Jofre je slovenský Barber roka, ktorý strihal Separa i ďalšie známe mená: Na cibule aj dlhé brady zabudni

Jofre Barber a Separ (zdroj foto: archív J.B.)

#Barbershop je pre chlapa niečo ako pre ženu kaderníctvo či kozmetika. Dnu vchádza zvyčajne vtedy, keď sa už na seba v zrkadle nemôže pozerať. Stačí potom pár desiatok minút príjemného relaxu a šikovné ruky barbera a zo zákazníka sa razom stáva štýlovo a vkusne upravený muž.

O to, aby zákazníci skutočne odchádzali so zdvihnutým sebavedomím, sa nožnicami, britvou a holiacim strojčekom usiluje aj Seničan Jozef Belan alias Jofre Barber. Napriek tomu, že v odbore sa nepohybuje dlho, patrí u nás medzi špičku. Dôkazom je titul Barber roka, ktorý získal koncom minulého roka.

Pri slove barber sa možno viacerí pozastavia. V minulosti sa totiž vykonávateľovi tejto profesie hovorilo úplne obyčajne – holič. Je v tom teda nejaký rozdiel? „Jediný rozdiel je ten, že barber je medzinárodný názov, a holič, respektíve barbier, je náš, domáci, slovenský,“ prezrádza Jojo.

https://www.instagram.com/p/Bzqi7oLI65j/

Vyskúšal množstvo zamestnaní

Keď skončil obchodnú akadémiu, netušil, čomu sa bude ďalej venovať. Hoci, isté náznaky tu boli: „Už keď sme boli mladší chalani, strihali sme sa navzájom, a väčšinou som mal strojček v ruke ja. Vyskúšal som veľa zamestnaní, no stále som sa hľadal,“ vysvetľuje Jojo. „Skúšal som aj tetovať, ale potom, ako som sestre vytetoval na nohu machuľu, som to vzdal. A rozhodol som sa, že si kúpim profesionálne holičské strojčeky. Tak to začalo…“ 

Prvé holičské pokusy Jojo absolvoval v chladnej garáži, takže o žiadnych top podmienkach sa hovoriť nedá. Potom nadviazal kontakt s Marošom Ihnátom a Maťom Sabom, ktorí sú zakladateľmi firmy MMG Freedom Barbers, ani tu však hneď od začiatku k samotnému remeslu príliš nepričuchol. „Jediné čo som u nich spočiatku robil, bolo umývanie šálok, zametanie a umývanie hláv. No ďakujem za to, pretože si vďaka tomu túto prácu extrémne vážim,“ zdôrazňuje Jojo.

Očaril svetovú špičku

Strihať v holičstve začal naplno po prvom vyhratom Barber Battle vo februári minulého roka. Súťaž bola súčasťou medzinárodného veľtrhu kozmetiky Interbeauty a sily si na nej merali talentovaní barberi z rôznych kútov Česka a Slovenska. V kreslách porotcov sedeli svetové barbarské špičky z Anglicka, Írska a Holandska. Jojovi išla karta a zvíťazil.

Nebol to však jediný úspech. V októbri sa v Inchebe uskutočnil 2. ročník súťaže a bola to nielen ukážka aktuálnych barber trendov, ale aj šikovných rúk najlepších slovenských a českých holičov. Súťažilo sa v 5 kategóriách ako napríklad klasický pánsky strih, barbergirl či hairtattoo design.

„V porote sedeli uznávaní britskí barberi z Menspire Academy, ktorí súťažiacich nepoznali, rozhodovali sa podľa svojich vlastných kritérií. Po vyhlásení výhercov sa víťazi prvého a druhého ročníka stretli vo finále – v Súboji titanov. Tam bola téma freestyle, čo znamená, že každý mal dať to najlepšie zo svojich schopností a preniesť to do účesu. Mne sa podarilo získať prvé miesto a vyhrať titul Barber roka 2018,“ prezradil Jojo.

https://www.instagram.com/p/BomJY6bl3a6/

Cibule a dlhšie brady? Zabudnite!

Na Slovensku v minulosti bývalo množstvo holičstiev. Tie postupom času zanikli a nahradili ich kadernícke salóny. Mužom však zrejme chýbal priestor, ktorý by bol určený iba im, preto sa v poslednom čase holiči opäť vracajú k svojmu remeslu. Veľký boom prišiel približne pred dvoma rokmi, kedy u nás vzniklo množstvo nových holičských salónov.

Podľa Joja je to spôsobené aj tým, že muži viac začali dbať o svoju vizáž, čo, pochopiteľne, oceňuje aj nežné pohlavie. Jozef už mal tú česť strihať viacero známych a populárnych ľudí, napríklad rapera Separa, youtubera Baču či moderátora a hypemana Osťa.

Prezrádza, že pri svojej práci využíva starú školu, no preferuje novšie trendy. „Vždy sa spýtam klienta, a každý má na výber. Ja sám sa učím stále, lebo noviniek neustále pribúda,“ zdôrazňuje.

A ochotne sa s nami podelil aj o pár tipov: „Aktuálne sú v móde vystrihané boky a vrch na francúzsky crop, čo znamená všetky vlasy dopredu s nejakou textúrou. Vracajú sa však aj klasické dlhšie pánske strihy. Naopak, z módy konečne vyšli takzvané cibule a rovnako aj dlhšie brady…“

Odporúčame