FOTO Táto fotografia je najznámejšia na svete: Jej súčasťou je aj rodák zo Spiša

Joe Rosenthal/Associated Press

#Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva. Táto udalosť však napísala aj množstvo neuveriteľných príbehov, ktoré musíte poznať. Toto je jeden z nich.

Michal Strank sa narodil 10. novembra 1919 na Slovensku v spišskej dedine Jarabina, ktorá nemá ani 900 obyvateľov. Rok po skončení prvej svetovej vojny vycítil jeho otec príležitosť a zbalil celú svoju rodinu s cieľom žiť svoj „americký sen“ vo Franklin Borough, mestečku v štáte Pennsylvánia.

Otec si zmenil meno na Charles a našiel si prácu v uhoľných baniach, ktorá mu do troch rokov zabezpečila dostatok financií na to, aby zaplatil všetky svoje dlhy, ktoré si narobil plavbou do Spojených štátov a kúpil dom pre rodinu priamo v Pensylvánii.

wikipedia.org

Tu Michal vyštudoval strednú aj vysokú školu. Po nej pracoval 18 mesiacov v známom americkom programe Civilian Conservation Corps ako stavbár na diaľnici. Strank narukoval 6. októbra 1939 do námornej pechoty v Pittsburghu. Upísal na štvorročnú službu. Vystriedal niekoľko miest pôsobenia, až kým sa nedostal do divízie pri New River v Severnej Karolíne. Tu sa nachádzal, keď Japonci zaútočili na Pearl Harbor a Spojené štáty vstúpili do vojny.

Dostal sa do viacerých veľkých bitiek, medzi najznámejšími spomeňme tú o Bougainville či Iwó-džimu. Druhá spomínaná dostala oficiálny názov operácia Detachment a prebiehala od 16. februára 1945 do 26. marca 1945. Americké jednotky zaútočili na japonský ostrov Iwó-džima s cieľom obsadiť tunajšie letisko a vytvoriť si tak leteckú základňu pre útok na hlavné ostrovy.

Aj keď bitka skončila až 26. marca 1945, už 23. februára zaviala na ostrove prvá americká zástava. Keďže sa zdala veliteľom vlajka malá, rozkázal šiestim mužom, aby vztýčili druhú. Tento moment zachytil na svoj fotoaparát aj Joe Rosenthal.  Ihneď po vydaní sa stala fotografia až priam extrémne populárna, bola reprodukovaná v tisíckach publikácií a dokonca za ňu Rosenthal získal aj Pulitzerovu cenu za fotografiu. Vo svete a samozrejme hlavne v Spojených štátoch je považovaná za jeden z najvýznamnejších obrazov vojny.

Joe Rosenthal/Associated Press

Zároveň sa práve táto fotka sa môže pochváliť titulom najreprodukovanejšej snímky v našej histórii. Traja vojaci, Rene Gagnon, Ira Hayes a John Bradle sa po identifikácii na fotografii stali veľmi populárnymi. Bohužiaľ, zvyšní vojaci, vrátane Michala Stranka zahynuli o niekoľko dní neskôr. Práve Michal tak nešťastne, že umrel v dôsledku paľby svojho vlastného delostrelectva.

Na základe tejto fotografie vznikol aj známy Pamätník americkej námornej pechoty. Ten je venovaný všetkým námorným vojakom, ktorí padli za svoju vlasť od roku 1775. Nachádza sa pri Arlingtonskom národnom cintoríne vo Virgínii, neďaleko Washingtonu. Autorom diela je Felix de Weldon a odhalené bolo americkým prezidentom Eisenhowerom v roku 1954. O sedem rokov neskôr nariadil prezident Kennedy, aby nad pamätníkom viala nepretržite americká vlajka. Ide tak o jedno z mála oficiálnych miest s touto obrovskou poctou.

wikimedia.org

Odporúčame