Festival, ktorý musí zažiť každý slovenský milovník filmov: 8 dôvodov, prečo sa tešiť na tohtoročný Art Film

Art Film (foto: facebook.com/ArtFilmFest)

#Najväčší slovenský filmový festival Art Film Fest na košických filmových plátnach premietne viac ako 150 filmov pre artových fajnšmekrov aj cinefilov každého druhu. Okrem kvalitných snímok a frenetických či ležérnych presunov z kina do kina ho však doplnia aj inšpiratívne diskusie, hviezdni hostia a hudba pod holým nebom – hoci aj do rána bieleho. Na čo všetko sa môžeš tešiť?

Véééľa kvalitných filmov

Filmové úlovky z ázijských a nezávislých amerických vôd, novinky z MFF Cannes aj Berlinale, filmy inšpirované skutočnými udalosťami, kolekcia zaujímavých snímok z najrôznejších kútov planéty, aj to najlepšie z tvorby starého kontinentu – filmový program Art Film Festu praská vo švíkoch. Výber našich tipov čoskoro prinesieme v špeciálnom článku.

Kinosála na plavárni a korzovanie mestom

Najprestížnejší slovenský filmový festival sa po rokoch v kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice udomácnil v metropole východu – v Košiciach a navyše v kinosálach, ktoré by vedeli rozprávať vlastné príbehy. Či už Kunsthalle, ktorá kedysi slúžila ako plaváreň a dnes v nej diváci v pohodlných sedadlách sledujú filmy priamo z bývalého bazéna.

Alebo kino Úsmev, ktoré po 83-ročnej histórii zavreli, aby ho pred pár rokmi vzkriesili k životu v pravom hipsterskom šate s foodtruckmi, ktoré sa starajú o prísun kalórií medzi filmami. Dve sály nechýbajú ani v Kulturparku obklopenom skateparkom a rozľahlou zeleňou, na ktorej sa filmy dňa vyberajú jedna radosť. Ani nehovoriac o tom, že už samotné presúvanie sa po centre mesta s jedinečným genius loci sa rýchlo mení na labužnícke flanérstvo. Pridaj k tomu priestory legendárnej košickej Tabačky a skvelé kulisy filmového festivalu sú na svete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KEcityphoto (@kecityphoto),

Filmové osobnosti

Art Film Fest každoročne sprevádza mnoho známych tvárí, ktoré sem prídu uviesť svoje diela alebo sa inšpirovať svetovou kinematografiou. Keď práve neuvádzajú svoj film, často ich nájdeš na terase reštaurácie Carpano. Okrem hviezd filmového plátna najväčšiu pozornosť pútajú nositelia hlavných ocenení. Hercovu misiu si tento rok odnesú Roman Luknár a Jiří Lábus, Zlatá kamera poputuje do rúk maďarského filmára Kornela Mundruczó. Publikum sa môže tešiť na premietanie jeho filmu Biely Boh (Fehér isten, 2014), ktorý v Cannes vyhral súťaž Un Certain Regard, ale aj na masterclass, v rámci ktorej porozpráva o svojej práci filmára. Cenu prezidenta festivalu si z rúk Milana Lasicu prevezme jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších hercov v histórii slovenskej kinematografie Štefan Kvietik.

Strasti a slasti vzniku debutových filmov

Pýtal si sa niekedy, ako preraziť vo svete filmového umenia? Aké sú začiatky mladých filmárov a ako vznikali ich prvé celovečerné filmy? Odpovede na tieto a ďalšie otázky poskytnú Inspirational Days (17. a 18. júna). Trojica mladých režisérov – slovenský debutant Teodor Kuhn (Ostrým nožom, 2019 – Grand Prix na Medzinárodnom filmovom festivale Praha – Febiofest), poľský tvorca Piotr Domalewski (Tichá noc, 2017 – Zlatý lev na Festivale poľských filmov) a maďarský filmár Mihály Schwechtje (Nebezpečné city, 2018) ponúknu unikátny pohľad do zákulisia vzniku filmov a procesu tvorby svojich prvých celovečerných diel. Záverečná panelová diskusia bude venovaná možnostiam, problémom, nástrahám a očakávaniam začínajúcich filmárov v našom audiovizuálnom prostredí.

Zákulisie trikov a vizuálnych efektov

Vymyslené menia na skutočné. Vďaka nim môžu ľudia lietať, čarovať, alebo sa pokojne vybrať do vesmíru a navyše tak, že to pôsobí reálne. Art Film Fest ukáže návštevníkom, akým spôsobom profesionáli vizuálne efekty vytvárajú, aj to, že je to možné aj v našich podmienkach. V stredu 19. júna na VFX Day o vizuálnych efektoch porozprávajú Ľubomír Timko a Marek Ježo zo slovenského štúdia Blue Faces, ktoré sa podieľalo aj na snímkach sérií o Harrym Potterov či Avengers. Svoje know-how prezradí aj tvorca vizuálnych efektov Lukáš Jankovčin, režisér a animátor Andrej Kolenčík a experimentálny tvorca Tibor Meliš.

Koncerty

Popri sedení v kine sa hodí rozhýbať kosti. Tento rok sa o hudobnú zábavu postará Dorota Nvotová, ktorá koncom minulého roka vydala nový album More. Krepčiť sa bude aj na alternatívne tóny skupiny Chiki liki tu-a, herec Marián Mitaš alias DJ Mizzi zasa predstaví nielen svoju filmovú tvár (v snímke Ostrým nožom), ale aj tú hudobnú. Milovníci Elánu si prídu na svoje tiež – Jožo Ráž a Ján Baláž síce koncertovať nebudú, no spolu s ich dvorným textárom Borisom Filanom prídu uviesť digitálne zreštaurovaný hudobný film Rabaka z roku 1989.

Fashion passion

Ani Art Film Festu, podobne ako iným veľkolepým udalostiam, nebude chýbať červený koberec. Okrem neho však na Hlavnej ulici pribudne aj prehliadkové mólo pod holým nebom. Lokálna móda, živá hudba, tajní hviezdni hostia a možnosť zaobstarať si nový úlovok do šatníka – o to všetko sa postará módna prehliadka Spirit Hlavná: Fashion Meets Art Film Fest.

Stanové mestečko

Máš hlboko do vrecka, no náš filmový festival s najdlhšou tradíciou si nechceš nechať ujsť? Tak šup do stanového mestečka. Príjemný priestor v tieni stromov parku Kasárne/Kulturpark leží len pár krokov od prvých kinosál, o sociálne zariadenia a sprchy je postarané. Stanovačka pod júnovým nebom, v rámci ktorej zažiješ aj letný slnovrat, bude mať svoje nezabudnuteľné čaro. Ponáhľaj sa, kým sa nevyčerpá kapacita, vezmi spacák a stan a za jednorazový poplatok 8 eur máš o strechu nad hlavou počas filmového maratónu postarané.

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa uskutoční v dňoch 14. – 22. 6. 2019 v Košiciach. Podrobnosti o programe 27. ročníka Art Film Festu nájdeš na webstránke www.artfilmfest.sk.

 

Odporúčame