Fotenie krok za krokom #2: Nie je to iba o fotke. Pozri, koľko Denis spraví grafickou úpravou

Denis Goga

#Denisa Gogu, mladého fotografa z Topoľčian sme už predstavili v rozhovore a následne v prvom dieli jeho seriálu. Ten v skratke ukazuje, ako fotiť profi zábery. Zaujímavosťou je, že fotografia je stále len Denisovým koníčkom a produktové zábery vznikajú viac-menej na kolene v jeho izbe. O to zaujímavejšie sú však popísané postupy, či už fotenia, alebo následnej úpravy v grafickom programe.

18-ročný fotograf Denis Goga: Nie každého baví babrať sa s jednou fotkou dve hodiny

Dnes sa budeme venovať komerčnému fotografovaniu, ktorého väčšia časť prvkov bola dotvorená v grafickom programe. Ako som už spomínal v minulom článku, v poslednom čase sa venujem still-life a komerčnému fotografovaniu, v ktorom sa snažím skúšať stále niečo nové. K obľúbeným žánrom fotografie u mňa neodmysliteľne patrí aj fotenie ľudí a prírody. Čoraz viac ma ale láka fotenie jedál a rôznych nápojov, ktorým chcem ukrojiť do blízkej budúcnosti veľkú časť môjho voľného času.

Priebeh fotografovania dvoch plechoviek bol typický – plechovky som nasvietil z jednej strany softboxom a tiene som vyplnil odrazom bielej dosky. Najťažšou časťou tohto fotenia bolo navrhnúť a napokon nakomponovať do dokonalosti kompozíciu grafiky v grafickom programe. Keďže som fotil len dve plechovky, rozhodol som sa ich umiestiť v dynamickom štýle cez seba.

Keď premýšľam nad kompozíciami, častokrát mi pomôže nakresliť si moju predstavu na papier a doladiť tak detaily. Následne pri komponovaní vykonám všetko tak, ako mám nakreslené, prípadne improvizujem a doladím to. V tomto prípade som si taktiež nakreslil na papier približnú predlohu, podľa ktorej som napokon aj vychádzal.

Ako môžete vidieť, tak išlo o veľmi subjektívny náčrt, ktorému zrejme úplne rozumiem iba ja. Mojim cieľom bolo vytvoriť plagát, respektíve billboard, ktorý by dostačoval kvalitou práve pre spomínané médium. Snažil som sa vytvoriť kompozíciu tak, aby vytvárala impresiu leta, čiže zelené listy a slnečná žiara bola samozrejmosťou.

Ak by vás zaujímal podrobnejší rozpis celej kompozície, tak ju tvorilo pozadie z prechodu dvoch farieb centrovaných na stred, presnejšie tmavozelenej a žltej. Ďalej tam sú listy pivónie, ktoré boli fotografované dávnejšie a nevedel som pre nich nájsť využitie, až doteraz. Dal som ich po kútoch obrazu oproti sebe, následne rozmazal, aby som vytvoril dojem, že plechovky sú zaostrené a pozadie a teda aj listy rozostrené. No a potom už iba tie isté listy som dal do popredia a rozmazal viac. Medzi týmito vrstvami listov sa nachádzajú žlté prechody, ktoré dotvárajú efekt svietiaceho slnka. Celkom jednoduché, no nie?

Tu môžete vidieť približný postup komponovania všetkých vrstiev a farebných korekcií v grafickom programe.

Denis Goga

Komponovanie celého plagátu mi zabralo asi 3 hodiny, keďže som párkrát menil kompozície a otáčal obraz kvôli rôznym variáciám. Chcel som plagát na výšku, pozadie pre počítač na šírku a napokon som menil aj slogany a slovné hračky, ktoré majú zaujať diváka a navodiť pocit túžby po danom výrobku, čo je de facto jeden z hlavných účelov reklamy.

Denis Goga

Tak takto nejak vyzerá práca na niekoľkých plagátoch pre nápoj Mazagrande, ktorý som apropo ochutnal a veľmi mi chutil. Spočiatku som mal zo spojenia kávy a citrónovej limonády trochu obavy, ale určite sa pokúsim urobiť si citrusovo kávovú limonádu aj doma.

Denis Goga
Odporúčame