalú kombinácia umenia, modernosti, krásy a hrdosti, že takéto niečo máme na Slovensku.

Foto: danubiana.sk

Schloss Hof

Jednou z najväčších výhod dnešnej doby je možnosť cestovať bez toho, aby sme sa zdržiavali na hraniciach. Ak máš rád históriu či zámky, odporúčame ti pozrieť sa na Letné sídlo Habsburgovcov v Rakúsku. V zámku sa nachádza niekoľko expozícií, ale za zmienku stojí aj prechádzka upravenými záhradami. Autom sa sem dostaneš z hlavného mesta už za polhodinku.

Seegrotte

V Rakúsku ešte chvíľu zostaneme. Zisti, ako vyzerá najväčšie podzemné jazero v Európe, ktoré sa nachádza v útrobách jaskyne Seegrotte. Možno sa to nezdá, ale tento výlet sa dá poňať pomerne romanticky, pretože sa po jaskyni presúvaš na lodi.

Foto: Wikimedia Commons

Abeland

Že sa nedá vrátiť späť v čase? Omyl! Vďaka gazdovskej dedinke Abeland môžeš zistiť, ako to vyzeralo na dedine v čase mladosti našich starých alebo prastarých mám. Abeland sa nachádza v Lozorne a otvorený pre širokú verejnosť bude po zimnej sezóne opäť 9. marca. Nachádzajú sa tu nielen zvieratá, ale aj kováčska dielňa a ak ti vyhladne, pochutiť si môžeš napríklad na výborných bryndzových haluškách.

https://www.instagram.com/p/Bs3xoyqFSvZ/

Team up

Adrenalín, zábava a logika. Aj to charakterizuje Team up, ktorý je ako stvorený pre kolektívnu zábavu. Cieľom je zdolať 20 úloh, ktoré sa týkajú nielen logického myslenia, ale aj fyzickej zručnosti a v neposlednom rade spolupráce. V tíme môže byť 3 až 5 hráčov a odhadovaný čas na zdolanie týchto úloh je zhruba dve až tri hodiny. Je to však veľmi individuálne a všetko záleží na šikovnosti tvojho tímu.

Napriek tomu sa nemusíš báť, nie je to žiadna makačka, ale slušná zábava. Pri tejto atrakcii sa ale priprav na väčšiu sumu, ktorá je až 16 eur pre osobu za 1 hodinu.

Foto: teamup.sk

Bunker B-S-8

V okolí Bratislavy je množstvo bunkrov, ktoré pochádzajú z obdobia vojny. Najzaujímavejším je jeden z tých, ktorý sa nachádza v Petržalke, blízko rakúskych hraníc. Miesto obsahuje množstvo fotografií, ktoré ťa vtiahnu do minulosti.

Okrem bunkru a pôsobivých fotografií tu je protitanková priekopa, šatstvo vojakov či cintorín, na ktorom sa nachádzajú stovky bielych krížov s menami. Ak ťa táto téma zaujíma, je možné ísť na prehliadku aj s profesionálnych sprievodcom, ale môžeš to preskúmať aj sám. Za zmienku stojí aj legenda, ktorá hovorí, že v noci sa tu zobrazuje duch generála, ktorý bdie nad vojakmi.

Foto: Wikimedia Commons

Oáza sibírskeho tigra

Za Sencom sa nachádza dedina Kostolná pri Dunaji, v blízkosti ktorej môžeš nájsť Oázu sibírskeho tigra. Areál, ktorého história siaha do roku 1999 nie je známy tak, ako si to zaslúži. Projekt vznikol za jednoduchým účelom – zachrániť šelmy pred vyhubením. Vstupné je dobrovoľné, takže je na tvojom vlastnom uvážení, koľko si ochotný dať za to, aby si mohol byť v blízkosti tigrov. Počas zimných mesiacov je otvorené do 15. hodiny.

Foto: Facebook/Oáza Sibírskeho Tigra

Malá Baňa

V Bratislave si na svoje prídu aj tí, ktorí majú radi pohyb a turistiku. Nad mestskou časťou Rača sa týči malý vrch Malá Baňa (361 m.n.m.). Svojou veľkosťou rozhodne nemôže konkurovať slovenským veľhorám, ale ako protiklad oproti zastavanému mestu je to rozhodne príjemná zmena.

Z vrcholu sa ti naskytne pekný pohľad na priľahlú časť Malých Karpát. Odporúčame, aby si sa sem vybral pred „zlatou hodinkou“ a užil si tak západ slnka. V lete by tu mal byť aj samoobslužný bufet, ale pre istotu si zbaľ do ruksaku nielen niečo pod zub, ale aj dosť vody.

https://www.instagram.com/p/BXsn32LD6hl/

Odporúčame