HIP HOP ŽIJE A KAŽDÝ TO VIE. Siedmy ročník naplnil očakávania

Každý kto sleduje hip-hop a rap vie, že záver júna počas posledných siedmych rokov patril slovenskému festivali HIP HOP ŽIJE. Organizátori sa každoročne snažia latku, ktorú nastavili dvíhať. Rok 2019 bol výzvou, pretože hip-hopové publikum začína byť stále náročnejšie. My sme sa boli na Zlatých pieskoch v Bratislave pozrieť na vlastné oči, aby sme vám mohli zhodnotiť a opísať, čo sa vlastne v slovenskej metropole dialo. 

Hip hop opäť dokázal, že žije, a že už dávno nie je žánrom, ktorý by bol niekde na okraji spoločnosti a patril malej komunite. Komunita, ktorá sa venuje rapu a hip-hopu je každým rokom väčšia a ukázalo sa to aj tento rok, keď cez brány festivalu prešli tisíce ľudí.

Množstvo sprievodných akcií, kde ste sa mohli odfotiť alebo porozprávať s rapermi, DJs či osobnosťami rapového sveta boli príjemným spestrením. Nám sa podarilo podebatovať s Egom a s chalanmi z Nerieš. Treba povedať, že aj keď ich stopovalo veľké množstvo ľudí, boli uvoľnení, ochotní a usmiati. Rovnako tak Strapo, ktorého Meet and greet bolo osobitnou súčasťou sobotného programu.

Iný svet

Panovala dobrá nálada a len ťažko by ste hľadali nahnevaných či nervóznych ľudí. Samozrejme, alkohol v pokročilých hodinách robil svoje, ale výnimka skôr potvrdzovala pravidlo. Keď ste boli ubytovaní v susediacom kampingu a zúčastnili ste sa HHŽ, môžete potvrdiť, že to bolo ako vytrhnutie zo sveta.

Vidieť sme mohli to najlepšie, čo československá scéna ponúka. Či už legendárne skupiny ako DMS a Kontrafakt alebo raperi Kali, Majk Spirit, Ektor, Strapo, Pil C, Sergei B, Pastor, Paulie Garand, Majself a mnohí ďalší. Veľkú šou urobila Sima, na ktorej niektoré až protimužské piesne sa „vlnili“ aj zástupcovia drsnejšieho pohlavia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ruský rapper spáchal samovraždu: Nechcel zabíjať ľudí

Strapo naznačil, že keby sa venoval hudbe nonstop, tak pravdepodobne u nás nemá konkurenciu, jeho šou bola jednou z najlepších, pre niektorých dokonca najlepšia. Inak latku najvyššiu dali asi Separ, Dame a Smart, ktorí šírili „tupotu“ a dali jasne najavo, že sa im nepáči, keď im niekto hovorí do toho, o čom by mali tvoriť a o čom nie. Vec a Tono S si vypočuli svoje, ale tak, kto kritizuje DMS, musí očakávať odpoveď.

Majk Spirit na svoje vystúpenie meškal, či už to bol zámer alebo nedopatrenie, nezistíme. Jedno je ale isté, jeho piesne sú hlboké a majú skvelé texty, ale nie sú pravdepodobne to, čo by urobilo na festivale poriadny „bordel“. Čo sme tak počúvali medzi ľuďmi počas víkendu, mierne viac sa očakávalo od Pil C-ho. Avšak, tento rok chystá nový album, takže tí, čo neboli spokojní zrejme dostanú ďalší dôvod, aby si ho vypočuli.

Kontrafakt si udržal svoju úroveň, ale je potreba tvoriť nové piesne, pretože skalní si pôjdu rapové hymny vždy, ale noví a noví fans by si radili zanôtili aj niečo nové. Album KF v tomto roku bude bomba, to vám môžeme povedať už teraz. Nerieš rastú do skupiny, na ktorú sa budú zháňať lístky len ťažko, pretože sú skutočne dobrí.

Kali vystupoval v sobotu o 17:30, čo bolo veľmi – veľmi skoro, ale mal iné povinnosti a buďme radi, že sa ukázal. Predviedol prvotriednu šou a poďakoval ľuďom, že prišli aj keď slnko bolo ešte poriadne silné. Ak by sme sa chceli vyjadriť ku každému, tak tento článok budete čítať niekoľko dní vkuse.

