Film, ktorý preniká do hlbín mozgu: Art Film Fest približuje hororový lekársky zákrok a ďalšie príbehy inšpirované skutočnosťou

The Mountain. Zdroj: YouTube/kinolorber

#Sekáčik na ľad zatĺkol kladivkom cez kosti očnej jamky do hlavy a jeho otáčavými pohybmi rozrušil nervové dráhy v mozgu. Často bez sterilizácie a najradšej v prítomnosti fotografov a divákov. Rozporuplný operačný zásah v podaní „otca lobotómie“, excentrického amerického doktora Waltera Jacksona Freemana, mal stabilizovať osobnosť človeka.

Namiesto „slnečného jasu“, ktorý chcel duševne chorým pacientom vniesť do života, však po kontroverznom zákroku mnohí skončili vo vegetatívnom stave alebo zmrzačení. Ďalší operáciu neprežili. Kým lobotómiu v mnohých krajinách z morálnych dôvodov zakázali a nahradili liečivami a metódami humánnejšieho charakteru, doktor Freeman dokončil svoj 3439. zákrok.

Inšpirované skutočnosťou

Postava doktora Freemana fascinovala aj amerického režiséra Ricka Alversona, ktorý na minuloročnom festivale v Benátkach uviedol svoju snímku Hora (The Mountain). Je voľne založená na živote amerického neurológa, ktorý za deň dokázal vykonať aj 25 riskantných zákrokov a pacientov z nich posielal domov ako po návšteve zubára. Film sa dostal do výberu sekcie Láska & Anarchia na košickom Art Film Feste. Predstavuje introvertného chlapca Andyho (Tye Sheridan) žijúceho v tieni svojho prísneho otca.

Po jeho náhlej smrti sa osamelý Andy dostane pod krídla rodinného lekára (Jeff Goldblum), ktorý mladého muža zamestná ako fotografa adeptov na lobotómiu počas púte po psychiatrických ústavoch. Chladný, skoro neľudský svet sledujeme očami chlapca, ktorý po rovnakej „liečbe“ prišiel o svoju mamu. Ako turné pokračuje, málovravný Andy sa začína stotožňovať s pacientmi z inštitúcií. Keď prídu do kalifornského horského mesta, stretnú sa s netradičným francúzskym liečiteľom, ktorý požiada o lobotómiu pre svoju vlastnú dcéru Susan. A tá Andymu nie je ľahostajná.

Divák nedostane, čo chce

Hoci film poskytuje záblesky z chirurgickej rutiny a bežného života žoviálneho lekára, ktorý sa rád kúpal vo svetle pozornosti, intenzívne sa zameriava aj na znepokojivý vnútorný svet pacientov, do ktorého divák preniká len s ťažkosťami. Režisér Rick Alverson sa vyjadril, že drastické strihy dramatických scén boli cielené. „Filmári nám často dávajú, čo chceme. Chcel som sa s tým, na čo sú diváci zvyknutí, trochu pohrať.“ Strohá a záhadná atmosféra tak vťahuje diváka do sveta neistoty a temnoty. Film s vynikajúcimi hereckými výkonmi šetrí slovami, zato však necháva naplno vyznieť emócie. Art Film Fest snímku uvedie 21. júna o 15:00 v kine Úsmev.

Hryz reality na Art Film Feste

Pre filmových priaznivcov, ktorý majú slabosť na príbehy viac či menej inšpirované skutočnosťou, však má podobných lahôdok festival pripravených viac. K tým hraným patrí napríklad Viceprezident (Vice, 2018) oscarového režiséra Adama McKaya, ktorý hľadá odpoveď na otázku, kto bol Dick Cheney. Hlavnú úlohu v biografii o kariére spolupracovníka G. W. Busha a jedného z najmocnejších viceprezidentov v histórii americkej politiky, ktorý pre mnohých zosobňuje portrét odporného, po moci bažiaceho politika, stvárnil Christian Bale.

