Freshmani rapovej scény 2020: Ktorí mladí interpreti si razia svoju cestu najvýraznejšie?

December je ten mesiac, v ktorom zvykneme sumarizovať to najlepšie, najzaujímvajšie a najúspešnejšie, čo domáca rapová scéna vyprodukovala. Inak to nebude ani v roku 2020, ktorý je poznačený viacerými obmedzeniami (aj) v oblasti kultúry.

Ešte predtým, než sa dostaneme ku najlepším projektom a skladbám, sme si pre vás pripravili článok s titulom Freshmani rapovej scény za rok 2020. Ak by sme na aktuálnom roku hľadali pozitíva, jedným z nich by bolo, že vyšlo naozaj veľa kvalitnej a novej hudby od rôzneho spektra interpretov. Aj napriek tomu, že tento rok neprial koncertom a vystúpeniam, po hudobnej stránke prial najmä mladým interpretom. Ani si nepamätám, kedy naposledy nám jeden kalendárny rok „vyšvihol“ toľko mladých MC’s, ktorí si razia cestu medzi tých najlepších.

Čo robí z mladého interpreta takzvaného „freshmana“? Doteraz nevídaný štýl? Správna úroveň kontroverzity? Špecifický sound? Úspešný projekt? Podpora od úspešnejších interpretov? Ikonický imidž? No, dnes tu nájdete tak trocha zo všetkého… a oveľa viac. Kto nás teda tento rok z mladých chalanov zaujal najviac? Do článku sme sa snažili vložiť  mladé mená, pre ktoré bol rok 2020 zlomový, takže tam nenájdete už etablovanejšie mená ako Luisa, Dokkeytino a podobne, pre ktorých bol prelomový iný rok alebo iný projekt.

TVRNFLX

Zdroj foto: tovaren.na.flex Instagram

TVRNFLX alebo ak chcete Továreň Na Flex, má za sebou úspešný rok s vydareným projektom Amnesia, na ktorom sa objavili mená ako Separ, Dame, AstralKid22, Tisci či Shimmi. Aj keď si verní zástancovia boombapu a „no-tuneu“ tohto chalana určite nepôjdu, Amnesia je presne to, čo hudobne a zvukovo definuje rok 2020 a podčiarkuje moderné smerovanie našej scény. Aj keď, túto vetu by sme v dnešnom článku mohli použiť u väčšiny interpretov, preto tu aj sú. Čo je ale podstatné, TVRNFLX pôsobí medzi ľuďmi, ktorým progres nie je cudzí a zároveň už teraz spolupracuje s najsilnejšími menami na našej scéne. Myslíme si, že aktuálny rok bol aj v jeho prípade tým zlomovým a uvidíme, nakoľko bude v nastolenom tempe pokračovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je TOP 10 najpočúvanejších rapových trackov za rok 2023 na Spotify!

PRIDENYYY

Zdroj foto: pridenyyy Instagram

Jedno z prvých mien, ktoré nás napadlo pri tomto článku, je rozhodne Pridenyyy. Aj keď vrámci komentárových sekcií je názor na neho diskutabilný a zapojený bol začiatkom roka do viacerých beefov, po hudobnej stránke si našiel svojich fanúšikov. V prvej polovici roka zaujal projektom Heavyweight, avšak potom prišlo hluché obdobie, počas ktorého sa poslucháči nedočkali žiadnych noviniek, o čom písal aj samotný interpret v jednom zo svojich príspevkov na sociálnej sieti. Toto obdobie zabrzdilo dobre rozbehnutý rok, ale v posledných týždňoch sa Pridenyyy opäť prihlásil o slovo a na úvod budúceho roka chystá pravdepodobne aj ďalší celistvý projekt, takže sme sa v konečnom dôsledku rozhodli, že ho v tomto článku nevynecháme a svoje miesto si môže obhájiť už čoskoro.

ASTRALKID22

Zdroj foto: The Streets, astralkid22 Instagram

Nie som si úplne istý, či lídra Conspiracy Flat môžeme označiť ako freshmana, nakoľko už je na rapovej scéne viac-menej etablovaný. Každopádne, v roku 2020 vydal album Love22, čo je v jeho kariére jeden zo zásadných zlomov. Navyše sa objavil ako hosť na viacerých veľkých a úspešných projektoch a na 100% platí to, čo sme písali vyššie pri jeho kolegovi. Astral je tiež definíciou moderného slovenského zvuku, slávnejší kolegovia na neho nešetria pozitívnymi slovami a práve toto je interpret, ktorý môže byť za pár rokov na vrchole slovenskej scény s vypredanými turné a ako headliner najlepších festivalov v našich končinách. To, či potenciál naplní, je v tejto chvíli len na ňom.

