KRIMI PRÍPADY Pedofil zneužil stovky detí: Hanba, priatelil sa s kráľovskou rodinou aj premiérkou!

Jimmy Savile bol roky televíznou ikonou, škandalózne správy o zneužívaní detí sa prevalili až po jeho smrti. (Zdroj: youtube.com/Netflix)

#Jimmy Savile zomrel v roku 2011 a ešte dnes by ste pri jeho opise v rôznych materiáloch našli profesiu DJ či televízna a rozhlasová osobnosť. Dokonca mu bol udelený titul Sir a známy bol aj svojimi kontaktmi s kráľovskou rodinou či s Margaret Thatcherovou.

Hoci podozrenia z toho, že Sir James Wilson Vincent Savile by mohol obťažovať deti, sa objavili už počas jeho života, nikdy im nikto neprikladal váhu. Po smrti tohto moderátora a DJ-a sa však spustila doslova lavína a dnes je jasné, že Savile bol pedofil, ktorý počas svojho života zneužil mnoho detí. Ako je však možné, že si nikto nikdy nič nevšimol?


Prominentný športovec a údajný krstný otec Kim Kardashian mal vraždiť: Prečo za to nikdy nebol odsúdený?


Popredný DJ a profesionálny wrestler

Hoci príbeh Jimmyho Savila je ako vystrihnutý z hororu, nemožno mu uprieť, že ho britský národ skutočne miloval. Niekdajší manažér tančiarní sa vypracoval až na DJ-a v Rádiu Luxembourg a dokázal preraziť aj v televízii, dokonca priamo v BBC! Tam uvádzal reláciu Top of the Pops a neskôr vysielal aj na Rádiu 1. Postupne do jeho repertoáru pribudla aj televízna relácia Jim’ll Fix It (Jim to zariadi), kde plnil želania svojim divákom. Už tu je nutné poznamenať, že išlo predovšetkým o deti.

Okrem toho bol však v mladosti profesionálnym wrestlerom a ešte niekoľko rokov pred smrťou behával maratóny. Vďaka svojmu zvláštnemu vzhľadu, kontaktom a vystúpeniam si získal priazeň miliónov ľudí. Pozitívny obraz Jimmyho Savilea, ktorý si budoval najmä pomocou verejných vystúpení, umocnili aj informácie o tom, že sa hojne venuje charite a pomáha nemocniciam, najmä Stoke Mandeville v Aylesbury, Leeds General Infirmary a Broadmoor Hospital v Berkshire. Známe periodiká ho nazývali veľkým filantropom a odhaduje sa, že počas života dokázal pre charitu získať zhruba 40 miliónov libier.

Jimmy Savile bol obľúbenou celebritou. (Zdroj: William Starkey)

Jeho šarmu podľahli aj členovia kráľovskej rodiny

Keď ste jedným z najznámejších moderátorov v krajine a verejne prezentujete aj svoju charitatívnu činnosť, obľúbia si vás milióny. A stretnete sa pravdepodobne aj s vyššie postavenými ľuďmi či štátnikmi. V prípade Jimmyho Savila išlo napríklad o priateľstvo so železnou lady Margaret Thatcherovou, ktorú spoznal, ako inak, cez spomínanú charitu. Práve táto činnosť ho priviedla aj k princovi Charlesovi, pričom sa stretli pri niekoľkých príležitostiach, dokonca mal od princa dostať darček k 80-tym narodeninám a v kontakte mal byť aj s ostatnými členmi kráľovskej rodiny. Jeho korešpondencia ukázala komunikáciu s princeznou Dianou, princom Philipom či manželom princeznej Alexandry.

Savile bol na svoju rolu neoficiálneho poradcu princa Charlesa hrdý, keďže ho on samotný mal niekoľkokrát žiadať o rady pri komunikácii kráľovskej rodiny s verejnosťou. Savile sa postupne šplhal po spoločenskom rebríčku, dostal viacero vyznamenaní, ocenení, neustále účinkoval v televízii, rádiu a získal šľachtický titul Sir. Ani tento ikonický obraz a popularita však nezabránil niektorým ľuďom, aby si už počas jeho života všimli niekoľko podivností, ktoré sa so Savilom spájali.

Nechutná ignorácia podozrení

Jimmy Savile pracoval s deťmi. Plnil im želania v televíznej relácii, stretával sa s nimi v nemocniciach, ktoré mali byť stredobodom záujmu jeho charitatívnej činnosti, zbožňovali ho kvôli starostlivo vypestovanému imidžu a účinkovali aj v iných jeho programoch. Už počas jeho života však vznikalo množstvo otázok a ľudia začali moderátora postupne podozrievať z toho, že je pedofil. Napriek tomu, že bol slávny, obľúbený a bohtý, nemal žiadnu rodinu ani žiadnu partnerku.

