FOTO Vo Zvolene vznikol unikátny prírodný cintorín: Odzvonilo drahým pohrebom?

Pixabay.com

#V dnešnej dobe je pohreb poriadne drahou záležitosťou, čo sa odrazí hlavne na peňaženkách pozostalých. Často si dokonca mnohí nemôžu ani dovoliť dôstojnú rozlúčku s milovanými. Nútenee musia šetriť, kde sa dá. Vo Zvolene prišli s nesmierne zaujímavou alternatívou, ktorá kašle na tmavé a poriadne drahé mramorové kamene. Ako náhradu ponúka kvetinové záhony a stromy.

Oficiálny názov znie Záhrada spomienok, a ide teda o prvý prírodný cintorín na Slovensku. Za projektom stojí Centrum etickej a environmentálnej výchovy Živica spolu s Andreou Uherkovou a Monikou Suchánskou, absolventkami Sokratovho inštitútu. Tie v rámci svojho projektu takto zároveň otvárajú na Slovensku diskusiu o smrti a pohrebných rituáloch.

Posted by CEEV Živica on 10. október 2017

Podľa Uherkovej mnohým ľudom nevyhovuje dnešná podoba uponáhľaných pohrebov a chladných cintorínov. „V Záhrade spomienok sa prepája úcta k prírode, s úctou k ľudom. Vo vyhradenej časti zvolenského cintorína sa bude pochovávať v rozložiteľných urnách pri kvetinových záhonoch, či pri koreňoch stromov. Jedinečné obrady poslednej rozlúčky, ktoré môžu byť tak civilné, ako aj cirkevné, budú prebiehať pod šírym nebom,“ povedala pre TASR.

Pri príležitosti slávnostného otvorenia prírodného cintorína zasadili zástupca primátorky mesta Zvolen Jaroslav Stehlík a riaditeľ mimovládnej organizácie Živica Juraj Hipš pri vchode do Záhrady spomienok dva stromy, čím vytvorili bránu do tohto unikátneho miesta. Ide tak o nádhernú myšlienku, ktorá tu zostane ďalšie desaťročia. A ako vlastne bude vyzerať hrob? Podľa Moniky Suchánskej bude každé miesto s urnou označené travertínovou tabuľkou s údajmi o zosnulom.

Čo si myslíte o tomto unikátnom projekte? Páči sa vám? Podeľte sa s nami o svoj názor v komentároch.

FOTO Na Slovensku roky stavali železničný tunel, ktorým nikdy neprešiel vlak: Dnes je v Európe unikátom

Odporúčame