Kali: Vždy sme robili veci ako nikto iný. S našou tvorbou sme si spravili v podstate vlastnú scénu (ROZHOVOR)

Po nejakom čase sa aj my opäť pripomíname s ďalším rozhovorom. Sme veľmi radi, že druhý krát prijal naše „pozvanie“ na interview jeden z najlepších a najobľúbenejších slovenských interpretov – Kali. Naposledy sme sa s ním rozprávali pred rokom a zaujímalo nás, ako sa Kalimu za 12 mesiacov posunul najmä hudobný život a čo nové pre fanúšikov chystá.

Približne pred rokom uzrel svetlo sveta album Dezert, ktorý opäť číslami zbúral predchádzajúce počiny z dielne Kali Records. Mimoriadne úspešná je aj šnúra koncertov po tomto CD. Kali patrí ku najvybookovanejším interpretom v našich končinách. Zaujímali nás teda aj veci z tejto oblasti. My už nebudeme naťahovať, prejdime ku samotnému rozhovoru.


Ahoj Kali, naposledy sme sa takto stretli pred niečo málo vyše rokom. Za rok sa mení naozaj veľa vecí, ale ak by si mohol vybrať tie najdôležitejšie, ktoré sa za posledných 12 mesiacov udiali, ktoré by to boli?

Ahoj. Určite vydanie albumu DEZERT, ktorého predaj bol najväčší zo všetkých mojich. S ním je spojené aj turné, ktoré bolo tiež veľmi silné. Paradoxom je, že aj keď sme v podstate odkoncertovali každý víkend okrem jedného + dni v týždni, tak som stihol za ten rok precestovať viac, ako za celý život.

Netreba pripomínať, že si aktuálne asi najvybookovanejší slovenský interpret. Zvykne si človek na to, že sa každý týždeň pozerá na plný klub, alebo ten pocit je stále rovnako skvelý?

Zas nebudem hovoriť, že každý klub bol alebo je vypredaný, lebo to tak neni. Stane sa, že niekde dojde ľudí menej. Stane sa to nám, stane sa to každému. Ale pravda je, že za minulý rok to zrátam možno na jednej ruke. Samozrejme, že zvyknúť si na veľa, neni ťažké. Človeka to ale chtiac či nechtiac rozmazná. Keď si zvyknutý na 1000 ludí v klube a zrazu dojde niekde 700, tak si z toho v prdeli, že čo sa deje. Pritom 98% scény keby mali 700 ludí, tak vrískajú od radosti. Dnes to už neriešim.

Keď sme pri koncertoch, pamätáš si svoj úplne prvý?

Môj prvý koncert bol oproti obchodnému domu Slimák v Bratislave. Sedem ľudí aj s čašníčkou. Piati boli moji kolegovia z roboty.

Nedávno si mal koncerty aj za „veľkou mlákou“. Ako vlastne došlo ku tomu, že pôjdete hrať pre Slovákov do USA? Aké máš pocity z tohto tripu?

Mohlo by ťa zaujímať:  Majk Spirit vybral najlegendárnejší feat histórie SK CZ rapu

Myslím, že 3 roky dozadu sme hrali v Chicagu. Človek, čo nás chcel vtedy, nás chcel aj teraz. Ale s tým, že to bude New York, New Jersey a Chicago. Všade žije veľa Čechov a Slovakov, čo nás chceli počuť, videť. Dohodli sme podmienky a vycestovali. Pocity sú super, príjemné s užitočným a ešte vidíš svet. Hlavne v roku 2010, kto by to bol povedal.

Sériu otázok o živých vystúpeniach by sme zakončili ešte poslednou vecou. Jeden koncert v závere minulého roka bol špeciálny, keďže si na ňom v Ateliéri Babylon oslavoval narodeniny. Zábery z neho sme videli aj v najnovšom klipe Až Do Konca. Nejaké tvoje pocity z tejto akcie?

Každý koncert pre mňa veľa znamená, no tento bol teda aj kvôli narodkám, ale hlavne kvôli tej atmosfére, nezabudnuteľný. Boli tam hostia, ktorých jednak rešpektujem, ale hlavne mám rád po ľudskej stránke. Naozaj jeden z najkrajších momentov v mojom živote. Ľúto mi je len to, že sa ďalšia asi tisícka už dnu nedostala.

Od albumu Dezert uplynul rok. Ako s odstupom času hodnotíš svoj posledný nosič? Stále platí, že je definitívne posledný?

Jednoznačne najúspešnejší ako v predaji, tak v počte pozretí na YouTube jednotlivých singlov či klipov. Počas roka som nahral nejaké single, v podstate pre seba do auta a čo uznám, že by mohlo ísť von, to von dávam s klipom. Mám už okolo trinásť vecí, z toho myslím tri sú vonku (Som rád, Späť domov, Až do konca) a jedna ide von teraz v nedeľu. Nahrávam to ako svoj album pre seba, kedy neriešim, či je tam moc reggaetonu, či je tam house a podobne. Nemusí to mať koncept,chápeš. Som pri tom slobodný a to ma baví. Vždy som tak trochu pozeral na to, aby bol album vyvážený, nebolo tam niečoho viac, niečoho menej. Tu mi to je jedno, píšem si, nahrávam. Takže nahrávam si album do auta.

Na predošlom rozhovore si tiež spomínal, že na Vianoce 2018 by mohla vyjsť výberovka, kde dáš staré veci do „nových šiat“. Pracuje sa už na tom, respektíve, dočkajú sa fanúšikovia tohto počinu ešte tento rok?