Snímka Humorista (Yumorist) o ruskom komikovi Borisovi Arkadjevovi, ktorý hviezdil v 80. rokoch v Sovietskom zväze, podáva nadčasový obraz o vzťahu politiky a smiechu. Arkadjevov dlho vystupoval so svojimi neškodnými skečmi, pričom režim ho nielen toleroval, ale paradoxne aj podporoval. Pohár pretečie, keď má Boris rozveseliť paničku vysokopostaveného generála. Stráca svoju starostlivo budovanú sebakontrolu a zameria sa priamo na hostiteľov, aby si potvrdil, že čím väčšiu moc ľudia majú, o to viac sa znižuje ich pochopenie pre sebairóniu.

Z iného súdka je príbeh speváčky Celeste, ktorá sa v ranom veku stala terčom vražedného útoku a potom dosiahla métu uctievanej a hviezdnej popovej ikony. Do zákulisia jej života ťa zavedie snímka Vox Lux s Kierou Knightley v hlavnej úlohe.

O vetre, o smrti aj o velikánoch

Z dokumentárnych filmov stojí za pozornosť aj artová snímka Halston o módnom návrhárovi Royovi Halstonovi Frowickovi. Práve jeho okázalými róbami by dnes bol zaplavený svet červených kobercov, keby sa dejiny vyvinuli inak. V 70. rokoch sa jeho značka stala všadeprítomnou a formovala diskokultúru celebrít. Séria zlých obchodných rozhodnutí v kombinácii s nemilosrdnou priemyselnou špionážou ho však zničila, a tak Halston postihnutý AIDS-om v 90. rokoch umiera v úplnom zabudnutí.

Dá sa o sile vetra fönového typu nakrútiť pútavý film? O tom, že to ide, presviedča poľská esej Vietor. Dokumentárny triler (Wiatr. Thriller dokumentalny). Vyskytuje sa v Tatrách a okrem rozsiahlych materiálnych škôd spôsobuje miestnym obyvateľom aj psychické problémy. Keď fúka Halný, padajú stromy, vznikajú odlesnené polomy, odnáša strechy a zároveň stúpa počet samovrážd v kraji, množia sa depresie a zintenzívňujú epileptické záchvaty. Boj človeka s prírodou je nevyspytateľný.

Emir Kusturica sa rozhodol pozrieť na príbeh Josého „Pepe“ Mujicu (1935), ktorý bol v rokoch 2010 až 2015 uruguajským prezidentom. Obyčajný, skromný muž z ľudu, ktorý sa dostal na politický vrchol vďaka pravdivosti svojej viery prináša film El Pepe, život na vrchole (El Pepe, Una vida suprema).

Silné zastúpenie medzi dokumentárnymi novinkami má aj slovenská filmografia. Za všetky treba spomenúť film Dobrá smrť Tomáša Krupu, ktorá citlivo rozoberá tému eutanázie alebo BATAstories dokumentaristu Perta Kerekesa. Tá mapuje proces budovania veľkolepého impéria rodiny Baťovcov, pričom zachádza aj do Francúzska, Brazílie, Indie či dokonca Kene, kde meno Baťa nie je neznámym pojmom.

Vo štvrtok festivalových divákov čaká aj uvedenie trikového filmu Cesta do nemožna o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorý sa práve dokončuje. Výnimočne len pre uvedenie na Art Film Fest v Košiciach sa autori Michael Michael Kaboš a Noro Držiak rozhodli divákom predstaviť vybrané scény. Osobného uvedenia s Martinom Hubom a režisérom Jakubom Červenkom sa dnes dočká aj film Hovory s TGM. Digitálne zreštaurovaný hudobný film Rabaka o rovnomennej rockovej skupine vo štvrtok osobne uvedú Jožo Ráž,  Ján Baláž a Boris Filan.

Viac informácií o programe nájdeš na webstránke festivalu.

Zdroj: Art Film Fest, hashtag.sk
Odporúčame