Je lepší festival Grape alebo Pohoda? Pozri, na ktorý z nich by si sa mal vybrať budúce leto

Stage na festivale Pohoda

Pohoda prebehne tento rok v netradičnej forme (Zdroj foto: instagram.com/pohodafestival)

#Dva najväčšie hudobné festivaly na Slovensku aj toto leto dokázali, že v našej malej krajine sa ľudia dokážu zabaviť a oceniť kvalitnú živú hudbu. Tieto ročníky máme úspešne za sebou, no je čas plánovať budúci rok!

Pohoda ako najväčší hudobný festival v našich končinách nestráca na popularite a Grapeu každým rokom rastie návštevnosť. Hoc sa tieto dve akcie počtom divákov pomaly vyrovnávajú, stále sú to diametrálne rozdielne zážitky a netreba ich príliš miešať dokopy. Ktorý zo slovenských festivalov je teda najvhodnejší pre teba?

Zdroj: Facebook/Grape Festival 2019

Pohoda: rodina a alternatívna hudba

Pohoda si so sebou nesie hneď niekoľko prvenstiev. Tento festival z trenčianskeho letiska je najstarším v našich končinách. Prvý ročník sa konal už v roku 1997. Zámerom Pohody je priniesť veľké množstvo menších a alternatívnejších umelcov, častí sú aj headlineri, ktorých popularita sa ťahá už desaťročia.

K Pohode spravidla patria aj typické atrakcie ako kolotoče a iné, čo má vytvoriť “pohodovú” rodinnú atmosféru. Vďaka tomu je Pohoda vhodnejšia aj pre deti a rodiny. Je uvoľnená a atmosféra je príjemná, čo môže potvrdiť každý, kto sa na tomto sviatku hudby na Slovensku ocitol.

Grape ide po väčších menách a rastie

Piešťanský festival Grape funguje na trocha inom princípe. Organizátori sa každoročne snažia osloviť a priniesť aj na Slovensko celosvetovo známych umelcov. Za 10 rokov od založenia na Grape vystúpil taký Kygo, Yungblud alebo tohtoročná Tove Lo. Typické pre túto hudobnú akciu je každoročný dresscode. Organizátori sa tak snaží zážitok ešte viac ozvláštniť.

Medzi populárne témy patrili napríklad – Indiánske vzory, či Kúpeľné mesto. Aj tento prístup organizátorov zapríčiňuje to, že Grape rastie na popularite prevažne medzi mladými ľudmi, ktorí sa radi zabávajú.

Ceny za lístky nie sú konečné

Ak si sa rozhodol, že musíš zažiť cez leto aspoň jeden festival, ale nechceš príliš zaťažiť svoju peňaženku, treba zvážiť viacero faktorov. Cena trojdňového lístka na Pohodu sa takmer rok festivalom pohybuje niečo málo pod 100€, no spolu aj s parkovaním sa vyšplháš až na menej pekných 140€. A to si ešte nič nejedol a nepil, len prišiel a zaparkoval. Na druhej strane lístok na Grape spolu aj s parkovaním stál tento rok okolo 85€, podľa toho, na akej stránke a cez aký portál si ho bral. Do úvahy však treba brať i to, že Pohoda je o deň dlhšia.

Nie je však cena ako cena. Treba si dobre uvedomiť za čo v takýchto situáciách platíš. Zatiaľ čo na Grape sa oveľa menej nachodíš, pretože areál festivalu je menej roztrúsený, na Pohode zas nezvyknú byť skoro žiadne rady v stánkoch alebo pri záchodoch. Parkovať na Piešťanskom letisku je na druhej strane oveľa jednoduchšie, nájsť miesto zvládneš do 10 minút. Na Pohode sa pokojne môže stať, že si v kolóne postojíš aj viac ako pol hodinu.

Grape sa polepšil a čo-to odkukal od Pohody.

Najväčším problémom doterajších Grape-ov bola nezvládnutá organizácia. A dážď, s ktorým sa veľa narobiť nedá. Až som sa sám seba pýtal, ako je možné, že na Grape sú väčšie rady na záchody a na jedlo ako na Pohode, keď je o kúsok menší? Týmto rokom však hroznoví organizátori zamiešali karty. Pribudli označenia sektorov na parkovisku a v stanovom mestečku. Konečne! Konečne si nemusel hľadať v noci svoj stan alebo auto v nekonečných radoch.

Ktorý je teda vhodnejší pre teba?

Čo sa týka headlinerov, ako som už spomínal po zvučnejších menách medzi mladými spravidla ide Grape, inak tomu nebolo ani toto leto. Treba si teda rozmyslieť, akú hudbu máš rád, či sa vieš chytiť aj na nových pesniček a čo ťa baví. Návštevnosť Pohody sa pohybuje okolo 30-tisíc a Grape rekordne toto leto vypredal za 3 dni 25 tisíc lístkov. Veľkosťou si teda začínajú konkurovať, no obsahovo majú každý niečo do seba. A netreba zabúdať, že ak si začneš do prasiatka odkladať už teraz, nič ti nebráni ísť na oba festivaly.

Na ktorý z nich by si teda skôr išiel ty? Ktorý zo slovenských hudobných festivalov ťa najviac oslovil?

Odporúčame