Unikátne domčeky ako z Pána prsteňov nájdeš aj na Liptove: Pozri na tú nádheru, stoja tam už stovky rokov!

slovenský hobbiton

Na Liptove máme pivnice pripomínajúce domčeky z Pána prsteňov (Zdroj: Instagram/tommas.bednar)

#Liptov je považovaný za jeden z najkrajších regiónov Slovenska a niet sa čomu čudovať. Liptovská príroda poteší nielen oko, ale aj dušu každého návštevníka. Rôznorodosť hôr, dolín, vodných tokov, ale najmä kúzelných rarít, dokáže ešte stále prekvapiť nejedného Slováka. Dnes zavítame do dediny roka 2007, Liptovskej Tepličky, takzvaného Slovak Hobbit Townu.

Hobiti na Slovensku?

Hovorí sa, že ak by Frodo z Pána prsteňov začal kopať na Novom Zélande a prešiel stredom Zeme, prekopal by sa až na Slovensko, ba dokonca niekde blízko Liptovskej Tepličky. Miestni sú však dobre pripravení na jeho príchod už takmer celých štyristo rokov. Približne toľko tu stoja zvláštne pivničky podobajúce sa na hobitie príbytky zo známeho Tolkienovho príbehu. Čo však stojí za ich vznikom?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Hus (@marek_hus)

Čudesná rarita

Na konci malebnej dedinky pod Kráľovou hoľou sa rozprestiera približne 450 domčekov ukrytých pod zemou. Nie sú však určené na bývanie, no veľký úžitok prinášajú aj tak, a to v podobe skladovacích priestorov, najčastejšie zemiakov. Pivnice boli vyhĺbené do vápencovo-ílovej pôdy, majú tvar hrušky a smerom nadol sa zužujú. Niektoré z nich sú až tri metre hlboké. Sú veľmi chladné, vďaka čomu sa obyvatelia nemuseli báť, že sa im pokazia ich uskladnené plodiny. Výhodou pivničiek je jednoznačne aj to, že si svoju teplotu udržujú či už je leto, alebo zima.

Záhadné pivničky sú európskym, ak nie aj svetovým unikátom, ktorý nám nejedna krajina môže závidieť. Kedysi v týchto miestach stála pôvodná dedinka, ktorej obyvatelia si ich vybudovali práve na skladovanie zemiakov. Prvá zmienka o pôvodnej obci tak pochádza až z roku 1634.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @niky_gibas

Utešený pohľad

Svoje využitie si zachovali dodnes. Do jednej sa zmestí až 30 vriec zemiakov. Ak by si zatúžil po takomto zaujímavom stavebnom kúsku, je dosť možné, že by si sa k nemu len tak ľahko nedostal. Svojich majiteľov majú už dávno a čo je zaujímavé, dedia sa z generácie na generáciu.

Dokonca do vnútra si mohol donedávna nazrieť len v sprievode majiteľa, no dnes sú už niektoré pivničky prístupné širokej verejnosti, a to najmä počas folklórnych slávností, ktoré obec každoročne usporadúva v letných mesiacoch. Prešli rekonštrukciou aj vďaka čomu môžu návštevníci vidieť, ako sa kedysi skladovali rôzne plodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Sochor (@socjan)

Ak sa prídeš pokochať krásou unikátnych domčekov, určite nevynechaj ani turistické trasy v okolí. Vydať sa môžeš po náučnom chodníku, kde sa dozvieš nielen čo-to o histórii dedinky, či tradíciách miestnych. Blízko nájdeš aj prameň s pitnou vodou na občerstvenie a celý výlet môžeš zakončiť napríklad na salaši.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame