#V dnešnej dobe je pohreb poriadne drahou záležitosťou, čo sa odrazí hlavne na peňaženkách pozostalých. Často si dokonca mnohí nemôžu ani dovoliť dôstojnú rozlúčku s milovanými. Nútenee musia šetriť, kde sa dá. Vo Zvolene prišli s nesmierne zaujímavou alternatívou, ktorá kašle na tmavé a poriadne drahé mramorové kamene. Ako náhradu ponúka kvetinové záhony a stromy.
Oficiálny názov znie Záhrada spomienok, a ide teda o prvý prírodný cintorín na Slovensku. Za projektom stojí Centrum etickej a environmentálnej výchovy Živica spolu s Andreou Uherkovou a Monikou Suchánskou, absolventkami Sokratovho inštitútu. Tie v rámci svojho projektu takto zároveň otvárajú na Slovensku diskusiu o smrti a pohrebných rituáloch.
Posted by CEEV Živica on 10. október 2017
Podľa Uherkovej mnohým ľudom nevyhovuje dnešná podoba uponáhľaných pohrebov a chladných cintorínov. „V Záhrade spomienok sa prepája úcta k prírode, s úctou k ľudom. Vo vyhradenej časti zvolenského cintorína sa bude pochovávať v rozložiteľných urnách pri kvetinových záhonoch, či pri koreňoch stromov. Jedinečné obrady poslednej rozlúčky, ktoré môžu byť tak civilné, ako aj cirkevné, budú prebiehať pod šírym nebom,“ povedala pre TASR.
Pri príležitosti slávnostného otvorenia prírodného cintorína zasadili zástupca primátorky mesta Zvolen Jaroslav Stehlík a riaditeľ mimovládnej organizácie Živica Juraj Hipš pri vchode do Záhrady spomienok dva stromy, čím vytvorili bránu do tohto unikátneho miesta. Ide tak o nádhernú myšlienku, ktorá tu zostane ďalšie desaťročia. A ako vlastne bude vyzerať hrob? Podľa Moniky Suchánskej bude každé miesto s urnou označené travertínovou tabuľkou s údajmi o zosnulom.
Čo si myslíte o tomto unikátnom projekte? Páči sa vám? Podeľte sa s nami o svoj názor v komentároch.
Konecne vitazi zdravy rozum. Kolki ludia aby nevyzerali ako chudobni pribuzni a aby ich ludia neohovarali kupuju drahe pomniky a casto sa aj zadlzia. Deti sa rozprchnu po svete a ak sa nezaplati za hrobove miesto pomnik odstrania. K comu je to ? Kludne staci mala tabulka s menom a okolo travnik.
Najlepšie že už ani ten popol nemôžeš rozprášiť kd sa ti zachce. Tento spôsob vítam, tých hrobov je až až. A pozostalí sa trasú, aby nezabudli zacvakať, lebo im ešte aj ten posledný odpočinok zrušia!
A kto zisti, kde si popol rozviala ? Nemas pravdu, neexistuje predpis, ktory by Ti prikazoval, kde mas popol rozviat. A napokon v tej urne je ho tak malo, ze ak ho kdekolvek rozvejes, nikto si ho ani nevsimne.
Tiež by ma zaujímalo ako to chcú zisťovať, keď podľa najnovšieho nesmieš mať urnu ani doma?! Čo je do šerta koho do toho aj keby mal niekto tú urnu každú noc v posteli?!
kšeft je kšeft… mať urnu doma = zobrať pohrebníckym „službám“ tučný zisk
nemusia sa zadlžiť, ale tie komplexy si nosia ľudia v sebe…, aj teraz môžu dať len tabuľku s menom a urnu, a za miesto sa platí aj v záhrade spomienok. A zrušenie hrobového miesta neprebieha zo dňa na deň, aj potom sa to rieši s rešpektom voči pozostatkom… (pocity a reči hrobárov nie sú relevantné, na to zákon nemáme…)
Niektorí maniaci by boli veľmi sklamaní – robia si z hrobov hotové modly. Človeka si treba vážiť, kým žije, nie až po smrti.
No niektorí ľudia by to ťažko znášali – robia si z hrobov hotové oltáre. A pritom si človeka treba vážiť, kým žije, po smrti je už neskoro.
Aj keď nie som zástancom okázalosti, neviem, či by som bola spokojná, že po desiatich rokoch (tj napr. po rozložení urny sa s deťmi a vnúčatami zídem „iba tak“ niekde na tráve, alebo pri opakovane vysádzanom kríku…Dôstojne sa to všetko dá aj na „normálnom“ cintoríne…, ale hlavy ľuďom nevymeníte, niekto sa bude chcieť stále predvádzať a aj do záhrady spomienok nájde exotické megarastliny a pod. – na „dušičky“ v novinách opisujú a podporujú „moderné“ možnosti s led svietnikmi a pod…. tento cintorín je len ďalšia škatuľka pre istý typ ľudí a o voľnosti nemôže byť ani reči, len pravidlá sú iné… pomohla by osveta národa a lepšia kontrola dovozu plastového odpadu z číny! Lúka s decentnými náhrobnými kameňmi je veľmi estetická, každý si naň vie napísať, čo potrebuje, ale myslím, že nikoho nemôžeme v žiali, alebo pri nedostatku vkusu nútiť urobiť menší hrob, tobôž nie spáliť!!! svojich blízkych, aby „vošli“ s urnou pod kvietok… a to, či vyzerám chudobne mám v …, ide o miesto s citovou väzbou, presne určiteľné a trvácne, predsa aj kameň je prírodný :). Slečna je dosť krátkozraká, ale má na to právo 🙂
Minule som polemizoval s príbuznými načo nakupovať somariny a nosiť to na cintorín, veď stačí sviečka a vrúcna modlitba. Odpovedali mi :“ To musíš, vieš ako by Ťa ľudia ohovárali keby si nič nekúpil? “ …
Naozaj dobrý nápad. Som vo veku, keď už musím myslieť na odchod, ale už teraz blízkym hovorím, že mojím želaním je spálenie, uloženie urny do steny (kde už jedna urna je) a hlavne žiaden obrad. Kto mi chce povedať dobré slovo, môže teraz, potom už nemusí. Uloženie urny do zeme je ešte lepší spôsob,
ale u nás zatiaľ nie je.