Je výhodnejšia kúpa ojazdeného vozidla v autobazári, alebo u súkromného predajcu? Pozor, môžete sa prerátať!

Čo je výhodnejšie - kúpa ojazdeného vozidla v autobazári alebo u súkromného predajcu?

Čo je výhodnejšie - kúpa ojazdeného vozidla v autobazári alebo u súkromného predajcu? (Zdroj: GettyImages)

 #Kupujúci, ktorí hľadajú spoľahlivé ojazdené vozidlá, často uprednostňujú autobazáre pred súkromnými predajcami. Hoci sú ceny u autobazárov zvyčajne vyššie, často poskytujú väčšiu transparentnosť v porovnaní s individuálnymi predajcami, ktorých môže viac zaujímať krátkodobý zisk ako dlhodobé poškodenie reputácie.

Podľa prevádzkového riaditeľa spoločnosti AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje autocentrá AAA Auto Petra Vaněčka je veľkosť peer-to-peer trhu na Slovensku približne 50 %, čo ročne predstavuje 175 000 až 200 000 automobilov. To znamená, že je rovnako pravdepodobné, že nakúpite v autobazári ako u jednotlivca. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred tým, ako urobíte rozhodnutie.

Súkromní predajcovia môžu ponúkať nižšie ceny, ale má to háčik

Kúpa vozidla od súkromného predajcu, ktorý ho vlastní už roky, sa zdá byť jednoduchým spôsobom, ako sa dozvedieť o histórii a súčasnom stave vozidla. Nie všetci predajcovia sú však čestní.

„Pri kúpe vozidla od súkromného predajcu je kontrola jeho stavu plne v rukách kupujúceho, ktorý môže mať nedostatok času, prostriedkov alebo vedomostí na to, aby odviedol dobrú prácu. Kúpa od autorizovaného predajcu tento problém rieši – máme prostriedky na to, aby sme sa vyhli všetkým špinavým trikom zo strany predajcov a získali pre našich zákazníkov kvalitné autá,“ uvádza Vaněček.

Súkromní predajcovia ojazdených vozidiel často zatajujú skutočnosti o stočených kilometroch, poškodeniach a nekvalitných opravách, pretože takéto skutočnosti môžu výrazne znížiť hodnotu vozidla.

Niektorí predajcovia nevlastnia autá, ktoré predávajú

Nie všetci predajcovia sú rovnakí: nákup u malých predajcov, ktorí ponúkajú vozidlá formou komisionálneho predaja a nie sú ich vlastníkmi, môže byť riskantný. Vaněček z AAA Auto upozorňuje, že reklamovať vady po kúpe vozidla u takýchto predajcov môže byť veľmi ťažké, pretože skutočným majiteľom môže byť osoba, ktorá iba poskytla svoje údaje pre transakciu a nikdy vozidlo oficiálne nevlastnila. Riešenie reklamácie je v takejto situácii takmer nemožné.

„Auto, ktoré nebolo riadne opravené, má falošný VIN alebo je kradnuté, nemôže byť účastníkom cestnej premávky a môže vás dostať do problémov. Dovezené autá majú zvyčajne ešte viac problémov, napríklad falošný počet najazdených kilometrov alebo sfalšovaný dátum uvedenia do prevádzky. Preto je nevyhnutné nechať si skontrolovať históriu vozidla, ktoré kupujete,“ hovorí Vaněček.

Väčší predajcovia posudzujú rôzne riziká a prísne kontrolujú, čo predávajú

Podľa Matasa Buzelisa, vedúceho oddelenia komunikácie spoločnosti carVertical, väčšie autorizované predajne ponúkajú kupujúcim oveľa vyššiu mieru bezpečnosti, a preto sú ich služby drahšie:

„Väčšie podniky ponúkajú garancie alebo dodatočné záruky na autá, ktoré predávajú. Okrem toho dôkladne skontrolujú každé vozidlo, aby zaistili nižšiu mieru rizika. Tým sa celý proces stáva drahším – rovnako ako skutočnosť, že predajcovia majú zriedkakedy na výber staršie vozidlá. Aby to kompenzovali, môžu ponúkať rôzne možnosti financovania pre zákazníkov s obmedzeným rozpočtom,“ konštatuje Buzelis. 

Buzelis aj Vaněček sa zhodujú, že predajcovia s rešpektovanou reputáciou môžu byť najbezpečnejším miestom pre nákup ojazdeného vozidla.

„Pri výkupe odmietame až 65 % áut z dôvodu rôznych právnych alebo technických vád. Keďže všetky autá sú preverené, nenájdete vozidlo, ktoré by bolo ukradnuté alebo v exekúcii. Medzitým kúpa od súkromníka môže byť krátkodobo lacnejšia, ale pri prvých niekoľkých účtoch za opravy by kupujúci mohli svoje rozhodnutie oľutovať,“ vysvetľuje Vaněček.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame