FOTO Boli sme si pozrieť miesto, kde pracovali americkí špióni: Ruiny i graffiti rozprávajú množstvo príbehov

Wikimedia

#Už na prvý pohľad ide o netypický komplex. Pod kopcom vidíte zvláštne kruhové kopule, na ktorých zapracoval čas i vandali. Čím sa cez les blížite bližšie, tým si viac uvedomujete absurditu i výnimočnosť tohto miesta. Hovoríme o Teufelsbergu, v preklade Pekelnom kopci v Berlíne. Ten bol navŕšený z ruín mesta po druhej svetovej vojne. V 60. rokoch na ňom stál skokanský mostík, neskôr, po stavbe berlínskeho múru tam Američania umiestnili svoju odpočúvaciu stanicu.

Hashtag.sk

The Hill

Američania v západnom Berlíne nazývali svoj komplex na vrchu Teufelsbergu jednoducho The Hill. Nad parkom Grunewald sa tak pýšili odpočúvacie stanice, rušičky a radarové dómy, ktoré sú symbolom miesta dodnes. Špiónske operácie tu prebiehali počas studenej až do pádu berlínskeho múru v roku 1989. Potom sa začala celkom iná vojna – čo so starým komplexom.

Hashtag.sk

Graffiti a turisti

Stanica sa mala niekoľkokrát búrať, niekoľkokrát tiež vznikli plány na stavbu na kopci. Nakoniec kvôli rôznym komplikáciam všetky plán opadli. Od roku 2011 je tak vandalmi čiastočne zdevastovaná pamiatka sprístupnená verejnosti. Turisti i domáci tak môžu po zaplatení vstupného vojsť do fascinujúcich kopúl, prejsť sa zničeným areálom i cez úzke schodiská do jednotlivých veží.

Teufelsberg obsadili po špiónoch umelci. Na umelých stenách, no i na pozostatkoch stanice, sa prezentujú veľkorozmerným graffiti. V jednej z kopúl, ktorá nie je príliš zničená, si tiež môžete otestovať, ako funguje echo v podobnom priestore. Každú vetu, ktorú tam vyslovíte, budete počuť o chvíľku opäť. Vráti sa k vám po kruhovom obvode priestoru.

Hashtag.sk

Zarábať na histórii

Niekto by mohol povedať, že za osem eur, ktoré človek zaplatí preto, aby videl ruiny a graffiti, by mohlo byť o areál lepšie postarané. A možno má aj pravdu. Atmosféra Teufelsbergu je zvláštna, no nie desivá. Nejde tak o urban exploring, pri ktorom neviete, do čoho vstupujete. Naopak, dobrodružstvo ide bokom. Toto je o histórii, svojskom umení a o tom, ako sa dá z nej profitovať. Je to vlastne taký Berlín v malom.

Teufelsberg zostal nad mestom stáť aj ako architektonická pamiatka. Technická architektúra je v moderných mestách trendová už dávno, škoda, že si niečo podobné neuvedomili ľudia na Slovensku, keď zbúrali množstvo cenných objektov.

Dôležité je však to, že Teufelsberg tam vôbec ostal. Ako ukážka toho, ako také stanice môžu vyzerať, no najmä ako memento studenej vojny, ktorých je v Berlíne množstvo. A kým slávna East Side Gallery, zvyšok berlínskeho múru s graffiti, je magnetom pre turistov, Teufelsberg je predsalen o niečo viac izolovaný a neobjavený. To mu dodáva čaro.

Hashtag.sk

https://www.instagram.com/p/BYLbK29h3Vq/?tagged=teufelsberg

https://www.instagram.com/p/BYLSf3CA-GN/?tagged=teufelsberg

 

Odporúčame