FOTO Spoznali sme najlepší slovenský dizajn: Zvíťazili lyže, zaujali aj okuliare, ktoré sa rozpadnú

Forest Skis

#Len pred pár týždňami bola na Slovensku vyhlásená cena za najlepšiu architektúru, tentoraz sa vyberal najlepší slovenský dizajn. Tvorcov produktového dizajnu ocenili pred niekoľkými dňami v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave v rámci 14. ročníka súťaže Národná cena za dizajn.

Celkovo sa ceny rozdávali v troch kategóriach a to za obdobie posledných dvoch rokov. Tri ceny boli udelené v kategórii Profesionálny dizajn, po jednej za študentských dizajn a dizajn s pridanou hodnotou. Svoju cenu udelila aj porota, kultúrny prínos a tiež Cena novinárov. Porota bola medzinárodná a vyberala zo 176 prihlásených prác.

Lyže aj multifunkčné pero

Víťazom v kategórii Profesionálny dizajn sa stal Viktor Devečka a Bronislava Brtáňová a ich projekt lyží Forest Skis, o ktorom sme už tiež v minulosti písali. Konkrétne boli ocenení za model LOTOR, asymetrické freeridové lyže, ktoré ako prvé na svete umožňujú vymeniť ľavú lyžu za pravú a tým sa prispôsobiť terénu a štýlu jazdy.

Ďalšie dve ceny v kategórii získalo digitálne pero O.pen od štúdia Fermonon Design a kolekcia nápojového skla Bubbles od Jakuba Pollága. Pero je schopné ovládať rôzne zariadenia cez Bluetooth, USB a tiež dokáže nahradiť počítačovú myš, pero na tablet či diaľkový ovládač. Kolekcia skla bola vytvorená dizajnérom pre nemeckú skláreň Nachtmann a bola inšpirovaná mydlovými bublinkami.

Plast, ktorý sa rozloží

Ďalším víťazom sú okuliare z bioplastov cp! Eyewear  zo štúdia Crafting Plastics, ktoré sa po pár rokoch rozpadnú. Reflektujú tak krátku životnosť trendov a zároveň nezaťažujú životné prostredie. Najlepším študentským dizajnom bol hybridný projekt na rozmedzí performance, módy a filmu Koyaanisqatsi od Maroša Barana, študenta Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe. Cenu poroty získal projekt Včelej vázy – The Honeycomb Vase od Tomáša Gabzdila Libertínyho. Cenu za celoživotný prínos získal dizajnér Eduard Toran, novinársku cenu drevený nábytok, ktorý sa prispôsobuje rastu dieťaťa.

Profesionálny dizajn – 1. cena
Forest Skis (Viktor Devečka a Bronislava Brtáňová) – LOTOR

Profesionálny dizajn – 2. cena
Feromon Desing Studio (Boris Belan, Ferdinand Chrenka, Milan Novosedliak, Emila Drličiak) – o.Pen

o.Pen / Feromon Design Studio

Profesionálny dizajn – 3. cena
Nachtmann (Jakub Pollág) – Bubbles

Bubbles

Dizajn s pridanou hodnotou
Crafting Plastics! (Vlasta Kubušová a Miroslav Král) – cp! Eyewear

Študentský dizajn
Maroš Baran – Koyaanisqatsi

Cena poroty
The Honeycomb Vase (Tomáš Gabzdil Libertíny)

tomaslibertiny.com

Cena novinárov
Villo Design (Soňa Otiepková, Štefan Starinský) – KUKO

Kuko je multifunkčný dizajnový nábytok pre vaše detičky. Je vyrobený z vybraných kusov pohľadovej preglejky a…

Posted by Villo design on 27. jún 2016

Výstavu k cenám si môžete pozrieť do konca novembra v Slovenskom múzeu dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave.

Odporúčame