Lukáš je známy ako Lovec Hradov: Má ich na konte už takmer päťsto, návšteva niektorých je hotový adrenalín

Lovec hradov

Lukáš čoskoro prekoná métu tisíc navštívených hradov a zrúcanín (Zdroj: Archív L. Malečka)

#Lukáša Malečka môžu niektorí Slováci poznať ako Lovca hradov. Jeho tak trochu netradičná záľuba ho priviedla nielen k cestovaniu po okolitých krajinách, ale aj k spoznávaniu hradov a zrúcanín, ktoré chodieva „loviť“. Mladý Trenčan sa tomuto hobby venuje už viac ako dva roky a čoskoro prekročí hranicu 500 navštívených hradov. Prezradil, kam chodieva najčastejšie, čo by odporučil iným a hlavne to, čo na svojich cestách pozažíval.

Lovec hradov na skalnom hrade Predjama, ktorý sa nachádza v Slovinsku (Zdroj: Archív L. Malečka)

Odkedy sa venuješ tejto záľube a prečo ťa to napĺňa?
Cestovaniu a chodeniu po hradoch sa intenzívnejšie venujem posledné dva roky. Predtým som tiež navštevoval hrady, no oveľa menej ako teraz. Jednoznačne však môžem povedať, že môj život sa otočil k lepšiemu o 180 stupňov, odkedy som začal viac cestovať.

Podľa čoho si vyberáš hrady a destinácie? Je to skôr spontánne rozhodnutie, alebo tomu predchádza dlhé plánovanie?
Najskôr to bolo spontánne a viac-menej náhodné. Teraz je však správne plánovanie pre mňa najdôležitejšie. Aby som bol presnejší – jeden svoj trip na hrad väčšinou detailne plánujem aj mesiac dopredu. Zaberie mi to dosť času.

Navštívili si veľa hradov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Kde si mal najsilnejší zážitok?
Každý jeden navštívený hrad je pre mňa zážitkom. Určite si viac vychutnávam náročnejšie výstupy, poprípade hrady, ktoré sú spojené s trochou adrenalínu. Buď sa tam dá ťažšie dostať, alebo sú ukryté niekde v lese a človek tam nikoho cestou nestretne. Toto sa mi však väčšinou stáva v zahraničí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LovecHradov.sk (@lovechradov.sk)

Máš v pamäti aj nejakú zaujímavú príhodu, ktorá sa ti udiala pri výstupe na hrad či zrúcaninu?
Takýchto príhod mám viacero. Veľa hradov, napríklad v Rakúsku, je v súkromných rukách, prípadne je nebezpečné ich navštíviť, a preto je tam vstup zakázaný. Raz som si nevšimol takúto výstražnú tabuľu a cestou na hrad som prechádzal cez lom. Našťastie, v ten deň nemali plánované odstrely.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poznáš Kaunas, druhé najväčšie mesto Litvy? Odporúčame ti ho navštíviť, objavíš tu tajomný priestor uprostred lesa, galériu na lodi či jednu z najstarších lanoviek na svete

Ďalšou kapitolou sú stretnutia so zvieratami. Pár príhod som mal napríklad s hadmi, keď som si ich nevšimol a skoro som na takéto plazy stúpil. Adrenalín sa mi zdvihol aj vtedy, keď som sa na jednom hradisku ocitol zoči voči obrovskému kancovi.

Čím sú špecifické hrady u nás oproti tým v zahraničí?
Tu by som asi porovnal naše slovenské hrady s rakúskymi. U nás väčšinou cestou na hrad narazíš na ďalších turistov, no v Rakúsku sa mi dosť často stáva, že nikoho nestretnem. Osobne to vnímam ako výhodu, pretože mám rád, keď si môžem hrad v pokoji pozrieť a nafotiť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LovecHradov.sk (@lovechradov.sk)

Ďalšou zaujímavosťou je, že na našich hradoch fungujú dobrovoľnícke združenia, ktoré sa o pamiatky starajú. V Rakúsku sa stále dajú nájsť hrady, na ktoré nevedú oficiálne cesty. Človek sa tak môže zahrať na Indianu Jonesa a „objaviť” niečo nové.

Slovensko má množstvo hradov, zámkov aj zrúcanín. Myslíš si, že sa u nás tieto pamiatky zachovávajú v primeranej miere?
U nás je veľa zrúcanín, ale to aj v zahraničí. Je pravda, že v iných krajinách je tých „pekných“ a opravených hradov o niečo viac ako u nás, no aj tam sa dajú nájsť hrady v žalostnom stave. Dobrou správou je, že v našej krajine má skoro každý hrad svoje združenie, ktoré sa usiluje o jeho záchranu a zachovanie. Toto sú skvelí ľudia, ktorých najviac obdivujem.