Ako si môžeš pozrieť v nedávno natočenom dvojdielnom seriáli na Netflixe, Savile často používal nevhodné vtipy a zvláštne reagoval na všetky otázky novinárov smerujúce k tomu, či je alebo nie je pedofil. Na apely, aby zaujal ku klebetám jasné stanovisko raz napríklad povedal: „Žijeme vo veľmi zábavnom svete. A pre mňa ako slobodného muža je jednoduchšie povedať ,Nemám rád deti‘, pretože to odradí veľa chlípnych bulvárnych ľudí od lovu… Ako vedia, či som (pedofil) alebo nie? Ako ktokoľvek vie, či som? Nikto nevie, či som alebo nie. Ja viem, že nie som.“

Dnes už však existujú konkrétne dôkazy o tom, že už počas života Jimmyho Savila sa objavovali mnohé sťažnosti. Boli však zametené pod koberec a na políciu sa nikdy nedostali, alebo ich neriešila ani samotná polícia. Sťažovali sa pritom aj zamestnankyne a pacienti nemocníc, do ktorých chodili, dospelé ženy aj malé deti. Dnes je nepochopiteľné, ako si mohol udržať svoju povesť aj pri nechutných vyjadreniach, ktoré poskytoval médiám. Mnoho z takýchto vyjadrení sa však na verejnosť nikdy nedostalo a ľudia s nahrávkami podobných rozhovorov sa rozhodli zverejniť ich až po smrti Savilaa. V jednom z nich dokonca obhajoval sledovanie detskej pornografie a odsúdeného sexuálneho delikventa Garyho Glittera.

Po smrti Savilea prehovorili stovky obetí. (Zdroj: flickr.com/ Dunk)

Pedofil a nekrofil

Všetko to odštartoval dokument Exposure (Odhalenie), ktorý odvysielala približne rok po smrti Jimmyho Savila stanica ITV. Obsahoval výpovede žien, z ktorých jedna mala v čase zločinu menej ako 14 rokov. Všetky tieto ženy sa rozhodli povedať po rokoch pravdu a novinárom vyrozprávali, ako ich Savile zneužíval či znásilnil. Po odvysielaní dokumentu sa spustila lavína a ľudia prelomili mlčanie. Začali prichádzať opisy skutočného hororového príbehu. Deťom mal za sexuálne praktiky sľubovať účasť v jeho televíznych programoch, dokument na Netflixe dokonca zrealizoval rozhovor s jednou z obetí, ktorú zneužíval v kostole.

V nemocniciach, kde chodil Jimmy Savile „robiť charitu“, zneužíval deti a neštítil sa siahnuť ani na tie, ktoré sa zotavovali po operáciách. Jedna z bývalých sestier v nemocnici, kam Savile pravidelne chodil, tiež povedala, že zneužil dieťa s poškodeným mozgom, ktoré sa nemohlo brániť a prakticky netušilo, čo sa deje. „Pobozkal ju a ja som si myslela, že je to návšteva, ktorá za ňou prišla. Začal jej šúchať dlane po rukách a potom… neviem, ako to pekne povedať… ale zneužil ju,“ opísala. Neskoršie vyšetrovanie naznačilo, že Savile mal v niektorých nemocniciach dokonca aj kľúče od izieb pacientov.

Ozvala sa dokonca aj jeho praneter Caroline Robinson, ktorá tvrdí, že ju na rodinných stretnutiach Savile dvakrát zneužil. Zvyšok rodiny podľa nej o čine vedel, ale rozhodli sa ho ignorovať. Navyše sa objavili výpovede sestier, ktoré tvrdili, že sa Savile chválil personálu, že mal sex s nedávno zosnulými pacientami v márnici nemocnice Leeds General Hospital. Tvrdil vraj tiež, že z mŕtvych tiel odstránil sklenené oči a dal si z nich spraviť prstene. Polícia síce tieto tvrdenia nemohla overiť, no pravdou je, že Savile mal kľúče aj od márnice a ísť tam mohol prakticky kedykoľvek. Londýnska metropolitná polícia napokon hovorila o 450-tich obetiach.

Celonárodný škandál

Kauza ovplyvnila celú Britániu a kedysi milovaná verejne známa osobnosť stratila všetkých obdivovateľov. Každým ďalším dňom sa objavovali ďalšie dôkazy a ohlásenia zneužití a to vyústilo do ďalších krokov. Jedným z nich bolo exhumovanie Jimmyho Savila z hrobu, dve jeho charitatívne organizácie oznámili ukončenie činnosti, odstránili jeho sochu, odobrali mu viaceré vyznamenania a tituly a jeho chatu (po tom, čo ju prehľadali policajti a bola posprejovaná s vylomenými dverami) predali v aukcii v roku 2013. Verejne sa na túto tému vyjadrovali aj politici, vrátane britského premiéra Davida Camerona. Otrasné udalosti boli predmetom viacerých dokumentov, seriálov a dokonca aj divadelnej hry.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, netflix.com
Odporúčame