FOTO Je považovaná za odpornú i krásnu: Ako vyzerá bratislavská obrátená pyramída zvnútra?

Wikimedia Commons

#Obrátená pyramída. Nielen v Bratislave či na Slovensku je unikátom. Ide o jeden zo symbolov hlavného mesta, priestor, z ktorého vysielajú okruhy verejnoprávneho rozhlasu, ale tiež ukrýva koncertné sály, štúdia i skutočne oldschoolový telefón vo vstupnej hale.

Zároveň je budovou, ktorá je na Slovensku milovaná, nenávidená a ktorú z času na čas vidíme v rôznych rebríčkoch zahraničných médií. Objavuje sa medzi najškaredšími budovami sveta, ale tiež medzi najpozoruhodnejšou architektúrou niekdajšieho východného bloku.

Aká je vlastne história obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu? V skratke, je dielom architektonickej trojice Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Hoci projekt má už viac ako 50 rokov, stavba bola dokončená až v roku 1983. Od decembra minulého roku je tiež Národnou kultúrnou pamiatkou.

Zvonka ju všetci poznáme, čo sa však skrýva vnútri? Verejnosti sú prístupné napríklad koncertné štúdia č. 1 alebo 5, v prvom menovanom sa nachádza aj jeden z najväčších organov na Slovensku. Chodby alebo terasy sú však ešte o niečo tajomnejšie. Napriek tomu sa zábery z nich z času na čas objavujú na Instagrame. Vybrali sme teda pre vás teda niekoľko fotiek z útrob tohto tajomného pokladu slovenskej architektúry.

Naj slovenská architektúra:
Navrhol most, ktorý očaril vo svete i krásne technické stavby
Navrhol Štefánikovu mohylu, lanovku i tepláreň, na ktorú si netrúfli ani developeri

https://www.instagram.com/p/BSmk-yxA-Fr/?tagged=slovenskyrozhlas

Odporúčame