#Naša krajina síce svojou veľkosťou príliš neohúri, no nájdeme v nej množstvo unikátnych miest, ktoré zaujmú nielen svojou dychvyrážajúcou prírodou, ale aj úctyhodnými stavbami. My ti dnes predstavíme práve takúto impozantnú stavbu, ktorú nájdeš v Komárne.
Najväčší systém v Rakúsko-Uhorsku
Celý názov tejto unikátnej stavby je Fortifikačný systém mesta Komárno a ide o spleť bášt a opevnení nielen na území mesta, ale aj na protiľahlých brehoch riek Dunaj a Váh, ktorá spolu s centrálnou pevnosťou tvorí Komárňanský pevnostný systém. Ten je najväčším fortifikačným systémom na území Slovenska a tiež bývalého Rakúska-Uhorska. Jeho stavba začala v roku 1546 postavením prvej pevnosti na mieste zaniknutého hradu a dostavaná bola o jedenásť rokov neskôr.

Túto pevnosť značne poničila povodeň v roku 1570 preto bola takmer tri desiatky rokov obnovovaná. Staviteľom sa ale táto obrana stále zdala nedostačujúca a preto dobudovali Novú pevnosť. Približne v tomto období zároveň vznikla aj známejšia pevnosť v Leopoldove, ktorej časť teraz slúži ako väznica pre najhorších zločinov na Slovensku
Dražba
Obe komárňanské pevnosti však poškodili zemetrasenia v rokoch 1763 a 1783. Po druhom zemetrasení už očividne nemali pôvodní majitelia záujem o neustálu údržbu a rozhodli sa ich predať v dražbe. Začiatkom 18. storočia došlo k prebudovaniu celého systému, ku ktorému bola ešte vybudovaná z kameňa a tehál Palatínska línia s piatimi bastiónmi. Tým sa dosiahol vrchol v budovaní komárňanského pevnostného systému v kline sútoku riek Váh a Dunaj.

V 60-tych rokoch 18. storočia boli ešte postupne dokončené predmostia na Váhu a Dunaji (hlavnou časťou je tu Pevnosť Csillág), Vážska línia (pozostávajúca zo šiestich objektov) a Sandbergská pevnosť. V rokoch 1871 – 1877 bol ako posledný objekt pevnostného reťazca postavená Igmandská pevnosť, a to už podľa najmodernejších projektov vtedajšej doby.
Budúce svetové dedičstvo
V 20. storočí postupne pretrvávali snahy o obnovenie objektov, ktoré v minulosti tvorili tento unikátny pevnostný systém. Z pôvodného systému opevnení sú zachované všetky hlavné objekty okrem časti na ľavom brehu Váhu. Uznania na Slovensku sa mu dostalo v roku 1970, kedy bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a zahŕňa neuveriteľných 45 objektov. To však nie je všetko, Komárňanský pevnostný systém je zapísaný aj do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO a my veríme, že jedného dňa sa dočká aj tohto celosvetového uznania.
Navštívil si už toto unikátne miesto? Nezabudni sa s nami podeliť o fotografie. Takisto sleduj náš Instagram a počas cestovania nezabudni pri fotkách používať náš hashtag #cestujemshashtagom.
To su c. h uji ti madari! Ti si privlastnia aj slnko na nebi. heheehehe
Nemyslíš si že je to celkom opačne ???A keď potrebuješ dejiny slovenska ti to môžem poslať SMS-kou !!!Bruhaha !
Až nato,že to stavali Maďari
až na to že to video je z madarskeho komáromu nie zo slovenského komárna… please do your research… a druha vec slovenska cast len chatra – absolutne sa o to nestarame.. co je obrovska skoda lebo to ma velky potencial… dnu sa da (alebo v minulosti dalo neviem ci sa este da) len pocas komarnanskych dni priadne ked si pojdete pozriet lapidarium (neviem ci este funguje) ktore je lokalizovane vo vnutri hradieb. inak vnutro vyzera ako uplna schátranina.. pamatam si to z detstva strach tam ist.
Maďari stavali ohromné diela a slúžili aj ako obrana proti Osmanskej ríše