Na Slovensku máme vlastnú továreň na čokoládu: Figaro kedysi vyrábalo sladkosti len pre najbohatších

Zdroj: Photo by Lisa Fotios from Pexels

#Keď som bola malá, nemali sme si z čoho vyberať. Na druhej strane som však mala pocit, že kvalita čokolád, cukríkov či iných produktov naozaj stála za to. So značkou Figaro sa mi spája viacero momentov. Podarené reklamy, ktoré netrvali dlhšie ako samotná rozprávka, či poctivé delenie jednej čokolády medzi všetkých členov rodiny. Dnes je značkou, ktorá zažila nielen dobré, ale aj zlé časy. Ako sa vlastne zrodila?

Len pre elitu

V roku 1896 vznikla v Bratislave čokoládovňa, ktorá sa ešte vtedy nevolala Figaro. Vyrábala rôzne sladkosti pre obyvateľov vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Čokoláda vtedy predstavovala poriadny luxus, a tak väčšina o nej mohla len snívať. Podnik mal výbornú strategickú polohu, dostal vtedy aj finančnú injekciu vo výške vtedy neuveriteľných 300 000 mariek. Podpora však nevznikla len tak, bratislavská továreň bola pobočkou firmy Stollwerck, ktorá chcela rozšíriť svoju produkciu. Výroba cukroviniek sa teda mohla začať.

Zdroj: Photo by form PxHere

Z každého rožku trošku

Firma vyrábala sladkosti rôzneho druhu. Nielen kvalitnú a luxusnú čokoládu určenú pre samotný cisársky dvor, ale aj obľúbené karamelové „štolverky“, ktoré predstavujú nočnú moru pre nejedného rodiča. Možno aj tebe tento cukrík niekedy uviazol v krku a vieš, že to nie je žiadna sranda. Koncom 19. storočia sa v podniku začali vyrábať rôzne marcipánové dobroty,  čokolády, pralinky aj lacnejšie sladkosti určené pre bežný ľud. Všetko to vyzeralo rozprávkovo. No aj Figaro zažilo tvrdý pád.

Tŕnistá cesta jednej čokolády

V 30-tych rokoch 20. storočia svetom otriasla silná hospodárska kríza. Tá sa dotkla takmer všetkých podnikov a predchodca Figaro nebol výnimkou. O prácu prišlo množstvo ľudí, no firme sa v roku 1937 podarilo postaviť na nohy. V decembri 1944 sa karta zas obrátila. Továreň bola zbombardovaná Červenou armádou a utrpela obrovské finančné straty. Celková škoda dosiahla 24 miliónov korún, avšak ani to ju úplne nezruinovalo. Podnik opätovne zažíval vzlety a pády. V roku 1956 na základe neslávne známych Benešových dekrétov podnik skonfiškovali a firma sa musela vysporiadať s ďalšími nečakanými udalosťami.

Konečne zrod Figaro

Na firmu sa však opäť usmialo šťastie. V roku 1958 vzniká celoslovenský národný podnik Figaro so sídlom v Bratislave. Vznikol zlúčením dvoch závodov v Trnave a Piešťanoch. A keďže sme žili v Československu, podnik sa stal súčasťou Československej čokoládovne, ktorá združovala všetky továrne na cukrovinky. Ďalším míľnikom sa stal rok 1992, kedy v rámci privatizácie vznikla spoločnosť Figaro tak, ako ju poznáme dnes. Až 67 percent akcií získal Jacobs Suchard, ten sa o rok neskôr spojil s Kraft General Foods Europe. V roku 2012 sa koncern Kraft General Food rozdelil na dve spoločnosti. Jedna z nich, Mondelēz International, prešla na náš trh.

Zaujímavosti, o ktorých (možno) netušíš

Príbeh každej firmy prináša niekoľko pikošiek. Prinášame ti tie najzaujímavejšie z nich:

  • v roku 1985 Figaro Bratislava dosiahlo 36 % podiel na celoštátnej výrobe kakaa
  • v roku 1985 ročná produkcia Figaro prekročila 18 000 ton výrobkov
  • po vypuknutí 2. svetovej vojny sa čokoládové cukrovinky vyrábali len pre nemocnice
  • ročne sa spracovalo 500 ton ovocia (vyrábali sa z neho najmä džemy a marmelády)
  • čokoládová tyčinka Rumba je na trhu viac ako 60 rokov
  • bonboniéra Tatiana je vlajkovou loďou v segmente praliniek, určte si ju minimálne raz dostal ako darček k meninám

 

Zdroj: lady.sk, figaro.cz, hashtag.sk
Odporúčame