História rozhodne nie je nuda: Presvedčí ťa o tom týchto 6 fascinujúcich faktov zo stredoveku

Photo by Krzysztof Kowalik on Unsplash

#Dejepis pravdepodobne nepatrí medzi najobľúbenejšie predmety na školách. Asi len málokoho z nás bavilo bifľovať sa množstvo dátumov a  mien panovníkov, ktorí neustále medzi sebou bojovali a nevedeli sa na ničom dohodnúť. Avšak história je našťastie aj plná pikošiek, ktoré rozhodne stoja za to.  Dnes sme sa zamerali na stredovek, dobu temna, počas ktorej ľudia zažívali skutočne kruté časy. Určite si počul už kadečo o inkvizícii, epidémiách moru či cholery, no vedz, že toto obdobie ťa môže ešte poriadne prekvapiť:

#1 Zaobišli sa bez zbytočností

V stredoveku si na svadbu v kostole mohol zabudnúť. Ľudia sa brali naozaj neformálne. Aby manželstvo bolo právoplatné, stačilo ak muž dal žene nejaký darček. Najčastejšie to bol prsteň. Ak ho prijala, okolie ich považovalo za manželov.

https://www.instagram.com/p/BbmK1RMjlaA/

#2 Jednoduchý rozvod

Ak si myslíš, že rozvody sú len trendom súčasnej doby, história ťa raz-dva vyvedie z omylu. Ľudia sa rozvádzali už v stredoveku. Na to, aby bol rozvod platný, stačilo dokázať, že manželstvo je nelegálne. Keď si však ešte raz pozorne prečítaš prvý bod, zistíš, že až taký problém to nebol. Stačilo, že manželka zaprela prijatie daru. Medzi najčastejšie dôvody rozvodu patrilo to, že jeden z partnerov nebol kresťan, alebo sa dokázalo, že uzavrel manželstvo s druhou osobu. Jednoduché, však?

#3 Slovo vdovec/vdova jednoducho neexistovalo

Zaujímavý bol aj postoj k ľuďom, ktorí stratili partnera. Neoznačovali sa pojmom vdovec/vdova. Tento výraz prakticky až do 14. storočia neexistoval. Po smrti partnera sa ľudia mohli opäť vydať či oženiť, pretože v tú dobu bola úmrtnosť o dosť vyššia. Existovalo len jediné pravidlo: Žena sa mohla opäť vydať až po roku od manželovej smrti, a to najmä z dôvodu prípadného tehotenstva. Predpokladalo sa, že otcom dieťa, ktoré nosí pod srdcom, je zosnulý manžel. A tým pádom všetky deti narodené rok po mužovej smrti mali právo domáhať sa dedičstva.

#4  Keď ťa z domu dostanú len tri veci

Podľa Piersa Plowmana, autora, ktorý sa zaoberal najmä témou 14. storočia, muža mohli z domu vyhnať iba tri veci: zatekajúca strecha, dymový oheň a tvrdohlavá žena, ktorá nikdy nebola potrestaná. Verilo sa, že zlý jazyk manželky mohlo rozbiť manželstvo. Ako to už býva, príčina problému bola určite v oboch partneroch.

#5 Ach tie kožušinky

Šály a rukávniky, vyrobené z kože rôznych zvierat, neslúžili iba na to, aby ochránili majiteľa pred zimou. Ich menej známa funkcia spočívala v lapaní vší a rôznych bĺch. V stredoveku nebola hygiena na príliš vysokej úrovni, a tak ľudia mali čo robiť, aby ich nezožrala všakovaká háveď. Verilo sa, že blchy preskočia na kožušinu, alebo na srsť domáceho zvieratka, ktorých bolo všade viac než dosť.

#6 Horúce hlavy treba schladiť

Poriadok na prvom mieste! Aspoň tak to platilo v 14. storočí. V Anglicku existoval zákon, ktorý ukazoval, ako potrestať ľudí robiacich neplechu na verejnom priestranstve. Človeka s príliš horúcou hlavou pripútali na stoličku, ktorú viackrát ponorili do studenej rieky. Ktovie, či by sa táto metóda uchytila aj v súčasnosti.

Photo by Martin Sanchez on Unsplash

Ak aj ty poznáš nejaký zaujímavú historickú pikošku, budeme radi, ak sa s ňou podelíš v komentároch pod článkom.

Zdroj: brightside.me
Odporúčame