Je vôbec možné aby bol svet takmer bez odpadu? Odpoveď znie áno – a pomôcť môžeš aj ty

foto: rawpixel.com/Freepik.com

#Na akom princípe je založená súčasná ekonomika?

Všetko čo práve používaš ako napr. telefón, notebook či väčšina tvojho oblečenia boli vyrobené na princípe lineárnej ekonomiky. Je to spôsob, kde získavame suroviny spôsobmi ako napr. rúbanie lesov, ťažba nerastných surovín atď. Tieto suroviny sa ďalej spracúvajú rôznymi technologickými procesmi a vzniká výrobok, ktorý si neskôr kúpiš. Po určitom čase (spotrebe), keď už daný výrobok nepotrebuješ ho pravdepodobne odhodíš do koša. Ten môže skončiť buď na nejakej odpadovej skládke, jeho spaľovaním sa môže vytvoriť energia alebo v tom najhoršom prípade skončí odhodený vo voľnej prírode.

Čo je najväčším problémom lineárnej ekonomiky?

Na to, aby sa všetky výrobky, ktoré potrebuješ dokázali vyrobiť, musia byť materiály vyťažené z prírody. To však vytvára mnoho problémov a nie len odpad, ale aj napr. znečistenie ovzdušia, ktoré ničí náš ekosystém. Dôvod, prečo je táto téma tak dôležitá je fakt, že sme ľudské bytosti, ktoré potrebujú vzduch, vodu a jedlo k prežitiu. Samozrejme nejedná sa len o nás ľudí ale o všetko živé na Zemi. To znamená, že sme od prírody závislí. Preto by sme mali nájsť spôsob ako vyrábať produkty a služby bez negatívneho dopadu na veci, ktoré nás udržiavajú nažive.

foto: neonbrand/Unsplash.com

Budúcnosťou je recyklácia

Lineárnu ekonomiku si môžeš predstaviť ako vodorovnú čiaru, na ktorej začiatku je ťažba surovín a na jej konci je odpad. V prípade cirkulárnej ekonomiky ide však o uzavretý cyklus. Rozdielom je, že po spotrebe nevznikne odpad, ale nasleduje zber použitých výrobkov a materiálov v snahe zachovať ich čo najväčšiu hodnotu. Cieľom by malo byť vytvorenie systému, ktorý umožňuje dlhú životnosť, opätovné použitie, renováciu alebo recykláciu výrobkov a materiálov. Použiteľné materiály sa tak potom dostávajú opäť na začiatok pôvodného cyklu, kde sa stávajú súčasťou výroby nových výrobkov a celý cyklus sa takto môže opakovať niekoľko krát.

Známe firmy idú príkladom

Veľmi dobrým príkladom v tomto smere je firma IKEA. Ponúka službu s názvom Druhý život nábytku, ktorá umožní zákazníkom predať svoj nevyužitý alebo nepotrebný nábytok z IKEA. Za nábytok dostane zákazník refundačnú kartu s čiastkou vo výške aktuálnej ceny nábytku, ktorú môže využiť pri nákupe nového tovaru v obchodnom dome IKEA. Takto vrátený kus nábytku si potom môžu kúpiť iní zákazníci za nižšiu cenu.

Zaujímavú víziu má aj jeden z najväčších predajcov s oblečením H&M, ktorý sa chce do roku 2030 stať na 100% cirkulárny. Už teraz na tom pomaly pracuje pomocou rôznych kampaní a akcií pre zákazníkov. Napríklad tým, že zbiera oblečenie, ktoré už ľudia nepotrebujú a ďalej ho recykluje. Textílie potom dostanú druhú šancu ako textilné vlákno pri výrobe rôznych produktov. Zákazníci pritom obdržia poukážku so zľavou na ďalší nákup.

Samozrejme prechod spoločnosti na 100% cirkulárnu je veľmi zložitý proces. Viac veľkých firiem by si malo uvedomiť, že s výrobou obrovského množstva výrobkov prichádza podobné množstvo odpadu či  znečistenia. Aj malé kroky môžu znamenať veľa a preto je najvyšší čas začať rozmýšľať efektívnejšie.

Čo môžeme urobiť my?

Každý z nás môže priložiť ruku k dielu a snažiť sa zapojiť do cirkulárnej ekonomiky. Stačí napríklad nepotrebné šaty a textílie odniesť do spomínaného reťazca či ich dať do špeciálnych na to určených zberných nádob. Tiež je vhodné premyslieť si nákup nových vecí a nepodľahnúť všetkým trendom či akciovým cenám. Rozmýšľajte kreatívne – aj nádoba od uhoriek či krabica od topánok sa dá využiť štýlová váza, svietnik či úložný priestor. Nezabudnite tiež, že veci, ktoré chcete vyhodiť, môžu mať pre niekoho stále hodnotu. Darujte ich za odvoz a urobte niekomu radosť a vy získajte dobrý pocit.

Odporúčame