Fotenie krok za krokom #3: Denis ti ukáže, ako veci upraviť, aby vyzerali ako z reklamy

Denis Goga

#Denisa Gogu, mladého fotografa z Topoľčian sme už predstavili v rozhovore a následne v prvých dvoch dieloch seriálu, v ktorom nám ukazuje, ako fotí krok po kroku. Oblasťou fotografie, ktorá ho najviac zaujíma, je jej produktová časť. Tá sa viaže, okrem fotenia, tiež s potrebnou úpravou v počítači. Tento seriál tak ukazuje, ako vznikajú reklamy, ktoré máme často možnosť vidieť na billboardoch, no takpovediac na kolene, z prostredia Denisovej izby.


V tomto článku vám podrobne ukážem, ako som fotil štyri produkty známej značky Milka a taktiež ako som ich komponoval do finálnej grafiky. Zámerom bolo vytvorenie niekoľkých plagátov produktov tohto výrobcu čokolády, ktoré by dostatočne navodili a motivovali divákov ku kúpe alebo vyvolali pozitívny dojem. Tak či onak, ide iba o grafiku, ktorá nie je nijakým spôsobom sponzorovaná a je vytvorená len za účelom prezentovania mojich schopností.

Možno sa pýtate, prečo to vôbec robím, ak za to nie som platený? Dôvod je pomerne jednoduchý. Ako mladý umelec sa snažím rozvíjať svoje schopnosti aj mimo primárne študovaný odbor a budovať si tak zadné dvierka pre budúcnosť.

Taktiež si cibrím svoje zručnosti a čím ďalej môžem byť lepší v robení toho, čo ma baví. Vzniklo už mnoho spoluprác s ľuďmi, ktorí mi dali šancu a uprednostnili ma pred profesionálom. To si cením a budem sa snažiť byť čím ďalej, tým lepší.

Pri tomto druhu fotografovania nie je na škodu, ak si fotograf upresní ešte pred samotným fotením, čo chce fotiť a ako to chce fotiť. Ja si to pre lepšiu predstavu kreslím na papier. Pomáha mi to predstaviť si scénu a následné komponovanie mi potom ide ľahšie.

V tomto prípade nie je kompozícia nijak zložitá a skladá sa z niekoľkých dôležitých prvkov:

  • z pozadia,
  • z konkrétnych fotografovaných objektov (čokoláda a pod.),
  • z trochu textu a log.
Denis Goga

Čokoláda sa nafotí zvlášť, zabalená, aj rozbalená a v grafickom programe sa už len nakomponuje. Snažím sa o jednoduchý výzor plagátov, aby ľudí neprekvapili objekty, ale prípadne iba nejaký metaforický význam vety, nad ktorým sa môžu zamyslieť. Tým sa mimo iného docieli zapamätanie produktu.

Denis Goga

Pri fotení Milka sušienok som si vyčistil čokoládu od omrviniek a malých kúskov čokolády, ktoré by mi len v grafickom programe zbytočne spravili robotu navyše.

Denis Goga

Pomocou tejto animácie vám chcem ukázať zhruba akým spôsobom sú vrstvy v grafike nakomponované.

Denis Goga
Denis Goga

Tak a takto vyzerá dokončená práca na komerčných plagátoch pre Milku. Čo na ne poviete? Ktorý z nich sa vám páči najviac? O vaše pripomienky, prípadne konštruktívnu kritiku sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Denis Goga

Moju prácu a jej priebeh môžete taktiež sledovať aj na Instagrame.

Odporúčame