Hlavné mesto pizze sa nenachádza v Taliansku, na najdrahšiu bežný Slovák nemá: Zaujímavosti o milovanej pochúťke

Foto: unsplash.com

#Že už dlho nebol žiadny dôvod na poriadnu oslavu? Čo takto osláviť Svetový deň pizzy práve touto obľúbenou pochúťkou? Práve 9. február je nielen v gastronómii známy ako Medzinárodný deň pizze.

Nečudujeme sa, že si pizza vyslúžila svoj vlastný deň. Už dlhé roky sa objavuje na predných priečkach najobľúbenejších pokrmov a niet divu, veď je to najuniverzálnejší pokrm súčasnosti. Napadlo ťa ale niekedy, ako túto dobrotu konzumujú inde vo svete alebo koľko stojí najdrahšia pizza? Pozri sa spoločne s nami na niekoľko pútavých faktov.

Pizza sa spája s Gréckom

Teda, ako sa to vezme. Prvé jedlo, ktoré sa podobalo na pizzu, bolo pripravené ešte v antickom Grécku. V tom čase údajne vyzerala tak, že na okrúhly chleba dali zeleninu, korenie či olivový olej. O Taliansku, ako o krajine, kde má pizza pôvod, sa hovorí v súvislosti s prvou „komerčnou“ pizzou.

Hlavné mesto pizze

Čakal by si Neapol, Rím či iné talianske mesto? Zrejme ťa sklameme, ale nie je to ani talianske a ani žisfnr americké mesto. Za hlavné mesto pizze sa považuje São Paulo. V meste, ktoré má zhruba 12 miliónov obyvateľov sa nachádza až 6 000 pizzerií, respektíve reštaurácií, ktoré ponúkajú aj pizzu. Denne sa tam vraj zje okolo milióna pízz.

Foto: unsplash.com

Ktorá je tá naj a koľko jej zjeme?

Podľa prieskumu stránky damejidlo.cz, je najobľúbenejšou pizzou u našich susedov Capricciosa, na druhom mieste je syrová a na treťom mieste milovaná a často aj nenávidená pizza s príchuťou Hawaii. V priebehu roka potom Česi tejto dobroty zjedia neuveriteľných 30 miliónov kusov. Ako sú na tom Slováci, bohužiaľ (alebo našťastie?) štatistika neuvádza. Zaujímavosťou je aj to, že najväčšie množstvo pizze zjedia údajne Nóri.

Amerika, krajina neobmedzených možností

Američania majú zvláštne chute a to, že ide o krajinu neobmedzených možností netreba zdôrazňovať. Ak sa niekedy nevieš rozhodnúť, či si dáš hamburger alebo pizzu, v Amerike to vyriešili a vymysleli hamburgerovú pizzu. V praxi to vyzerá tak, že vrch pizze je pokrytý žemľami, pod ktorými nájdeš klasické mäsové fašírky, syr, nakladané uhorky, kečup a horčicu. Zaujímavá je tiež pizza s arašidovým maslom, slaninou a mozzarellou. Mimochodom, vraj sa predáva veľmi dobre. Práve americká značka Cheetos, prišla vlani v lete aj na slovenský trh s ojedinelými chrumkami Cheetos Pizzerini. Ide o kukuričné, nesmažené chrumky s príchuťou pizze a rozhodne stoja za vyskúšanie.

Foto: unsplash.com

Pizza? Jedine s majonézou!

Reč je o Japonsku. V tejto krajine je pizza považovaná za exotické jedlo, ktoré tu nie je rozšírené tak ako v Európe či inde po svete. O to viac vás ale môžu prekvapiť suroviny, ktoré na ne v Zemi vychádzajúceho slnka kladú. Pokiaľ si gurmán a rád experimentuješ, tak ťa možno poteší, že objednávky sú tu prijímané na pizzu s majonézou, avokádom, morskými riasami, so syrom a medom alebo so zemiakmi. Dostať môžeš aj japonská pizzu okonomiyaki, čo je slaná palacinka pripravovaná na mnoho spôsobov, tradične napríklad s kapustou, vajcami alebo syrom.

Najdrahšia pizza

Pizza patrí medzi lacné a dostupné jedlá, i napriek tomu si na svoje ale prídu aj ľudia, ktorí nemajú hlboko do vrecka. Medzi najdrahšie pizze na svete patrí napríklad ​​pizza s jedlým zlatom či kaviárom namočeným v šampanskom. V New Yorku sa nachádza reštaurácia Industry Kitchen, ktorá ponúka pochúťku s označením The 24K Pizza. Zaplatíš za ňu slušných 2000 dolárov. Stále to ale nie je strop. V pizzérii Luis XIII majú v ponuke pizzu za 12-tisíc, ktorej príprava trvá tri dni.

Pizzu poznajú všade

A nemyslíme to len obrazne. V roku 2001 doručila spoločnosť Pizza Hut túto pochúťku na medzinárodnú vesmírnu stanicu. Išlo o príchuť Peperoni. Pizza Hut je zároveň najväčšou spoločnosťou na svete, ktorá vyrába pizzu. Ak by si chcel ochutnať pizzu od nich, nájdeš ich v jednom z bratislavských nákupných centier.

Najväčšia pizza

Prvenstvo držala dlho Južná Afrika. Práve tam sa v roku 1990 vyrobila pizza, ktorá mala priemer 37,4 metra. Svetový rekord však od roku 2012 patrí Taliansku a to konkrétne Matteovi Giannotteovi, Doviliovi Nardimu, Andreovi Mannocchimu, Marcovi Nardimu a tiež Matteovi Nardimu. Tí upiekli bezlepkovú pizzu s priemerom 40 metrov. Robili na nej 48 hodín vkuse a vážila viac ako 25 ton!

https://www.youtube.com/watch?v=1Blwn88Rg6A

Rýchlosť rozhoduje

Aký čas podľa teba treba na upečenie pizze? Dennis Tran je v tomto smere rozhodne rekordérom. Tri veľké pizze dokáže pripraviť za rovných 34 sekúnd! Čo sa týka rýchlosti, zaujímavé je aj meno Patrick Bertoletti. Tento muž dokázal za 10 minút zjesť neuveriteľných 47 trojuholníkov pizze.

Odporúčame