No kokos, fuuu. Ono ja nemám na čom pracovať lebo texty sú, len ich prerepujem, takže treba mi hudby a tie sa vraj robia. Keď si veci riešim sám s producentom, čo je v 99% prípadoch, tak mám prehľad a stíham. Tu toto neriešim ja a producent, hudby robí viac ľudí, živé nástroje, od toho to ide k tomu a tak ďalej, takže len čakám. Nemám ani jednu hudbu ešte. Mám teda len dve možnosti – buď sa naučím hrať na hudobné nástroje a dám to celé (a stihnem to do decembra), alebo to budem musieť odložiť na budúci rok a fanúšikom dám nejakú náhradu.

Mohlo by ťa zaujímať:  Strapo a Bitman: Jeden z TOP nákladov uplynulých rokov?

Ku predchádzajúcej otázke ma zaujíma ešte jedna vec. Máš už predstavu, ktoré staršie veci by si na tejto výberovke chcel mať, alebo akým spôsobom ich budeš vyberať? Respektíve máš ich už všetky vybraté?

Už sú dávno vybraté. Rozdelil som ich na dve časti – pomalé a rýchle, takže budú dve. Lebo ich bolo fakt veľa, čo som chcel dať.

Rap sa stal v československu absolútnou jednotkou v oblasti hudobných žánrov. Keby si sa mal spätne pozrieť, napríklad do roku 2013, kedy si vydal album Užívam Si To a koncertoval s ním, čo by bol najväčší rozdiel medzi spomínaným rokom 2013 a súčasnosťou?

U mňa rozdiel neni. Ja v podstate robím od albumu Konec je nový začiatok to isté, tie albumy sú skoro rovnaké, myslím ich vyváženie. Témy, štýl, výber hudieb, spevavé refrény (ktorým sa všetci smiali mimochodom a dnes?…), melodické rapy a podobne. Nemal som potrebu experimentovať v ďalšom a v ďalšom albume, pretože sme s Makom (Peter Pann) robili veci ako nikto iný a to sme meniť nechceli. Spravili sme si v podstate svoju scénu našou tvorbou a funguje to dodnes. V čom cítim fakt zmenu je asi len zvuk.

Okrem tvojho albumu vydali CD aj silní raperi ako Separ, Dame, Ego, Majself, P.A.T. a ďalší. Koniec koncov, na mnohých si sa objavil ako hosť. Ako by si z tvojho pohľadu zhodnotil diela svojich kolegov a celkovo extrémne silný rok 2017?

Separ a Dame bez debatky, to mám napočúvané a to ma extrémne baví. P.A.T-eho som nepočul celého, ale tak tam neni o čom, proste on to má v sebe, trčí z davu. Majself to má technicky aj lyricky zedené, no z jeho úst ma nebavia nasrané texty a mám pocit, že celý Trip bol o hneve, respektíve jeho vačšina minimálne. Ďalší album bude o inom, verím tomu. Vlastne to viem, už som pár vecí počul a jeho fans sa majú na čo tešiť.

Mohlo by ťa zaujímať:  Je toto najlepší rapový odkaz pre tvoju ex? (VIDEO)

Okrem iného ťa uvidíme aj ako hosťa na tour Animal, ktoré chystajú chalani z Nerieš. Čo hovoríš na ich silné EP? Predpokladám, že si ho už počul celé.

No počul som len to, čo dali von + čo mi Maťo pustil v štúdiu. Oni proste nepatria na Slovensko, asi toľko.

Keď sme sa pred rokom rozprávali, tak si úprimne priznal, že ti to v tom období vôbec nepísalo, a mal si problém poskladať slohu, resp. skladbu. Ako sa to posunulo v tejto oblasti? Našiel si teda „stratenú“ múzu?

Ako som spomínal, píšem. Píšem, keď mám chuť a náhodou hudbu, čo ma hneď chytí. Netlačím na pílu. Nemusím nič stíhať, takže sa hrám. Sem tam dám feat a tak. No a nepijem!!! Takže nápadov je menej (smiech).

Máš pre fanúšikov ešte pripravené nejaké novinky? 

Merch, single no a uvidíme čo ten koniec roka.

Ako vlastne bude z tvojej profesionálnej stránky prebiehať zvyšná časť roka 2018?

Koncertujeme do konca roka. Myslím, že nejaké 2 alebo 3 víkendy sú len voľné, takže hráme víkendy a aj cez týždeň hocikedy. Popritom si budem nahrávať svoje a čakať na hudby na výberovku. No a riešime tie rozlúčkové koncerty na rok 2019.

Mimo hudobnej sféry, medzi nami, fanúšikmi futbalu. Pozeral si osemfinálový dvojzápas s Tottenhamom? Ako si prežíval odvetu?

Som fanúšik, ale viem aj priznať, keď môj klub hrá proste zle a Juventus v odvete bola jedna katastrofa. Po prvom polčase som čakal,ž e dostanú ešte tri. No zrazu za štyri minúty otočia a postúpia. To až vyzeralo,a ko keby sa s nimi hrali a potom zabrali, dali 2 goly a zas mali pi*i. Tottenham bol lepší. Ak toto predvedú s Realom, dostanu štvorku do polčasu.

Nechystáš sa vycestovať na nejaký zápas? Blížiace sa štvrťfinále s Realom?

Ligu majstrov nie, ale od “Majselfovcov” som dostal darček na narodky – lístky na zápas Juve vs. Neapol, kde sa bude možno rozhodovať o titule.Ale minimálne to bude zážitkový zápas. Takže sa tešim.

Kalimu ďakujeme za to, že si na nás našiel čas a držíme palce!

Titulná fotka: Lenka Filipeje

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.