Gramatika: Lomka, okrúhle a hranaté zátvorky, dvojbodka či čiarka: Ich použitie ťa už nebude miasť!

Gramatika: Lomka, okrúhle a hranaté zátvorky, dvojbodka či čiarka. Ich použitie ťa už nebude miasť! (Zdroj: Gettyimages)

#Priama reč je hlavne vecou umeleckej literatúry, nikdy však nevieš, kedy budeš  potrebovať vedieť, ako ju správne napísať. Priamu reč v slovenčine označujú úvodzovky hore a úvodzovky dole, asi takto: „Rád by som vedel, kde si bol.“ Pamätajte si, horná úvodzovka na konci vety ide vždy až PO bodke, otázniku, výkričníku, alebo trojbodke. 

Priamu reč väčšinou sprevádzajú uvádzacie vety, ktoré môžu byť na rôznych miestach. Poďme sa pozrieť na niekoľko základných variantov.
Povedala: „Budeš mi chýbať.“
„Budeš mi chýbať,“ povedala.
„Budeš mi chýbať,“ povedala, „neviem, čo bez teba budem robiť.“

Samozrejme, aj tu platí pravidlo, že pravidlá sa dajú ohýbať a s priamou rečou sa dá aj experimentovať: svoje o tom vedia autori umeleckej literatúry a ich čitatelia. 

Viac sa o interpunkčných znamienkach a ich správnom používaní sa dozvieš v našom Schooltag podcaste. Tak nezabudni dať odber na Spotify a follow na Instagrame, aby ti nič neuniklo.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame