Mannequin, Ice Bucket Challenge či Harlem Shake: Pamätáte si ešte na tieto zabudnuté hity internetu?

Youtube

#Internet v posledných dňoch ovládol ďalší virálny trendom menom Zem je láva. O čo ide a ako to vyzerá sme už písali minule. Pamätáte si však na iné challenges a virálne aktivity spred niekoľkých mesiacov alebo rokov? Ak nie, pozrite si našu rekapituláciu pozabudnutých virálnych hitov.

Mannequin Challenge

#MannequinChallenge bol asi najvýraznejším virálnym trendom konca minulého roka. Oslovil ľudí po celom svete, vrátane celebrít, športových klubov a v podstate kohokoľvek, kto má chuť sa tváriť, že je figurínou a má mobilný telefón. Ťažko uveriť, že celý fenomén vznikol medzi žiakmi v Jacksonville na Floride. Od ich Tweetu sa odvíjali stovky ďalších videí.

Planking

Jeden z najstarších fenoménov podobného druhu sa online začal objavovať okolo roku 2008. Išlo v podstate len o ležanie nehybne, s rukami pri tele, na čo najmenej zvyčajnom mieste. Názov tento virál dostal podľa fošne, ktorá sa po anglicky nazýva plank. Keďže išlo o pomerne jednoduchú zábavku, planking sa neskôr rozšíril o zaujímavé variácie ako napríklad batmanning (visenie za členky), owling (kľačanie ako sova), milking (oblievanie sa mliekom) a podobne.

Ice Bucket Challenge

Jedna z prvých virálnych akcií, ktorá vo veľkom zasiahla aj Slovensko. Navyše, táto kampaň mala aj charitatívny cieľ – upozorniť na  amyotrofickú laterálnu sklerózu a prispieť na jej výskum a liečenie. Nominovaný človek si musel na hlavu vyliať vedro plné ľadovej vody alebo prispieť peniazmi na charitu. Tento virál v roku 2014 obletel svet, u nás sa doňho zapojila aj Dominika Cibulková, ktorá následne nominovala prezidenta Andreja Kisku. Ten, ako je vidieť nižšie, túto výzvu splnil.

Harlem Shake

Hit internetu v roku 2013. V podstate išlo o veľmi jednoduchý koncept komediálneho skeču, kde najprv jedna osoba predvádzala tanec, aby sa po prestrihu k nej pridali ďalší ľudia, zvyčajne divne oblečení, v zvláštnych pózach. A v pozadí vždy hrala skladba Harlem Shake, odkiaľ pochádza aj názov. V čase, keď svet Harlem šejkoval išlo naozaj o obrovskú vec, dnes si na ňu však už spomenie málokto.

Videá k skladbe Happy

Pharell nahral skladbu Happy v roku 2013 pre film Ja, zloduch 2 a asi málokto očakával, ako virálne bude svet odpovedať na jednoduchý koncept videoklipu, v ktorom ľudia nadšene tancujú. Pôvodná verzia videa od samotného hudobníka mala v čase zverejnenia 24 hodín, následne v najbližších mesiacoch vzniklo údajne viac ako 1500 verzií videa. Dobre známe je aj to z Vysokých Tatier, ktoré má viac ako 6 miliónov pozretí.

Odporúčame