FOTO Jedno z najkrajších slovenských miest: Banskú Bystricu sa oplatí zažiť. Aj v zime

Facebook

#Banská Bystrica patrí podľa viacerých ľudí k tým najkrajším slovenským mestám. Napriek tomu, že ja som tam bol počas zimy, ktorú ja veľmi nemusím, ani chlad a sneh neubrali tomuto mestu na jedinečnosti. Pozrite sa na to, čo všetko sa oplatí v takej Banskej Bystrici vidieť.

Námestie SNP

V Banskej Bystrici sa nachádza hneď viacero odkazov na Slovenské národné povstanie, ktoré je s týmto mestom navždy spojené. Všetko sa predsa začalo tam. Odkazy nájdete v názvoch ulíc či námestí, ale aj na viacerých pamätných tabuliach. V centre mesta, na Námestí SNP, sa tiež nachádza Pamätník Sovietskej armády.

Nie je túra bez Štúra

Hodinová veža

Na tomto námestí sa nachádza aj viacero zaujímavých budov a pamiatok, medzi ktoré patrí aj Hodinová veža. Tá bola postavená v 16. storočí a patrí k tým najnavštevovanejším miestam v centre Bystrice. Počas leta je dokonca sprístupnená pre verejnosť a tak je možné pozrieť si mesto práve z tejto veže.

Nie je túra bez Štúra

Kamenná fontána

Medzi ďalšiu charakteristickú pamiatku námestia sa radí aj Kamenná fontána zo začiatku 16. storočia. Táto fontána je síce v zime logicky nefunkčná, čo je trošku škoda, ale dozvedel som sa aj to, že počas letných horúčav je tým pravým miestom na osvieženie. A dokonca večer zaujme aj elektrickým osvetlením, ktoré mení farby.

Nie je túra bez Štúra

Mestský hrad

Banská Bystrica sa môže pochváliť tiež vlastným mestským hradom. Ten má bohatú históriu a mňa trošku zmiatlo na ňom hlavne to, že ide o hrad, kostol a reštauráciu v jednom. Takéto kombo si nemôže dovoliť každé mesto.

Nie je túra bez Štúra

Múzeum Slovenského národného povstania

To, že Banská Bystrica je prepojená so Slovenským národným povstaním dokazuje aj múzeum, ktoré je tejto udalosti venované. V múzeu sa nachádzajú rôzne expozície z oblasti histórie národnooslobodzovacieho boja Slovákov a histórie Slovenského národného povstania.

Nie je túra bez Štúra

Zaujímavá je aj samotná budova tohto múzea, ktorá zaujme človeka už na prvý pohľad. Je rozdelená na dve časti, a spojená mostom. V strede budovy sa nachádza hrob neznámeho vojaka a tiež tam môžete vidieť horieť večný oheň. Vedeli ste o tom?

Nie je túra bez Štúra

Kalvária na Urpíne

Neďaleko centra mesta sa nachádza vrch Urpín, na ktorom je aj kalvária. Napriek tomu, že zdola môže cesta k tejto kalvárii vyzerať celkom náročne a strašidelne, tak sa to dá v pohode zvládnuť. Ani moja kondička vôbec nenamietala.

Nie je túra bez Štúra

Banskobystrická kalvária je tvorená Kaplnkou sv. Kríža a 8 malými kaplnkami krížovej cesty. Čo je trošku netypické, keďže zastavení Krížovej cesty je zvyčajne štrnásť. Okrem kaplniek sa vám bude určite páčiť aj samotný výhľad na mesto, samozrejme, ak vychytáte dobré počasie a nebude snežiť, ako sa to stalo mne.

Nie je túra bez Štúra

Nie je túra bez Štúra

Do komentárov nám môžete napísať, čo sa v takej Banskej Bystrici ešte oplatí vidieť. Budeme sa tešiť.

Ďalšie blogy od Nie je túra bez Štúra:
Bratislava # Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava
Košice # Banská Štiavnica # Trenčín # Piešťany # Malacky a Záhorie

Ak sa vám páčil autorov článok a fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Odporúčame