SHIMMI

Zdroj foto: justkidolive Instagram

Jeden z najväčších hudobných skokov spomedzi dnešných interpretov urobil jednoznačne Shimmi. Člen BLAS po viacerých singloch a hosťovačkách vydal EP Colors, o ktorom sme sa v čase vydania podrobnejšie rozpísali v tomto článku. Projekt si všimli a ocenili aj populárnejší kolegovia z hudobnej scény a my sme im dali len za pravdu. Shimmi má svoj štýl a zvuk, vie čo robí a samotný projekt mu spolu s ďalšími úspešnými spoluprácami otvoril cestu na tie najvyššie poschodia hudobnej scény. Ako sa hovorí, všetko chce svoj čas a to platí aj pri hudobnej kariére. Ak bude Shimmi pracovať tak, ako v roku 2020, pričom hudobne a kariérne nadviaže na aktuálny rok, jeho cesta na slovenský rapový vrchol bude otvorená.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
THROWBACK Na hlave máš kuklu, pod ňou si Pikachu: Keď Separ s Yzom ukončili debatu

LUCABRASSI10x

Zdroj foto: lucabrassi10x Instagram

Označenie freshman roku 2020 sa často spája aj s menom LucaBrassi10x. „Mrazivý“ Luca  sa vrátil z Emirátov ako Vlado Weiss, priniesol na scénu čerstvý vzduch a spolu so svojim špecifickým štýlom si hneď získal množstvo fanúšikov. Zároveň sa jedná o interpreta, ktorý má čo povedať a pretavuje to aj do svojich textov. V roku 2020 hosťoval na viacerých silných albumoch a práve v týchto dňoch mu bude vychádzať debutový projekt Horcrux, na ktorom sa predstavia aj viacerí, v tomto článku spomenutí interpreti. Člen BipolarSnowBlood má za sebou aj podporu viacerých populárnejších interpretov, chrbát mu kryje vynikajúci producent Tristan a rozhodne patrí medzi ľudí, ktorí by mohli postupne zobrať opraty rapovej scény do vlastných rúk. Najbližšie obdobie všetko ukáže v jasnejších farbách.

TISCI

Zdroj foto: tisci_futurepunk Instagram

Našim ďalším adeptom na titul freshman roka je Tisci, ktorého meno už ste pravdepodobne počuli tiež. Aj tento interpret má stále ešte pomerne čerstvo von nový album Futurepunk, na ktorom nájdeme aj vyššie spomínané mená ako Astral či Luca. Je skvelé a prospešné pre všetkých, ak najtalentovanejší mladí interpreti namiesto akéhosi súťaženia radšej spolupracujú, čo je aj prípad Tisciho. Rovnako, ako jeho kolegovia vyššie je Tisci predstaviteľom novej vlny interpretov a aj on má predpoklady na to, že by v budúcnosti mohol patriť medzi najlepších. Okrem posledného projektu nás zaujali aj single Paris Miami Praha či FBBO zo skvelého EP before Futurepunk. Aj napriek tomu, že sa na prvý pohľad nevytvára okolo Tisciho až taký hype, ako okolo niektorých jeho mladých kolegov, si cestu k jeho hudbe poslucháči nachádzajú, o čom svedčia napríklad aj čísla na Spotify – a to je ten najlepší znak úspešného smerovania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáš Eminemove texty? Priraď ich k správnym trackom!

ERIK TRESOR

Zdroj foto: erik_tresor Instagram

Každý interpret, ktorý bol zatiaľ v tomto článku spomenutý, je svojim spôsobom iný. Dvojnásobne to ale platí v tomto prípade, keď sa bavíme o Erikovi Tresorovi. Tresor je svojim štýlom diametrálne odlišný, preferuje tvrdý rap s údernými linkami a svoju cestu si razí oldschoolovejším poňatím. Pozor, slovo oldschoolovejší nemyslíme vo význame spiatočnícky, to ani náhodou. Erik je dobrým príkladom toho, že aj takýto rap vie byť stále fresh, stále si vie nájsť svoju cieľovku a svojich poslucháčov a je aj dôkazom toho, že ľudia chcú stále počuť aj takýto prejav. Zároveň musíme podotknúť dobrú prácu s hlasom a podporu si nachádza Tresor aj u úspešnejších kolegov, pričom sa objavil napríklad na Separovom albume OG. Kariéru si rozbehol slušne a v budúcich rokoch by mohol patriť medzi tie najrotovanejšie slovenské mená, to však ale závísi na viacerých faktoroch a sami sme zvedaví, akým smerom sa Erik bude posúvať a čo ponúkne jeho ďalšia tvorba.

FRAYER FLEXKING

Zdroj foto: frayer_flexking Instagram

No a na záver tu máme chalana, ktorý tento rok urobil v rámci kariéry pravdepodobne najväčší skok. Zaznamenal najvýraznejšie spolupráce, imidžom, vyjadrovaním a koniec koncov aj hudbou neraz rozvíril komentárové vody. Flexking je zaujímavá osobnosť, ktorá rozhodne nesadne každému, no práve z toho ťaží ešte viac. Či už ho máte radi alebo nie, je nutné uznať, že za rok jeho kariéra výrazne vystrelila a za normálnych okolností by pravdepodobne do klubov dotiahol veľké množstvo ľudí. V najbližších dňoch sa chystá aj release jeho očakávaného debutového albumu a aj v tomto prípade sa v nás hromadí zvedavosť, čo nám Flexking ponúkne. Nech už album dopadne akokoľvek, rok 2020 znamenal pre Frayera výrazný zlom a sen živiť sa hudbou a menom nabral reálne kontúry.

 

 

 

 

 

Odporúčame