Hotel, aký si ešte nevidel: Jeho izby predeľuje štátna hranica, v ktorej krajine prespíš?

Švajčiarsko-francúzsky hotel Arbez

Švajčiarsko-francúzsky hotel Arbez (Zdroj: Tripadvisor/Arbez)

#Na hraniciach Švajčiarska a Francúzka sa nachádza hotel, ktorý síce vzhľadom vyzerá bežne, no predsa je raritou. Prechádza cez neho štátna hranica. Nakoľko sa však oba štáty nachádzajú v Shengenskej zóne, nepotrebuješ tu na ubytovanie pas. Na oficiálnom webe informujú svojich návštevníkov, že môžeš „stráviť večer s hlavou v jednej krajine a s nohami v druhej“.

Hotel delí hranica Francúzska a Švajčiarska

Rodinný hotel Arbez sa nachádza pri východnej strane Álp neďaleko mesta Ženeva. Postavili ho spoločne s reštauráciou ešte v 19. storočí a alpskom štýle. Rodinka Peyronovcov ho prevádzkuje už štyri generácie. V hoteli sa môžeš ubytovať už od 95 eur na noc, pričom izby, medzi ktorými prechádza štátna hranica, stoja 169 eur.

V drahších izbách ťa však čakajú aj dva typy obliečok. Jedna polovica postele má švajčiarsku vlajku na poduške, druhá polovica zasa francúzsku. Len málokto môže povedať, že zatiaľ čo spal vo Francúzsku, jeho polovička vedľa neho vo Švajčiarsku.

„Ak si objednáte napríklad izbu číslo deväť, ocitnete sa práve v tej, ktorú rozdeľuje hranica,“ hovorí manažér hotela Alexander Peyron pre CNN. Ten však taktiež dodáva, že v skutočnosti nie je hotel postavený na jednej hranici, ale hneď na dvoch. Údajne leží až na území troch štátov.

Hovorí sa o troch krajinách

Hotel leží z časti aj v štáte Vaud. Ten je ale európskymi krajinami považovaný iba za kantón (niečo ako okres alebo kraj) samotného Švajčiarska. „Vaud je jednou zo základných častí Švajčiarskej konfederácie, ale nezabúdajme, že na druhej stane je akási iná konfederácia – Európska únia,“ smeje sa manažér Alexander, ktorý vie, že EÚ neuznáva Vaud ako samostatný štát.

Hotel je zaujímavou voľbou, ak ťa ťahajú švajčiarske Alpy. Aj keď nie je najbližšie k pohoriam, ide o dobrý východiskový bod. Do Ženevy je to približne 15 kilometrov, k samotných horám raz toľko. Nezabúdaj však, že z hotela sa môžeš vydať aj na východ – do Francúzska.

Ubytoval by si sa v tomto hoteli?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame