Jedného dňa ti môžu zachrániť život: Tieto užitočné triky by si si mal osvojiť čo najskôr

Photo by Serkan Turk on Unsplash

#V najlepšom prípade treba dúfať, že ich nikdy nebudeš potrebovať. Avšak v tej správnej chvíli môžu mať skutočne nevyčísliteľnú hodnotu. Niekedy ľudský život môže zachrániť práve (ne)obyčajná informácia.

Pred nejakým časom slovenský virtuálny svet obletela skladba KPR, ktorú má na svedomí Separ a Michal Kubovčík. A ide v nej doslova o život. Dvojici sa tak podarilo prebudiť najmä mladých ľudí z letargie a ukázať im, aká dôležitá je prvá pomoc. Ovládaš ju aj ty? Prvá pomoc je fakt prvá. Avšak sú aj ďalšie skvelé „lajfheky“, ktoré je skutočne dobré ovládať. Tú sú najlepšie z nich.

#1 Jadrový výbuch

pixabay.com

A pôjdeme na to pekne zhurta. I keď sa to tak nezdá, aj pri jadrovom výbuchu máš aspoň aké také možnosti na záchranu. V prvom rade, keď uvidíš záblesk svetla, nesnaž sa pridlho rozmýšľať, čo to je. Rýchlo si ľahni na zem, vopchaj si palce do uší a zakry si oči. Pokús sa dýchať cez zuby. Nikam neutekaj, nesnaž sa nikde cestovať. Snaž sa dostať do podzemia. Ak takú možnosť nemáš, skús sa schovať pod vrstvou betónu. Je dôležité, aby si sa nenechal ožiariť. Opustiť skrýšu môžeš najskôr po 48 hodinách.

#2 Ako sa dočkáš pomoci na verejnosti

Photo by Meriç Dağlı on Unsplash

Ak si sa poranil na verejnosti, je jasné, že potrebuješ pomoc. No ako sa k nej dopátrať? Paradoxne kričanie o pomoc ignoruje väčšina ľudí. Možno aj preto, že nechcú hasiť to, čo ich nepáli, možno sa spoľahnú na to, že ti pomôže niekto iný. Preto ak sa zraníš a skutočne potrebuješ pomoc, skús osloviť priamo jedného človeka. To je podľa expertov tá najefektívnejšia cesta.

#3 Čo robiť, ak sa náhodou stratíš

Photo by Rhys McKay on Unsplash

V prvom rade prestaň panikáriť a ostaň na mieste. To najdôležitejšie je nepodľahnúť hystérii. Svedčí o tom aj pravidlo číslo 3: „Hlad ťa zabije do troch týždňov, smäd do troch dní, chlad do troch hodín, nedostatok kyslíka do troch minút a panika to zvládne už za tri sekundy.“

#4 Keď si myslíš, že ťa niekto sleduje

Photo by Tim Foster on Unsplash

Skús sa vrátiť štyrikrát na to isté miesto. Ak to bola náhoda, určite za sebou neuvidíš nikoho známeho. Ak ťa niekto sleduje, utekaj. Najlepšie rovno na políciu.

#5 Ak ti v búrke začnú elektrizovať vlasy

Tak ti určite netreba žiadne špeciálne schopnosti na to, aby si vedel, že je zle. Skús nájsť do 15 sekúnd prístrešok. Ak to nezvládneš, ostaň stáť na mieste a spoj si nohy. Chyť sa za členky a zohni sa. Tak minimalizuješ prípadné zranenia, ktoré by ti spôsobil zásah blesku.

#6 Čo robiť, ak sa nechceš utopiť

Photo by Jacob Walti on Unsplash

Ak nevieš plávať a spadol si do hlbokej vody, máš šancu sa zachrániť. Aj tu je najdôležitejšie nezačať panikáriť. Skús sa zhlboka nadýchnuť a nechať sa unášať vodou. Horšie to je, keď máš zachrániť niekoho, kto sa topí a prepadne ho absolútna panika. Vtedy ten, kto sa topí, dokáže utopiť aj skúseného plavca. Tu je dôležité držať obeť čo najďalej od seba. Najlepšie dokonca je, ak je chrbtom obrátená k tebe. Tak je najmenšia šanca, že ťa v záchvate paniky stiahne so sebou. Môžeš jej ovinúť ruku okolo hrude a ťahať ju za sebou, no nezabúdaj aj na svoju bezpečnosť.

7 Zachrániť ťa môže aj malé zrkadielko

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Tento tip je skvelý, ak sa stratíš v púšti či na priestranstve, na ktorom nie je široko-ďaleko žiaden človek. Ak máš pri sebe malé zrkadielko, zvýšiš si tým niekoľkonásobne šancu na prežitie. Jeho odraz od slnka môže byť pre pátrací vrtuľník znamením, ktoré ti môže zachrániť život. Nech už však vysielaš akýkoľvek signál, nezabudni na pravidlo troch. Tri signály, tri výstrely či tri odrazy zrkadla v krátkom časovom intervale najlepšie upútajú ľudí, ktorí ťa išli hľadať. A malá rada na záver, nevzdiaľuj sa od auta. Radšej sa drž v jeho blízkosti. Neraz ľudia zomreli len niekoľko kilometrov od auta, pretože nepočkali na pomoc.

#8 Takto spoznáš, či sa niekto naozaj topí

Photo by Li Yang on Unsplash

Topiaci málokedy kričí. V skutočnosti nevydá zo seba ani hlások, pretože na to naozaj nemá čas. To, že sa človek naozaj topí, spoznáš podľa toho, že sa vynorí len na malý okamih. Máva rukami, snaží sa chytiť neexistujúcej slamky. Vtedy je naozaj najvyšší čas konať.

Veríme, že tieto rady nikdy nebudeš potrebovať. Je však dobré o nich vedieť. Pre každý prípad.

Zdroj: boredpanda.com
Odporúčame