Keby som mal moc niečo urobiť, tak by som im poskytol čo najviac prostriedkov. Tu sa musím aj trochu pochváliť, lebo za ten krátky čas, čo sa venujem chodeniu po hradoch, sa mi podarilo vyzbierať dohromady okolo 1000 eur. Putovali na konkrétne hrady, ako Biely Kameň, Sklabiňa a Starhrad. Je to síce len kvapka v mori, no málo je aj tak lepšie ako nič.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LovecHradov.sk (@lovechradov.sk)

Samotné cestovanie je pomerne nákladné, vyžaduje si aj táto záľuba nejaké špeciálne prostriedky?
Cestovanie je veľmi drahý koníček. Aspoň v mojom prípade to platí. Našťastie si to zatiaľ viem nejako zmanažovať. Určite by som však chcel cestovať ešte viac a hlavne ďalej. Avšak, na to moje finančné možnosti zrejme nebudú postačujúce. Čo sa týka mojej výbavy, tak tam patrí hlavne moje auto a plná nádrž. Samozrejmou súčasťou je aj dobré a kvalitné oblečenie a obuv.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stihnú prísť pod stromček? Objednávanie vianočných darčekov treba stihnúť do pondelka

S hradmi na Slovensku sa spájajú rôzne legendy a povesti. Vieme, že ty nie si ich fanúšikom, ale predsa nám nedá: Máš nejakú, ktorá sa viaže k menej známemu hradu či zrúcanine?
To je pravda, že nie som fanúšik povestí, ale keďže som lokálpatriot, spomeniem jednu z môjho rodného mesta Trenčín o Omarovi a Fatime. Hoci tieto príbehy nie sú mojou témou, mám doma jednu peknú knihu o hradných povestiach. Knižka sa volá Z babičkinej truhlice – Tajomstvá slovenských hradov. Moje decká ju majú radi.

Keď si už spomenul deti, hrady navštevuješ aj s nimi. Myslíš si, že by sa mladí o túto problematiku mohli zaujímať viac?
Vždy, keď sa dá, beriem so sebou celú rodinku. Syn má 11 rokov, tam väčšinou nie je problém, avšak dcéra bude mať čochvíľa 15 rokov. Samozrejme, že má iné záujmy, než ako behať po hradoch. V prvom rade by som spomenul, že sa nepýtam, či sa im chce. Moje deti sú však zvyknuté chodiť odmalička po výletoch. Určite je v dnešnej dobe ťažké mladšie ročníky správne namotivovať.

Často chodieva na výlety aj s rodinou (Zdroj: Archív L. Malečka)

Ja to robím napríklad tak, že ideme na viacdenný výlet a okrem hradov do programu zaradím napríklad aj návštevu aquaparku. Osobne by som napríklad rád išiel prednášať niekde po školách. Snažil by som sa namotivovať hlavne mladšie deti a presvedčiť ich, že história nemusí byť nuda, pretože pri návšteve nejakého hradu môžete vždy zažiť aj menšie dobrodružstvo.

Čo by si odporúčal ľuďom, ktorí by tiež chceli vyskúšať takéto hobby? Ktoré hrady sa určite oplatí vidieť?
Ak sa budeme baviť o Slovensku, tak odporúčam navštíviť všetky hrady. Najskôr je dobré absolvovať nejaké ľahšie túry, respektíve nenáročné hrady, a postupne aj tie náročnejšie. Za mňa sú top hrady Uhrovec, Starhrad, Súľov, Ostrý Kameň a Zniev.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 parfumov pre ženy: Chalani ti padnú k nohám, sú dobré aj ako tip na darček!

Z tých zahraničných by som spomenul hrad Predjama v Slovinsku a Hochosterwitz v Rakúsku, ktorý je neskutočne krásny a majestátny. Rakúsko je všeobecne veľmi pekná krajina so zaujímavými hradmi. Navyše, mnohé z nich ležia blízko našich hraníc.

S touto záľubou idú ruka v ruke aj sociálne siete či tvoja vlastná stránka. Napadlo by ti niekedy, že na Slovensku je toľko nadšencov hradov? Plánuješ v blízkej dobe nejaké spoločné výstupy?
Za ten čas, čo sa venujem „loveniu hradov“, som vytvoril veľkú komunitu ľudí, ktorí majú radi takéto pamiatky a turistiku. V skupine Hrady zrúcaniny a zaniknuté hrady, ktorú som založil, je nás už vyše 53- tisíc a vždy radi privítame nových členov. Na mojom Instagrame či FB stránke Lovec Hradov zdieľam svoje zážitky, fotografie a celý môj cestovateľský život.

Niektoré hrady sú v prístupnejších terénoch, k iným sa musíš doslova dobyť (Zdroj: Archív L. Malečka)

Web lovechradov.sk slúži ako databáza mojich navštívených miest, no jej hlavným účelom je ľuďom dávať tipy na výlety a rady. Dovolím si tvrdiť, že ľudia na Slovensku hrady milujú a dôkazom toho sú aj naše skupinové stretnutia. Za posledné dva roky sme mali tri oficiálne stretnutia s programom a tombolou, z ktorej celý výťažok putoval na pomoc vybraným hradom. Určite budem pokračovať v organizovaní podobných podujatí, najbližšie stretnutie bude v letných mesiacoch. Miesto ešte zatiaľ neprezradím.

Kam sa ti zatiaľ nepodarilo dostať, no rád by si tam šiel?
Mojím snom bolo navštíviť tisíc hradov. Myslel som si, že mi to bude trvať celý život, avšak túto métu už čoskoro prekonám. Veľkým snom je však navštíviť hrady vo Francúzsku. Verím, že sa mi to v tomto roku konečne podarí.

Čo sa týka Slovenska, veľké medzery mám na východe. Určite by som sa chcel v najbližšej dobe dostať aj do Nemecka. Všetko však záleží aj na mojom voľnom čase a financiách.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame