FOTO Slovenské mesto stvorené pre lenivých turistov: Vyskúšajte ho s tipmi od Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

#Prešov je tretím najväčším mestom na Slovensku. Je tiež presne tým správnym mestom pre každého lenivšieho turistu, ktorý síce rád objavuje nové miesta či pamiatky, ale tiež sa teší z toho, keď nemusí nachodiť kilometre a kilometre. V centre mesta sa totiž nachádza hneď viacero zaujímavých pamiatok. Netreba zabudnúť ani na ich kalváriu.

Meštianske domy

Centrum Prešova je charakteristické aj pre meštianske domy prevažne z 15. a 16. storočia, ktoré ho lemujú. Nájdete tam hneď viacero takých, ktoré vyzerajú naozaj super a dotvárajú celkovú atmošku tohto mesta. V niektorých z nich sa nachádzajú aj významné kultúrne inštitúcie ako múzeum či galérie.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Konkatedrála sv. Mikuláša

Viete, čo znamená, keď je kostol konkatedrálou? Ide o katedrálu alebo kostol, ktorý zdieľa právo byť sídlom biskupa s inou katedrálou. Stavba tejto konkatedrály sa začala v 14. storočí, no dnes je neskorogotickou stavbou halového typu. A patrí k tým najkrajším sakrálnym stavbám na Slovensku, teda minimálne podľa mňa.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Divadlo Jonáša Záborského

Podobne, ako vo všetkých väčších mestách, aj v Prešove môžete nájsť miestne divadlo. Ide o profesionálnu činohru , ktorá vznikla už v roku 1944. Nachádza sa na začiatku centra mesta a je jednou z najcharakteristickejších budov v Prešove.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Socha Ježiša

Pri mojom (š)túrovaní v Prešove som natrafil aj na sochu Ježiša, ktorá mi trošku pripomínala tú z Ria. Len v menšom samozrejme.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Ďalšie blogy od Nie je túra bez Štúra
Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava # Košice

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Židovská synagóga

Budova synagógy sa nachádza v jednej z uličiek vychádzajúcich z centra mesta. Je súčasťou židovského areálu, spolu s inými budovami. V súčasnosti je využívaná predovšetkým ako koncertná sála a vraj vyzerá zvnútra naozaj pekne.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Prešovská Kalvária

Kalvária je obľúbeným miestom nielen pre domácich, ale aj pre turistov, pretože výhľad z nej na mesto stojí naozaj za to. Vznikla začiatkom 18. storočia a ide o komplex barokových kaplniek a Kostolu sv. Kríža. Prešovská kalvária má 14 malých kaplniek, ktoré symbolizujú 14 zastavení Krížovej cesty Ježiša.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Kôň ako symbol mesta

Socha koňa, ktorá sa nachádza v strede námestia v Prešove je považovaná za symbol tohto mesta. Meno koňa Premo je skratkou pre Prešovský Morgan. Znamená to, že socha je pomenovaná podľa skutočného koňa bývalého primátora Pavla Hagyariho. Ten ju tam dal aj nainštalovať. A viete prečo práve kôň? Lebo Prešovčanov volajú „koňare“. Aké symbolické.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Páči sa vám Prešov? Ktoré miesta sa určite ešte oplatí pri návšteve tohto mesta vidieť? Dajte nám vedieť do komentárov. Budeme sa tešiť.

Ak sa vám páčil autorov článok a jeho fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Odporúčame