Sprievodný program

Potešili aj mladí raperi, ktorí sa objavili na menších stageoch, o budúcnosť slovenského a českého rapu sa báť nemusíme. Stále viac a viac ľudí sa pýta, kto je to ten BITMAN, čo vystúpil so Strapom a má najrýchlejší rap na Slovensku a možno aj v Československu. Chystáme o ňom osobitný článok.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Post Malone spadol z pódia. Má zlomené rebrá? (VIDEO)

Medzi sprievodný program patrila aj stand-up comedy show TEMNÉ KECY, ktorá návštevníkom padla vhod v sobotu podvečer. Chalani boli ofenzívni a vulgárni, ale v prvom rade boli vtipní. Kto mal záujem o diskusiu, mohol v úvode sobotného programu počúvať Osťa v Hip Hop Reality. Celkovo, Osťo sa musel cítiť ako poloboh, pretože keď sa objavil medzi ľuďmi, každý sa s ním chcel fotiť.

Aby sme sa zastavili aj pri organizačnej stránke festivalu HIP HOP ŽIJE. Kto mal chuť na biely alebo tmavý alkohol, mohol si vybrať. K dispozícii bolo nealko, pivo aj ľadový čaj. Stánkov s občerstvením bolo dostatok, jedla od výmyslu sveta a kto si chcel kúpiť merch svojho obľúbeného interpreta, určite si prišiel na svoje. Vzhľadom na to, že možností, kde sa občerstviť či nakúpiť bolo neúrekom, rady a čakanie neboli vôbec tragické. Sami sme si to vyskúšali a môžeme to potvrdiť.

Kritika bude vždy

Kto by kritizovať chcel – môže. Nikdy nebude 100 percent ľudí spokojných. Avšak tí, čo minuli peniaze na tento festival rozhodne ľutovať nebudú a čo sme tak zisťovali a konverzovali nielen so Slovákmi, ale aj s Čechmi, plánujú sa ísť na festival pozrieť aj o rok. My taktiež. Aj keď HHŽ pokračuje na Duchonke, Domaši a v Ostrave, ten najväčší je vždy v Bratislave.

Dojmov, ktoré sme nabrali je neúrekom, preto sa môžete tešiť v najbližších dňoch na ďalšie sprievodné články. Je síce horúce leto, ale v dave na koncertoch HHŽ to horelo ešte viacej a chceme sa o to s vami podeliť.

A čo sa nám nepáčilo? No aby sme to poňali z globálneho hľadiska, tak plasty. Nejdeme súdiť, nevieme, aké sú s kým dohody a možnosti. Od roku 2021 budú aj tak obaly, tácky či poháre, inak povedané jednorazové plasty zakázané. Ale kto okolo druhej – tretej ráno prechádzal areálom, musel sa cítiť ako na smetisku. Úplne by stačilo, keby si každý urobil poriadok po sebe, ale to je, ako isto dobre vieme, nielen na Slovensku, ale aj vo svete, prakticky nereálne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmus ako súčasť novej MMA organizácie. Toto bude jeho úloha

A na záver krátko o amerických headlineroch. Ja Rule mal nevýhodu, že vystupoval po druhej a išiel po DMS, ale kto naňho ostal do konca neľutoval. Išlo o americký old-school z úvodu tohto tisícročia. Gunna v nedeľu nad ránom po Kontrafakte urobil o niečo väčšiu šou a ukázal, že patrí k stále dôležitejším menám americkej scény. AFRO B, DJ z Veľkej Británie, ktorý mal byť najväčším menom vo svojej oblasti – NEPRIŠIEL. Ako sa ukázalo, nenasadol do lietadla. Keď si to porovnáme s ťažkosťami z minulých rokov, jedná sa o prakticky zanedbateľnú informáciu.

Dúfame, že ste sa v Bratislave bavili. My áno. A ak ste náhodou nemohli prísť, tak rozhodne nemusíte zúfať, pretože hip-hopové a rapové leto pokračuje ďalej a akcií, kde budete môcť „cítiť vibe“ a stretnúť a vypočuť si svojho obľúbeného interpreta bude ešte neúrekom. Ak budete mať možnosť, využite ju. Môžete nám veriť, ľutovať nebudete.

Odporúčame