FOTO Mladí umelci si vzali na paškál slovenskú ústavu: V takejto úprave ste ju ešte nevideli

www.facebook.com/ilustrovanaustava

#Pokiaľ sa ústave a zákonom špeciálne nevenujeme, knižne sme ju držali naposledy v rukách pravdepodobne na strednej škole počas hodín Náuky o spoločnosti. A možno ani to nie. Mladý kníhkupec Adam Berka však pripravil s ilustrátorom Andrejom Kolenčíkom a dizajnérom Borisom Melušom jej ilustrovanú verziu, ktorá vyzerá mimoriadne zaujímavo.

Ústava vyšla knižne aj vďaka podpore z verejnej zbierky. Nápad mal taký ohlas, že sa na crowdfunding stránke vyzbieral takmer trojnásobok potrebnej sumy. Kniha tak mohla vzniknúť a byť symbolicky pokrstená počas dňa ústavy 1. septembra. „Poteším sa, ak sa vám jej ilustrovaná podoba dostane do rúk, no nezabudnite si ju aj prečítať! Ilustrovaná ústava je kniha pre každého,“  píše autor projektu na stránke.

Adam Berka, ktorý prevádzkuje neďaleko bratislavskej Hlavnej stanice kníhkupectvo 82 Bøok & Design Shõp, zamerané na súčasný dizajn, knihu vydal, aby upozornil na jej univerzálny obsah, ktorý je často prehliadaný. Ilustrácie ho tak majú pomôcť oživiť a zatraktívniť. Dôležité je však písané slovo a to, čo nám ako občanom krajiny ústava garantuje – voľnosť, jazyk, bezpečnosť či ďalšie základné práva a slobody.

Odporúčame