Géniovia ako Tesla a da Vinci preferovali bizarný cyklus spánku: Šetrili čas, smrteľník by to však nezvládol

pixabay.com

#Aj keď je to individuálne, výskumy tvrdia, že zdravý dospelý človek, potrebuje v priemere sedem až osem hodín spánku na to, aby sa cítil fit a mohol optimálne fungovať. Avšak taký Nikola Tesla či Leonardo da Vinci považovali osemhodinový cyklus spánku za plytvanie drahocenným časom, ktorý sa dá využiť napríklad na prácu. Obyčajného smrteľníka už len pomyslenie na ich spánkový režim unaví.

Základ fungovania

Spánok je nevyhnutnou súčasťou nášho života a zdravého fungovania nášho organizmu. Nedostatok spánku človeka doslova ničí, či už po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Šoférovanie sa mení na nebezpečný manéver, človek sa nedokáže poriadne učiť, nie to sa ešte niečo poriadne naučiť, zhoršuje sa nám pamäť a okrem toho, čím menej spíme, tým viac jeme.

pixabay.com

Čoraz viac ľudí si však kvôli škole či práci jednoducho nemôže dovoliť dlhý, hlboký a kvalitný spánok. Zamestnávatelia si ale uvedomujú, že bez kvalitného spánku zamestnanec nepodá ideálny výkon. Na nejednom modernom pracovisku sú preto zriadené miestnosti na odpočinok a regeneráciu.

Vedeli ste, že v minulosti ľudia nespali osem hodín naraz, ale ukladali sa do postele na základe dvojfázového modelu, teda dvakrát denne na kratšie časové úseky? Niektorí veľkí myslitelia dokonca zachádzali v tomto štýle o krok ďalej a preferovali tzv. polyfázický spánkový cyklus, nazývaný aj spánkový cyklus Uberman.

Tento spánkový cyklus spočíva v tom, že jedinec spí viac ako trikrát denne. Ideálne je, ak si spánok rozloží v rámci celého dňa do šiestich 20 minútových spánkov prispôsobeným vašim potrebám.

pixabay.com

Hodinka a pol denne

V knihe Claudia Stampiho sa píše, že da Vinci svoj spánok posunul do extrému. Každé štyri hodiny si pospal 15 minút. Za deň teda dokopy naspal v priemere hodinu a pol a tak mal šesť hodín navyše na produktívnu činnosť. Leonardo sa dožil veku 67 rokov, teda za ten čas týmto spôsobom ušetril približne 20 rokov času.

Tesla údajne spal dve hodiny denne. Možno práve to však bolo dôvodom toho, že sa ako 25-ročný psychicky zrútil. Výskumy síce dokazujú, že z dlhodobého hľadiska je síce človek produktívnejší, avšak Teslov a da Vinciho režim spánku neodporúčame skúšať na vlastnej koži.

pixabay.com

 

 

 

Odporúčame