Kto je Filip Jančík, huslista, ktorý vypredal Bratislavský hrad: Je z Popradu, má 26 a hrá s najväčšími hudobnými esami

Filip Jančík (foto: archív F.J./Predpredaj.sK)

#Jeho meno sa začalo v slovenských médiách a na sociálnych sieťach objavovať pred pár rokmi. Bol to totiž klasický príklad slovenského umelca, ktorý sa zbalil, vyrazil za hranice a spravil si tam väčšie meno ako u nás.

A tak sme sa dozvedeli, že mladý huslista, ktorý pochádza z Popradu a študoval vo Viedni si zahral so svetovými hviezdami a koncertoval po celom svete. Niet sa teda čomu diviť, že keď sa Filip Jančík vracia na Slovensko, väčšinou sa po lístkoch na jeho koncerty len tak zapráši. Napríklad aj po tých na jeho koncerty v polovici júna na Bratislavskom hrade, ktoré budú rovno tri a z ktorých sú už dva teraz vypredané.

Americký sen

„Moji dvaja kamaráti boli v USA a zo srandy mi napísali, či neprídem za nimi. Nečakali, že si kúpim hneď letenku a prídem na druhý deň. Zostal som v Los Angeles mesiac,“ hovoril na jeseň 26-ročný Filip v rozhovore pre Hudba.sk o svojej príhode so Spojenými štátmi.

Vytlačil som si zoznam s agentúrami najväčších hviezd ako Madonna, Miley Cyrus, John Legend a podobne a klopal som im na dvere. V 99 percentách ma vyhodili hneď pri dverách, že keď nemám termín, tak sa so mnou ani nebudú baviť. V tom jednom percente mi dali vizitku, že napíšte nám, ale to nikto nerieši, lebo takých emailov im chodí denne stovky.“

Filip Jančík (foto: archív F.J./Predpredaj.sK)

Mohlo to skončiť len pri snahe, no Filipovi pomohla okrem šikovnosti a ambicióznosti aj náhoda: „Keď som raz išiel z takého agentúrneho dňa, dal som sa na Chodníku slávy dokopy s pouličnými hudobníkmi a zahrali sme si. Vtedy ma počula pani, ktorá išla cez ulicu. Páčilo sa jej to a vypýtala si na mňa kontakt. Za desať minút mi prišiel email, či by som mal chuť spolupracovať s Avril Lavigne.“ To sa nedá nazvať inak, ako americký sen.

Zahral si s Avril aj Egom

V roku 2015 tak vznikla skladba Fly, ktorá bola hymnou Špeciálnej Olympiády v roku 2015. A práve na otvorení tohto podujatia si ju s Avril strihol aj naživo.

Treba však podotknúť, že aj keď to bol spôsob, akým na seba upozorniť za hranicami, doma mal za sebou už napríklad úspešnú spoluprácu s raperom Egom na jeho skladbe Skús ma chápať. A tú spolu pripravili ešte v roku 2012, čiže keď mal 19 rokov. Dodnes má na Youtube viac ako 5 miliónov zhliadnutí.

https://www.youtube.com/watch?v=Qr4dwZiMh8k

Najväčšie koncerty kariéry

Zároveň si Filip aj vďaka videám na Youtube a prezencii na sociálnych sieťach pomaly budoval svoj slovenský i zahraničný following. Pre mladého muzikanta sú často vydarené spolupráce odrazovým mostíkom. Bol to aj Filipov prípad.

„Je to áčková interpretka a keď človek spolupracuje s áčkovým interpretom, otvorí mu to brány do sveta. Avril Lavigne vám dá kredit, potom sa ostatné agentúry neboja s vami spolupracovať.“

Filip Jančík a Avril Lavigne (foto: archív F.J./Predpredaj.sK)

Filip sa zároveň v posledných rokoch sústredil na koncerty. Na nich hrá prevažne známe filmové melódie, sprevádzané kapelou a jeho virtuóznym hraním. Vystúpil tak už v Kuvajte, USA, Rusku, Fínsku, Singapure, Belgicku alebo Dánsku. Minulú jeseň navyše absolvoval veľké turné po Slovensku, ktoré sme aj patrične vychválili v našom článku.

Mimochodom, meno Filipa Jančíka sa v posledných týždňoch skloňovalo aj inak, ako len hudobne. Ukázalo sa, že mu Bratislavský hrad na koncerty poskytli práve v tých dňoch, kedy sa bude konať inaugurácia novej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá si z toho však veľkú hlavu nerobila a tak dostal Filip zelenú na najväčšie koncerty jeho kariéry.

Vstupenky na hudobnú show Filipa Jančíka na Bratislavskom hrade nájdeš na Predpredaj.sk!

Odporúčame